Hei,
voivatko undulaatit syödä sellaista ruokasekoitusta jossa on myös hyönteisiä vai onko hyönteisiä syövät linnut erikseen?
Eläinkaupan myyjä sanoi, että luulisi ruuan käyvän undulaateillekin¨, mutta minusta myyjäkään ei tainnut olla aivan varma asiastaan.
Joten olisin kiitollinen jos joku osaisi auttaa!
Undulaatit ja hyönteiset
Lintuystävä
2
185
Vastaukset
- undu+
No, ainakin sen verran tiedän, että liikaa (paljoa) proteiinia ei saisi antaa. Hyönteisethän ovat hyvin proteiinipitoisia. Linnuillehan saa antaa joskus kananmunaakin, lähinnä keltuaista enemmän. Liiasta valkuaisesta varoitetaan.
Undulaatit ovat kasvissyöjiä, jotka luonnossa kyllä joskus silloin tällöin saattavat napata nokkaansa hyönteisenkin, mutta hyönteisiä syövät linnut ovat kyllä asia erikseen. Itse en uskaltaisi antaa... - -M-
Jos se ruoka vaan undulle kelpaa niin pienistä määristä kerrallaan ei ole haittaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762025Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361709Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81358Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591171Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241169Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161024- 60945
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58934