jaaha. kädessäni on nyt otita para vet lääkettä kissan korvapunkkeihin. kissa reilu 3 kk, annostuksessa sanotaan 10 - 20 tippaa. kuulostaa aika suurelta määrältä (?) entäs kuinka syvälle työnnän tippapullon? ääh..jotain vinkkejä lääkkeen antoon! ohjeessa sanotaan ettei saa nuolla ainetta, ärsyttää limakalvoja. laitoin jo pari tippaa, ja kissa ravisteli suurimman osan ulos ja nyt korvat ovat märät ulkoa ja sisäpuolelta, ja koko kissa näyttää aivan surkealta ja pitää korviaan luimussa. siis mitä ihmettä tämän asian suhteen oikein teen :/?
otita para vet...
12
5628
Vastaukset
- sip-su
Hae ell-asemalta Stronghold! Tämä ei ole salaliitto.
- kissikis
...pullon, niin laita sitä korvakäytävän täydeltä ja sitten pidä kissaa kiinni (vaikka pyyhkeeseen kapaloituna) samalla kun hierot hellästi korvakäytävää (löytyy siitä kohdasta, missä kuvittelisit itselläsi olevan korvakäytäväsi, eli pään sivusta sellainen löysempi kohta) joitakin minuutteja. Pullon kärkihän ei koskaan saisi koskea ihoon, oli sitten kyseessä mikä lääke tahansa.
- Sae
voi pitää pumpulitukkoa korvan suulla, kunnes kissa ei enää ravistele päätään.
- hmmmm
jaahas, tästä ei tule mitään. ainetta on korvanlaittoon jälkeen kaikkialla, naama on aivan tahmeana ja kissa muutenkin arastelee koko tököttiä! soitin eläinlääkärille, strongholdi maksaa 8,70! siis vieläpä halvempaa kuin otita para vet! nyt liityn minäkin strongholdin kannattajiin. sattuuko joku tietämään, tehoaako yksi kerta, vai pitääkö antaa useamman kerran?
- Sae
saat selville vain kokeilemalla.
- Unohtelia
Kissan pentu
Hei, voisiko joku kertoa voiko n. 2 kk ikäiselle kissanpennuille laittaa otita para vet korvatippoja sillä korvista huomaa että korvapunkkeja taitaa olla. Kissat raapivat korviaan koko ajan : / Yritin eilen ottaa selvää asiasta mutta jotenkin ajatus jäi iästä.. että voisiko joku vastata äkkiä tähän kysymykseen ! :) kiitos jo etukäteen. - kissalle stronghold
Sama juttu minulla ton otita para vetin kanssa. Kissa taistelee vastaan, kun on kerran pari tippaa saanu korvaan niin se leviää siitä sen turkille, ja sehän tietää heti mikä tuubi se on jota pidän kädessä, juoksee piiloon jos näkeeki sen.
Eli... tätä strong holdia sitten täytyy hankkia... Saakos tätä ihan apteekista sitten?
Löysin artikkelin myös aiheesta:
http://anemoneniityn.arkku.net/artikkelistronghold.php
Ilmeisesti myös aika halpaa, ja suhteessa kai paras loisrohto. Pakkohan se on sitä sitten...- saa ja ei saa
Saahan sitä pateekista mutta se tarvitsee reseptin lääkäriltä, ei siis ole käsikauppalääke. Edullisemmaksi tulee pyytää se lääkäriltä suoraan jos heillä on sitä myynnissä, mutta lääkäri saattaa pyytää kissan nähtäväksi ennen lääkkeen antoa. Se ei siis tule edullisemmaksi, koska resepti maksaa vaikka lääkäri sen soittaisi apteekkiin. Jos pitää kissa käyttää klinikalla niin käyntimaksun he siitä ottaa joka tapauksessa.
Stronghold ei ole paras sisäloishäätöön koska ei tepsi kuin osaan madoista, mutta ulkoloisiin eli mm. korvapunkkiin se on tehokas. Tosin lääkitys tulee uusia noin 1 kk kuluttua jotta punkit saadaan kokonaan häädettyä.
Lääke määritellään kissan painon mukaan joten punnitse kissa ennen kuin pyydät sitä lääkäriltä. Liian pieni annos ei auta eikä liian iso annos ole hyväksi. - virheitä
saa ja ei saa kirjoitti:
Saahan sitä pateekista mutta se tarvitsee reseptin lääkäriltä, ei siis ole käsikauppalääke. Edullisemmaksi tulee pyytää se lääkäriltä suoraan jos heillä on sitä myynnissä, mutta lääkäri saattaa pyytää kissan nähtäväksi ennen lääkkeen antoa. Se ei siis tule edullisemmaksi, koska resepti maksaa vaikka lääkäri sen soittaisi apteekkiin. Jos pitää kissa käyttää klinikalla niin käyntimaksun he siitä ottaa joka tapauksessa.
Stronghold ei ole paras sisäloishäätöön koska ei tepsi kuin osaan madoista, mutta ulkoloisiin eli mm. korvapunkkiin se on tehokas. Tosin lääkitys tulee uusia noin 1 kk kuluttua jotta punkit saadaan kokonaan häädettyä.
Lääke määritellään kissan painon mukaan joten punnitse kissa ennen kuin pyydät sitä lääkäriltä. Liian pieni annos ei auta eikä liian iso annos ole hyväksi.siis apteekista eikä pateekista ;)
- Ihmiselle
Minulla kummassakin korvassa syyhypunkit kaivamassa tietä aivoihinin. Aattelin kokeilla tätä OtitaParaa kuneio ihmisille vastaavaa taida olemassa. Alkaa jo vihloa kun.tärykalvoilla rapistelee toisessa korvassa... :(
- Anonyymi
Koiran/kissan korvapunkki ei tartu ihmiseen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Koiran/kissan korvapunkki ei tartu ihmiseen.
ok,fiksu eläin ei siis tepastele tyynyltä jossa kissa nukkuu ihmisen korvaan.Varmaan ihmisen korvapunkki sitten.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1218636Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4307897Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-105478Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite825119Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294929Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2373447- 1253164
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os353056Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin853049Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps252660