Miltä tuntuu?

PROPRAL

Tahtoisin nyt tietää, että miltä ujosta tuntuu se esiintyminen kun on ottanut Propralia? Menen maanantaina lääkäriin masennuksen tai vastaavan takia, ja kärsin myös jännityksestä ja esiintymispelosta. Jännitän ihan kohtuuttomasti vähän kaikkea tässä maailmassa, ja varsinkin esiintymistilanteessa ääni värisee kamalasti, kädet tärisee ja senat menee sakaisin, hengityskin salpautuu melkein. Jos lääkäri ei halua aloittaa masennuslääkekuuria (joka tepsisi tod.näk. myös esiintymispelkoon), niin voinko sitten pyytää sitä määräämään Propralia? Esiintymiset varmasti onnistuisivat paremmin jos ei tarvitsisi pelätä äänen värisemistä, punastumista ja käsien tärinää. Talven mittaan kun noita esiintymisiä tulee, niin haluaisin kyllä jotain tukea siihen saada. Terapiat on tosi pitkäkestoisia ja tarvitsen apua jo aikaisemmin. Tietysti voin mennä terapiaankin. Voisiko joku kertoa kokemuksia siitä Propralista? Sivuvaikutuksia ei taida pahemmin olla, mutta onko siitä oikeasti apua esiintymisjännitykseen ja jos on, niin minkälaista?

3

713

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ville.

      Luotettavien tahojen tutkimusten perusteella "vanhat" beetasalpaajat joihin myös Propral kuuluu, aiheuttavat diabetestä.

      Sokeritautia siis..niinku jokainen tietää. Käytin näitä itse muutama vuosi sitten ja KYSYIN lääkkeet määränneeltä psykiatrilta että onko perää. Hän myönsi että kyllä ne on aika luotettavasti voitu toisiinsa yhdistää.

      Itse käytin Propralia ja hulluuttani..tai LÄÄKÄRIN hulluutta myös rauhottavia. Tajusin itse että ne on huumeita ja lopetin piakkoin. Sen jälkeen aloitin Sepram nimisen masennuslääkekuurin.

      Tod hyvä aine. Sivuvaikutuksia alussa pari viikkoa. Sen jälkeen on ollut vain hyötyä. Käytin lääkettä melkein 2 vuotta jona aikana sain elämäni raiteilleen. Tulotaso vakiintui.. löysin elämänkumppanin.. ym ym.. ja kaikki kasvaneen itsevarmuuden ansiota. Enää en käytä. Mutta itsevarmuus on jäänyt..

      HUOM! Lääkkeen aikanakin pitää tehdä töitä psyykkeen eteen. Itse lopetin tupakoinnin.. aloin urheilemaan ym.. ja urheilen edelleen. Nykyjään masennuslääkeeni on 10km lenkki. Ei parempaa!!

      Toivottavasti sait tästä jotain!! :))

      • pelottaa

        Kärsin myös jännitysoireista ja olen päättänyt aloittaa jonkun lääkken syömisen koska vihaan jännitystäni niin paljon että tuntuu kuin koko elämä menisi hukkaan pelon takia..mutta toisaalta tuntuu että se olisi vain itsensä huijaaamista..kun lääkkeiden syönnin lopettaa voi olla jälleen samassa pisteessä ja jossain lääkekierteessä?!..miksei kaikki ihmiset voisi vain näyttää että ne jännittää.tän päivän maailmassa ei katsotaan säälivästi kaikkia muita paitsi ylisosiaalisia rohkeilijoita...harmillista


      • Jännittäjä
        pelottaa kirjoitti:

        Kärsin myös jännitysoireista ja olen päättänyt aloittaa jonkun lääkken syömisen koska vihaan jännitystäni niin paljon että tuntuu kuin koko elämä menisi hukkaan pelon takia..mutta toisaalta tuntuu että se olisi vain itsensä huijaaamista..kun lääkkeiden syönnin lopettaa voi olla jälleen samassa pisteessä ja jossain lääkekierteessä?!..miksei kaikki ihmiset voisi vain näyttää että ne jännittää.tän päivän maailmassa ei katsotaan säälivästi kaikkia muita paitsi ylisosiaalisia rohkeilijoita...harmillista

        ... propralia aina kun tulee joku esitelmä tms. ja se auttaa tosi hyvin. :) Silloin on ihan luontevasti, ääni ei värise, jalat ei tärise tms.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      108
      7020
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      93
      5165
    3. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      112
      3416
    4. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      33
      3322
    5. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      34
      2468
    6. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      119
      1796
    7. Oletko tyytyväinen

      Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?
      Ikävä
      96
      1441
    8. Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..

      ...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam
      Maailman menoa
      339
      1392
    9. Jos oikeasti haluat vielä

      Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚
      Ikävä
      131
      1296
    10. Eihän se tietysti minulle kuulu

      Mies, mutta missä olet? 🤨 😠
      Ikävä
      48
      1064
    Aihe