Kopsataan artikkeli tässä muodossa täältä:
http://www.tohtori.fi/terveysuutiset/faq.php3?uutiset=995
Tekijänoikeuslaki:
"1 LUKU
Tekijänoikeuden kohde ja sisällys
1 §
Sillä, joka on luonut kirjallisen tai taiteellisen teoksen, on tekijänoikeus teokseen...
2 §
Tekijänoikeus tuottaa, jäljempänä säädetyin rajoituksin, yksinomaisen oikeuden määrätä teoksesta valmistamalla siitä kappaleita ja saattamalla se yleisön saataviin,..
Teos saatetaan yleisön saataviin, kun se ... levitetään yleisön keskuuteen...
8 §
Teos katsotaan julkistetuksi, kun se luvallisesti on saatettu yleisön saataviin."
Artikkelin kopiointi sellaisenaan yleisönosastoon tai muulle julkiselle keskustelupalstalle täyttää uudelleenjulkaisun määritelmän. "Kannabis aiheuttaa skitsofreniaa" -artikkelin tekijänoikeus ja julkaisulupa:
"Uutispalvelu Duodecimin tuottamien uutisten tekijänoikeudet ovat Kustannus Oy Duodecimilla. Uutisaineistoja ei saa ilman erillistä sopimusta ... julkaista"
Narkofobin ("Nuhteeton nuori") mielestä on siis ihan okei rikkoa lakia silloin kuin se sopii omiin tarkoituksiin. Loistava moraali.
Narkofobit ovat rikollisia
2
154
Vastaukset
- Understand
Ei ole osoitus moraalittomuudesta vaan siitä että heidän moraalinsa ei ole korkeampi tai matalampi kuin kannabiksenkäyttäjän.
Asiasta turha vikistä, on parempi lainata teosta jos se johtaa keskusteluun kuin olla lainaamatta ja hylätä sen älyllinen anti vedoten moraaliin.- Narc
Mutta me käyttäjät kun emme väitä noudattavamme lakia...
Lainaaminen keskustelussa on OK, se kun edellyttää sen älylliseen antiin tutustumista, ja sen arviointia. Oletko sitä mieltä, että tämä copy-peistaaja on kovinkaan syvällisesti vaivautunut noita lähteitään arvioimaan?
Teepä pieni haku tällä palstalla vaikkapa juuri tuosta "Kannabis aiheuttaa skitsofreniaa"-artikkelista. Montako ketjua löydät, jossa tämä postaaja olisi keskusteluun ryhtynut?
Voitko todella sanoa, että näiden postausten lähtökohta olisi keskustelun herättäminen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762099Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361741Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101441Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2311228Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu601212Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161060Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58972- 60969