Auto pätkii kaasuttaessa. Voi olla, että kulkee pitkän aikaa ihan hyvin, mutta vauhtia lisättäessä rupee nykimään. Vois olla vähän niinku ajain liian isolla vaihteella mäkeä ylös. Kerran liikennevaloissa pakoputkessa pamahti ja kuului putputusta. Se oli vain se yksi kerta.
Oisko kellään kokemusta vastaavanlaisesta viasta?
Onko tietoo viasta
7
554
Vastaukset
- Ei ikinä Opelia enää
No on kokemusta kaikilla 1.6-moottorisen 80-luvun Opelin omistaneilla:
Yksi tai useampi tulpanjohto lyö läpi siihen typerään peltisuojaputkeen, joka on 1., 2. ja 3. sylinterien tulpanjohtojen tyvessä. Ensiapuna vedä ne putket hiiteen niiden johtojen päältä, nykiminen loppuu siihen ja sitten mene tarvikekauppaan, ja osta uudet johdot, joissa sellaisia putkia ei ole alkuunkaan.
Kysehän on yksi monista Opelin monikymmenvuotisista tyyppivioista, joita saksalainen laatusuunnittelu ei ole pystynyt korjaamaan.- ex-Kadett
Kuten edellinen sanoi niin tuplanjohdot. Ainoa että tuo lämpösuojus (peltisuoja) juttu ei kyllä ole tullut kertaakaan vastaan niinä 18 vuotena kun Kadetteja omistin. Sen sijaan tulpanjohtoja kyllä meni ja aina yleensä yksi oli poikki sisuksista.
- 16SV
Johdot on hiilijohtimia joihin tulee katkoksia jos niitä taivuttelee jyrkille mutkille.
- nykiminen
kannattaa tarkistaa onko jako hypännyt hampaalla tai kahdella.
- kadetisti minäkin
Voisiko joku suomentaa. Asia kiinnostaisi.
- hylsy
kadetisti minäkin kirjoitti:
Voisiko joku suomentaa. Asia kiinnostaisi.
Tarkistaa että onko jakopään hihna hyppinyt väärään kohtaan, jako mennyt sekaisin.
- esku
hylsy kirjoitti:
Tarkistaa että onko jakopään hihna hyppinyt väärään kohtaan, jako mennyt sekaisin.
itelä paran kun vaihto tulupat
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762134Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361756Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi111479Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2341253Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu611234Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161072Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv59993- 60975
Wau mikä kroppa Sofialla
Kuva instassa kun on suihkurusketuksessa. Kyllä on muodot kohdallaan, on kuin jumalainen Venus patsas. Eikä ole mitään järkyttäviä lonkero tatuointeja103675