Mökillämme kummitellut vuosia...

Tervejärkinen

Mökillämme Etelä-Savossa on kummitellut vuosikymmenet. Lähinnäkin Poltergeist-tyyppistä kolinaa ja tavaroiden siirtelyä, kaatelua. Lisäksi paikalla on vaihteleva "läsnäolon tuntu" välillä pelottava välillä vain ikäänkuin joku tai jokin "katselisi"

Itseni lisäksi useat muut ihmiset ovat tämän kokeneet ja todistaneet. Yleisesti ottaen siellä on erittäin hyvä tunnelma, jonka aistivat kaikki ensi kertaa kylään tulevat vieraatkin, oikein sanovat sen ääneen.

Mutta siellä kolisee ja lujaa. Eräänä yönä nukuimme silloisen tyttöystäväni kanssa talon yläkerrassa, kun alhaalla alkoi tapahtua: kuului valtavaa rahaavaa ääntä ja töminää ( aivan kuin alakerran huonekalut liikkuisivat edestakaisin) Mukana oli myös kaksi tyttöystäväni huippukoulutettua noutajaa jotka haukkuivat ja ulvoivat hysteerisesti.. (muuten ovat äänettömiä ja tottelevat kuin ajatukset) Meteliä kesti n puolituntia ja loppui yht äkkiä, myös koirat hiljenivät.

Sama toistui aamuyöstä lyhyempänä. En uskaltanut mennä alas katsomaan mitä tapahtuu, ei myöskään silloinen tyttöystäväni, joka oli sairaanhoito alan ammatilainen, sen verran tajusimme, että sinne alas ei nyt kannata mennä. Aamulla sohvilta oli tyynyt lattioilla (aivan kuin koirat olisivat pyrkineet pois lattioilta)

Oviin koputellaan ja kun avataan, ei siellä ole ketään. (talvellakin ja ei jalanjälkiä lumessa) Laseja kaatuilee nenän edessä jne.. Myös päivisin talosta kuuluu ihmeellisiä rämähdyksiä ja kova äänisiä kolinoita, vaikka siellä ei ole ketään sisällä...

Välillä on tunne että joku seisoo selän takana ja siinä säpsähtää ja kääntyy pikaisesti katsomaan, että kuka siinä, mutta ei ketään..

Kaikkein pahin/komein ryminä tapahtui eräänä syksynä. Istuimme tyttöystäväni kanssa iltanuotion äärellä, järvimaisemaa ihaillen, kun n 25m päässä olevasta vanhasta aitasta alkoi kuulua kovaa tasaista pauketta, aivan kuin koko aitta olisi tärissyt lattia lankkuineen, tasaisesti, kuin pulssi, ääni oli todella kova.. Kuuntelimme karvat pystyssä tuota kovaa ääntä.. Oli pimeää, mutta ajattelin muutaman oluen rohkaisemana, että nyt menen katsomaan ja lähdin alas polkua pitkin kohti aittaa ( tyttöystäväni huusi, että älä mene sinne) avasin aitan oven ja pauke loppui heti. Menin sisään säkkipimeään aittaan ja kysyin "mitä asiaa" ..ei mitään.

Heräsimme aamulla aikaisin aitasta kuuluvaan samaan paukkeeseen jota kesti n 15-20 min.

Olen huomannut, että aina kun olen paikalla jonkun naisen kanssa, niin kolisee. Jos olen yksin tai muiden ihmisten kanssa niin harvemmin mitään kolinaa kuuluu. Muut sukulaiset eivät ole huomanneet mitään erityistä. Aivan lähisukulaisemme on itsemurhan tehnyt mies (naisen takia)ja olen ajatellut hänen siellä mekastavan...?

Olen kokenut nämä mekastelut 3 eri naisen kanssa ja nyttemin en tiedä uskallanko viedä uuden tyttöystäväni sinne ollenkaan..

Myös toistuvia painajaisunia olen siellä nähnyt: Näen unta, että nukun sängyssäni siellä, missä siis olen ja jalkopäässä sängyn edessä seisoo tumma palkomainen hahmo, varjo joka tuijottaa ja herään aina omaan huutooni.. Tyttöystävä vieressä ihmetellen..

Mikä neuvoksi? Koen tuon rikkautena, mutta myös hieman ärsyttävänäkin.

17

3409

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ilmestyskirja 21:8

      Noi on aika normaaleja kummitus ilmiöitä.
      Varsinkin toi tuijotteleminen ja se että on tuntu että joku muukin olisi samassa huoneessa.
      Noi kolistelut jos ne on oikein kovia ovatkin sitten jo aika outoja.
      Koputtelu on suht normaalia, mutta puolituntia kovaa meteliä on jo harvinaisempia.
      Sinänsä mikäs siinä jos sun hermot ne kestää, kaikilla ei kestä.
      Sinun pitäisi alkaa myöntämään että kyseessä on kummitus.
      Ja jos on kummituksia on myös henkisiä asioita. Ja jos on henkisiä asioita on hyviä ja pahoja henkiä.
      Pahoista eroon pääsemiseen tarvitset Jeesukseen uskovan ihmisen joka ajaisi pahat henget pois.
      Olen itsekkin ollut paikoissa joissa on kummitellut. Toi tuijotteleminen, että joku katselisi on yleistä, mutta mua sellainen ei myöskään ole häirinnyt koska minulla on vahva psyyke ja en kovin vähästä hermoile.
      Tietysti sunulla kun on tyttöystävät vaihtuneet, voipi olla että sinulla on huono omatunto ja sinun mielikuvitus tekee tepposia. Alitajuisesti et ole rauhassa tekojesi suhteen.
      Mutta jos tyttöystäväsi ja koirat aistivat samat asiat niin melkovarmaa on että kyseessä on aitoa kummittelua.
      Minä tiedän mikä olisi avuksi, mutta se on sinusta kiinni nämä uskonasiat.

      • ilmeisesti

        vaistoavat henget jotenkin herkemmin. Lieneekö mahdollista, että henkiä roikkuisi ihmisen kannoilla joskus pidempäänkin ilman, että haluavat tehdä itsestään sen suurempaa numeroa.
        Kun olen huomannut joskus pitkiäkin koirien käyttäytyvät aika omituisesti, kun niitä yrittää aivan rauhallisti ja hyvissä aikeissa lähestyä. Vapisevat, tärisevät ja jähmettyvät paikoilleen tai yrittävät paeta. Ja toisinaan laskevat jopa alleen.
        Jonkun aikaa kuljin erään liikkeen takapihan ohi lounastunnilla ja suuri vahtikoira syöksyi aina sisältä takapihalle jonkun matkaa ja häntä koipien välissä vielä nopeammin sisälle.


    • Tervejärkinen

      Olen valitettavasti ateisti ja en helposti usko mihinkään, mitä en omin silmin/korvin näe, kuule.. En ole ainoa jotka nuo tapahtumat on kuullut ja todistaneet. Itsetunnossakaan ei liene vikaa, ainakaan omasta mielestäni. Ja tapahtumat ovat vuosikymmenien ajalta. Noiden tapahtumien vuoksi uskon kyllä että on jonkilaista henkimaailmaa..

      • tälläistäkin

        uskoa voisi eräänlaiseksi kummitususkoksi nimittää.
        Eikä tämän uskon pääarkkitehti pistä siitä ollenkaan pahakseen. Paitsi jos se alkaa kääntyä uskoon myös siihen mitä Jeesus sanoi. Mutta linkit siihen voi pitää mahdollisimman epäselvinä ja erilaisina.


    • Noita-Nainen

      Kertomasi perusteella se "sukulaismiehesi" yrittaa "suojella" sinua jotenkin "katalilta naisilta", koska kayttaytyy kuten kayttaytyy.

      Voisit ehka joskus huutaa sinne "jonnekin pain", etta "Tama on Siiri (=kuviteltu nimi) ja me pidamme toisistamme. Kiitos silti suojelustasi."

      tms...katso sitten mita tapahtuu...

      • Tervejärkinen

        Kiitokset Noita-Nainen, olen itsekin ajatellut että juuri noin, jotain sen suuntaista varoittelua, siltä tuntuu...


      • haudannut
        Tervejärkinen kirjoitti:

        Kiitokset Noita-Nainen, olen itsekin ajatellut että juuri noin, jotain sen suuntaista varoittelua, siltä tuntuu...

        mahdollisesti kuolleet x-tyttöystäväsi?


      • Noita-Nainen
        haudannut kirjoitti:

        mahdollisesti kuolleet x-tyttöystäväsi?

        No vahan huono vitsi...


    • jmo.fi

      Onko mökkinne miten lähellä mikkeliä? Tarkempia tuntomerkkejä ei tarvitse tietenkään antaa,kunhan vain kysyin.Täällä e-savossa on ainakin ollut vastaava mökki/talo,jossa myös tapahtui outoja,nyt se lienee jo purettu.Ihan täysipäisen kirjoissa oleva sukulaismies oli käynyt siellä ja vastaavanlaisia kolinoita ym oli esiintynyt,joku oli saanut sokeritkin päähänsä ym.

    • joo

      " Olen kokenut nämä mekastelut 3 eri naisen kanssa ja nyttemin en tiedä uskallanko viedä uuden tyttöystäväni sinne ollenkaan.. "

      Ehkä kummitus on ihastunut sinuun, ja tulee mustasukkaiseksi nähdessäsi sinut naisten seurassa.

      " Aivan lähisukulaisemme on itsemurhan tehnyt mies (naisen takia)ja olen ajatellut hänen siellä mekastavan...? "

      No ehkä tämä on kuitenkin todennäköisempi teoria...

    • kuvaaajat kehiin

      videokamera mukaan, tai edes nauhuri!? Nauhoita ääniä ja pistä jonnekkin nettiin ja linkki tänne, voisivat olla kovaa kamaa.

    • Sanji1

      Kerta mekkalointia tapahtuu vain kun sinä olet paikalla, on mahdollista, että itse aiheutat kaiken. Poltergeist-ilmiö, eli itsesuggestiota. Se tapahtuu alitajuisesti, mutta aina kun joku tietty henkilö on läsnä. Saattaisi selitää, miksi ilmiöt voimistuvat kun olet tyttöystävien kanssa liikkeellä, silloinhan tunteesi luultavasti ovat vahvoja, vaikka positiivisia ovatkin. Oletko huomannut mitään yhteyttä mielentilaasi? Tarkoitan, että onki kiivaampaa jos olet kiihtynyt tms?

      Tai sitten se kummitus tosiaan on kovin kiintynyt sinuun.

      • Tervejärkinen

        Ihan kiva kommentti ( en ole hetkeen ehtinyt luokeakaan palstaa..)

        Ne metelit ovat kuulleet kaikki muutkin läsnä olleet, joten eivät ole minun päästäni todellakaan..Ja exien kanssa hyvissä väleissä, eikä paatoksia/ riitoja..

        Me "sen kokeneet" uskomme että on jotain henkimaailmaa ja jokainen voi itse arvella sitä ja pohtia...

        Kuten aikaisemmin totesin, se on mielestäni rikkaus kokea tuollaista ( en pelkää tod.)

        Toinen selitys on se, että on olemassa joitain tai jotain tuntematonta luonnossa esiintyvää henkimaailmaa, siis luonnon omaa henkimaailmaa, jokin "elämän muoto" kenties? Shakespeare kirjoitti sellaisesta...?

        Ehkäpä muinaiset siellä asuneet informoivat tms?

        Paikka on sellainen, että siellä on asuttu tod näk jo aika aikaisin jääkauden jälkeen..

        Olen järvestä nostellut wanhoja yhdestä puunrungosta veistettyjä kanootteja...

        Ps: noitanainen laita postia os: Labrdotea@netti.fi jatketaan ajutusten vaihtoa..


      • Tervejärkinen
        Tervejärkinen kirjoitti:

        Ihan kiva kommentti ( en ole hetkeen ehtinyt luokeakaan palstaa..)

        Ne metelit ovat kuulleet kaikki muutkin läsnä olleet, joten eivät ole minun päästäni todellakaan..Ja exien kanssa hyvissä väleissä, eikä paatoksia/ riitoja..

        Me "sen kokeneet" uskomme että on jotain henkimaailmaa ja jokainen voi itse arvella sitä ja pohtia...

        Kuten aikaisemmin totesin, se on mielestäni rikkaus kokea tuollaista ( en pelkää tod.)

        Toinen selitys on se, että on olemassa joitain tai jotain tuntematonta luonnossa esiintyvää henkimaailmaa, siis luonnon omaa henkimaailmaa, jokin "elämän muoto" kenties? Shakespeare kirjoitti sellaisesta...?

        Ehkäpä muinaiset siellä asuneet informoivat tms?

        Paikka on sellainen, että siellä on asuttu tod näk jo aika aikaisin jääkauden jälkeen..

        Olen järvestä nostellut wanhoja yhdestä puunrungosta veistettyjä kanootteja...

        Ps: noitanainen laita postia os: Labrdotea@netti.fi jatketaan ajutusten vaihtoa..

        Labradortea@netti.fi

        Postia:)


    • jkk

      Tällaiset tapahtumat pistävät kyllä mielenterveyden lujille. Itse koin lukioikäisenä noin kahden vuoden ajan kaikenlaista lapsuudenkodissani. Lähinnä kyseessä oli "perinteisiä" ilmiöitä: koputtelua seiniin,askelia yläkerrassa, valojen syttymistä ja sammumista, ovien pauketta. Kiintoisaa kyllä, ilmiöitä tapahtui vuorokaudenajasta riippumatta. Myös muita todistajia ilmiöillä oli, mutta minä taisin niitä eniten todistaa.

      Aikanaan ne kammottivat, ja kaikkeen pyrki löytämään loogista selitystä. Noh, selittämättä jäivät, mutta mielenkiintoista näin jälkikäteen näitä ilmiöitä on muistella. Talo on sittemmin myyty, en tiedä ovatko muut kokeneet mitään erikoista. On kuulemma myynnissä taas..

    • lukenut

      Olen lukenut kirjoista, että räyhähenget tarvitsevat energiaa ilkitekoihinsa. Yleensä energia tulee tietyistä ihmisistä kuten teini-ikäisistä, koska heillä on vielä epävakaa minäkuva..
      Sitä vain ihmettelen, että minkälaista energiaa sinun naisesi on sitten tarjonnut näille hengille..

      • Tervejärkinen

        Pitkästä aikaa poikkesin saitille ja kiitos kaikille kommenteista...:)

        Oma teoriani on, että paikalla on asunut joku muu ennen meitä( muinais Suomalainen) tämä "ihmettelee" nyky touhuja ja kolistaa epävarmana kaikesta, kun ei ymmärrä ja kun ei ole paha..

        Siispä katselkoon ja en anna asian enään häiritä, koen sen rikkautena.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      175
      1968
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1694
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1318
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1145
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      56
      1142
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      15
      1017
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      59
      925
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      57
      909
    Aihe