Mirtazapinin lopetus-vieroitusoireet???

Olen käyttänyt 7,5mg mirtazapinia nukkumiseen ja on toiminut erittäin hyvin. Haluaisin jatkaa syömistä mutta sivuvaikutukset (seksuaalinen haluttomuus ja painonnousu) alkavat jo vaikuttaa elämään, joten pitänee taas yrittää nukkua ilman (ja syödä Zopinoxia tarvittaessa).Vähän pattitilanne mutta ei kai auta kun lopettaa.

Millasia "vierotusoireita" luvassa? Annostus on ollut pieni mutta toimiva. Ei kai tässä muuta kun muutama yö pyöritään ja ahdistutaan kun uni ei tuu.. Hiljattain olin muutamia öitä kokeeksi ilman ja ekana yönä sydän hakkasi kun viimestä päivää. Lieneekö syynä Tryptotabs jonka otin? Niitähän ei kai saa masislääkkeiden kans käyttää.. Vaikka samana iltana en siis ottanu enää mirtazapinia..
22214
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

en tosin käyttänyt remeronia kuin muutaman kuukauden unettomuuteeni, mutta vieroitusoireita ei tullut lainkaan. Jos käytät kokonaista tablettia, niin varmaan kannattaisi lopettaa pikkuhiljaa annosta pienentämällä. itse otin vain neljäsosatabletin, joten sitä ei edes voinut pienentää. sain remeronilla 10 kg painoa lisää kolmen kk:n aikana, vaikka olen aktiivinen liikkuja ja salillakävijä. nyt käytän zopinoxia, mutta jos on tosi vaikeeta nukahtaa niin otan remeronin murusen ja nukun. tsemppiä sullekin!

Äänestä
  • No nyt on kaksi yötä takana ilman lääkkeitä.Nukahtaminen kesti kauemmin ja olen heräillyt useaan otteeseen ja aamulla aikasemmin,mutta yllättävän hyvin on menny. Jatketaan kokeilua. Zopinoxia on varuiksi kaapissa ja tulee pahempia öitä (mitä varmasti tulee,uniongelmaisen kohtalo..)Olo on hyvä! Ja sain jumppakortin ostettua ja uusia kasvisruoka keittokirjoja, nyt alkaa mirtazapin kilojen hidas ja varma pudotus..

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Minna kirjoitti:

Olen käyttänyt 7,5mg mirtazapinia nukkumiseen ja on toiminut erittäin hyvin. Haluaisin jatkaa syömistä mutta sivuvaikutukset (seksuaalinen haluttomuus ja painonnousu) alkavat jo vaikuttaa elämään, joten pitänee taas yrittää nukkua ilman (ja syödä Zopinoxia tarvittaessa).Vähän pattitilanne mutta ei kai auta kun lopettaa.

Millasia "vierotusoireita" luvassa? Annostus on ollut pieni mutta toimiva. Ei kai tässä muuta kun muutama yö pyöritään ja ahdistutaan kun uni ei tuu.. Hiljattain olin muutamia öitä kokeeksi ilman ja ekana yönä sydän hakkasi kun viimestä päivää. Lieneekö syynä Tryptotabs jonka otin? Niitähän ei kai saa masislääkkeiden kans käyttää.. Vaikka samana iltana en siis ottanu enää mirtazapinia..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu