ulkoisen kovalevyn formatointi fat 32 muotoon

Ranexi

Hei vaan, nyt täytyisi formatoida usb väyläinen kovalevy fatti 32 muotoiseksi (levyltä ehkä tullee joskus siirreetyä tavaraa linukssiin). Levyn hallinnassa en saa muuta vaihtoehtoa kuin ntfs, miten tai millä ohjelmalla sen saisi muotettua fatti 32?
Levyhän näyttää olevan Seagaten tekemä

4

2130

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • olla hiljaista

      sen vuoksi etten ainakaan minä usko etteikö
      w2k:n tai XP:n levyhallinnasta löytyisi
      FATtia.
      Vai miten eksoottinen käyttis sinulla on?

      • ranexi

        Niin, tämä kyllä kävi jo selväksi, siis haussa on joku apuohjelma jolla sen voisi tehdä. Tarkoitus on että levy on joskus semmoisessa koneessa kiinni jossa ei ole windowssia, muutenhan en tätä ihmettelisikään.


    • fat32

      Windows 2000 ja windows XP suostuvat formatoimaan fat32 muotoon ainoastaan sellaiset partitiot, joiden maksimikoko on n. 30gigaa!

      Tuota isommille osioille tarjolla on sitten ainoastaan se ntfs.

      Eli sinulla on ainakin pari vaihtoehtoa:
      1. tee pari 30Gigasta fat32 partitiota ja formatoi loput ntfs-muotoon.
      2. alusta levysi esim. windows 98 koneessa, jossa tuota typerää 30G rajoitusta ei ole. (2000 ja XP ymmärtävät isompia fat32 osioita, vaikkeivät sellaisia suostukaan tekemään)
      3. Testaa osaako linux tehdä yli 30G fat32 osion?

      • Ei kannata mennä sähläämään isojen FAT32-osioiden kanssa, vaikka niitä jollakin vippaskonstilla saisikin aikaan. Windows 2k ja XP eivät osaa leikkiä kiltisti yli 32 Gt FAT32-osioiden kanssa ja rikkovat ne jossakin vaiheessa ilman sen kummempia varoituksia. (Nimim. kokemusta piisaa.)

        Suosittelen, että teet levylle pari n. 30 Gt FAT32-osiota, jos Linuxista on pakko päästä kirjoittamaan levylle. Linuxit osaavat kyllä lukea NTFS-osioita, mutta kirjoittaminen on vielä kokeiluasteella.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      198
      4292
    2. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      99
      2833
    3. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      88
      2472
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      20
      2426
    5. Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!

      Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am
      Maailman menoa
      152
      2337
    6. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      49
      2243
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      30
      2067
    8. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      19
      2051
    9. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      85
      1929
    10. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      137
      1911
    Aihe