En ole itse lestaadiolainen mutta haluaisin kysyä että miksi lestaadiolaisia pilkataan? Minä ainekin pidän meidän koulussa lestaadiolaisia nuoria esimerkillisinä ihmisinä.. Esim. jos koulussa on jotain muuta uskontoa edustava nuori niin hänet otetaan mukaan mutta jos kyseessä on lestaadiolainen niin häntä pilkataan. Miettikää kiusaajat, jos teitä kiusattaisiin, miltä se tuntuisi? Mitä järkeä siinä on? Antakaa ihmisten elää niin kuin he haluavat!!
erilaisuus pitää sallia!!
eräs nuori
6702
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Isä meidän rukouksessa sanotaan että anna meidän syntimme anteeksi NIINKUIN mekin anteeksiannamme..
Vanhoillislestadiolainen ei hyväksy että muilla uskovaisilla kun heillä olisi synnit anteeksi.
Tämä kääntyy käytännössä heitä itseään vastaan siten että vanhoillislestadiolaista ei oteta mukaan. Näin hän vähitelleen oppii mitä "vain me":stä seuraa.
Olet kovasti puhunut IOK:sta ja sen opeista. Jos se todella opettaa suhtautumaan noin ilkeästi ja katkerasti toisiin ihmisiin, ei varmasti saa kannatusta uskontojen joukossa. Ja huomaa, en kohdista tätä sinun persoonaasi, vaan tekstiin, jonka juuri kirjoitit. Sinunkin oppisi kääntyi juuri sinua itseäsi vastaan.
Eikö ole hienoa että jokin ihminen on omantuntonsa mukaisesti idealisti. Hän pyrkii elämässään siihen ainoaan totuuteen jonka omakseen tuntee, joten voiko enempää vaatia jos hän on aivan vakavissaan.
Taas laaja ja väljä filosofoiva totuus on laajaa, väljää ja voisi olla tottakin, mutta missä määrin.
Eikö ole parempi vaikka virsta väärää kuin vaaksa vaaraa, joten tue heitä jotka ovat rehellisiä ja kuitenkin heikkoja, mutta koettele vahvaa.
ei salli erilaisuutta! :)
Esimerkkeinä vaikkapa vl ja islam. No, täytyy kyllä sanoa, että jälkimmäisen "sallimattomuus" on aika lailla agressiivisempaa.
Rehti "eräs nuori" oot. Antakaa meidän VL:ien uskoa tavallamme; eihän se oo teidän uskon mukaan teiltä pois.
Autuaat olette te, kuin ihmiset vihaavat teitä, ja eroittavat teidät, ja pilkkaavat teitä, ja hylkäävät teidän nimenne niinkuin kelvottoman, Ihmisen Pojan tähden.