Olen aloittamassa kohta osa-aikaisena vartijana. työsopimuksessa lukee että työvelvoite on 5-120 tuntia 3 viikossa. Onko tosiaan mahdollista että saakin vaan 5tuntia 3viikossa töitä? eihän tossa ole järkeä?
osa-aika tövuorot
5
977
Vastaukset
- liian pitkään alalla
mutta mutta.. tulkitsit tuon tekstin juuri oikein. Niinkauan kun olet TP (tilapäisellä) sopimuksella voi työnantaja teettää töitä 3vko:n jaksolla juuri mainitun ajan puitteissa. Eli pahimmillaan se on se 5 tuntia.
Tosin tuskimpa näin tulee tapahtumaan on tällä alalla niin paha duunari pula.
Sitten 4 kk jälkeen voi sitten alkaa "vaatimaan" täysiä tunteja tai kuukausi liksaa, kunhan pääsee kk.liksoille ei ole paskankaan väliä antavatko tunteja vai eivät liksa juoksee silti. Tälläistä tämä on aina ollut ja tulee olemaan. Liitot noh niistä nyt ei kannata edes puhua sen verran turhanpäiväisiä ovat tällä alalla. - alfred
tällä alalla yleensä aloitetaan osa-aikaisena. Se millä sopimuksella olet valmis työt aloittamaan riippuu itsestäsi. Jos asut pääkaupunki seudulla voit helposti vaatia tarkan tuntimäärän osa-aikaiseen sopimukseen, koska vartijoista on oikea pula. Aloitat sitten missä tahansa osa-aikaisena niin muista lisätyöntarjoamis velvollisuus. Käytännössä työnantajan on tarjottava sinulle lisätyötä ennen kuin palkkaa ketään samankaltaisiin työtehtäviin joita sinä teet. Alla olevaan tekstiin kommentoin sen verran että PAM ei aja vartijoiden asioita läheskään parhaalla mahdollisella tavalla mutta onneks ainakin muutamilla firmoilla on aivan loistavat pääluottamusmiehet.
- jorte
Osaaika työsopimuksessa täytyy näkyä säännöllisen työn aika Elikä 80h...JOKA ON TUNTI TAKUU Tässä tapauksessa se on 5h.Työvoimareservillä tätä takuuta ei ole
- Utelias
Mihin vartiointiliikkeeseen menit?
- väijykone
mua ainakin vituttaa noi "vaatimiset"
ei oo itseltä duunit kesken loppuneet mutta näytöt on annettava ensin.
märät korvat väpättäen vaatiminen ei ole mistään kotoisin
ja pamin kommarit säestää...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934