406 sisälämppärin läpivienti

mistä onnistuu

Pitäisi tuollaiseen 1999 malliin asentaa sisälämppäri ja unohdin sarjaa ostaessani kysäistä olisiko tulipellissä valmiiksi läpivienti jossain.

Sopiva pora kyllä löytyy mutta ei huvittaisi porailla lentokonetykin mentävää reikää niinkin paksuun peltiin jos jossain on sopiva aukko valmiina.

Kiitoksia!

10

1462

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikissa

      pösöissö ole sellainen melko iso neliskulmainen kumilaatta jossain kuskin kohdalla, hieman mittaritason alapuolella. Jossain jarrutehostimen tuntumassa.

      Nimittäin ainakin 405:sta ja 605:sta sellainen löytyy. Se on kyllä niin iso että ei sitä voi olla huomaamatta. Sen läpi on helppo vetää useampiakin johtoja.

      Sen lisäksi on monesti valmiita tulpattuja reikiä polkimien tuntumassa. Ainakin 405:ssa oli, 605::sa en ole tutkinut tarkemmin.

      • bacalao

        mulla oli 406 farkku ja siihen tehtiin reikä :(


      • mutta muovinen
        bacalao kirjoitti:

        mulla oli 406 farkku ja siihen tehtiin reikä :(

        ja olisiko järkevämpi kuitenkin viedä se läpivienti oikealtapuolen


      • ihmeessä?
        mutta muovinen kirjoitti:

        ja olisiko järkevämpi kuitenkin viedä se läpivienti oikealtapuolen

        Jos kerran on valmis läpivientipaikka.

        Tuo kumi/muovilaatta on vielä sellaista ainetta että se painautuu tiiviisti kiinni kun siitä jotain vetää läpi. Eli sisään tulee vain johto eikä äänet.

        Ei kyllä tarvi sitten ihmetellä meteliä jos ylimääräisiä reikiä tekee. Äänellä on kumma taimumus tunkea sisään pienistä rakosista.


    • Kessi123

      Apukuskin puolella on valmis reikä kaapelille. Se on aika alhaalla moottoritilassa. Löytyy ihan hyvin ohjaamon puolelta kun riisuu vänkärin mattoa pois.

      • 99-mallissa

        99-mallissa oli myös valmis reikä juuri edellisen kirjoittamassa paikassa. Reikä vai oli niin pieni, etti Defan johto mahtunut siitä läpi. Reikää piti siis suurentaa, mutta ei siinä kaikki, juuri reiän kohdalla konehuoneen puolella
        oli putkia (jarru ja/tai polttoaine, en enää muista) ja nämä piti siirtää kiinnikkeistään sivuun, jotta pystyi reikää suurentamaan.


      • alkuperäinen kysyjä
        99-mallissa kirjoitti:

        99-mallissa oli myös valmis reikä juuri edellisen kirjoittamassa paikassa. Reikä vai oli niin pieni, etti Defan johto mahtunut siitä läpi. Reikää piti siis suurentaa, mutta ei siinä kaikki, juuri reiän kohdalla konehuoneen puolella
        oli putkia (jarru ja/tai polttoaine, en enää muista) ja nämä piti siirtää kiinnikkeistään sivuun, jotta pystyi reikää suurentamaan.

        täytyykin huomenna joka tapauksessa vaihtaa talvirenkaat alle niin voi samalla vaivalla kurkata millainen reikä sieltä löytyy.

        Tuli tietenkin ostettua Defan sarja joten hiton hauskaa jos juuri sen johto ei mahdu läpi mutta onneksi pora löytyy. Tosin se pora joka on mitoitettu juuri defan vaatimaan reikään on sitä mallia jossa keskellä on n. 5mm metallipora joka keskittää reiän ja varsinainen 23mm reikäpora on samalla akselilla kiinni oleva ...ööö "hammastettu putkenpätkä"

        Suomeksi sanottuna: tuolla poralla ei saa millään ilveelläkään suurennettua olemassaolevaa reikää koska se keskittävä 5mm pora ei tietenkään saa mistään tukea valmiin reiän keskellä.

        hohhoijaa...


    • Löytyy

      Kuskin jalkatilasta jarrupolkimen lähettyviltä kun hieman purkaa lattiaverhoiluja. Tästä mahtuu paksumpikin piuha läpi.

      • Höh

        Kuulostaa siltä kuin 406 olisi reikiä täynnä.


      • molemminpuolin
        Höh kirjoitti:

        Kuulostaa siltä kuin 406 olisi reikiä täynnä.

        identiset reiät, kun päivällä vilasin omaani , kun on varustelun yhteydessä laitettu niin ei oo tarvinut katsella sinne


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2087
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1737
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1426
    4. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      229
      1219
    5. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1209
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1055
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      966
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      965
    Aihe