hei helpatkaas joku mua ja kertokaa mitkä soluelimet tuottavat ATP:tä ja mitkä soluelimet vastaavasti kuluttavat ATP:tä?
apua biologiaan
1
357
Vastaukset
- :::
Mikään soluelin ei varsinaisesti tuota ATP:tä, sillä ATP on solun saamien ravintoaineiden hajotuksen tulos. Ravinto muokataan ATP:ksi mitokondrioissa, joita on solussa vaihteleva määrä riippuen solun energian tarpeesta.
-Vastaus ensimmäiseen kysymykseen on siis mitokondriot.
ATP:tä kuluu kaikessa solun aktiivisessa toimassa kuten aineiden kuljetus ja muokkaaminen. ATP:tä kuluttavia reaktioita tapahtuu solussa niin laaja-alaisesti ja monissa paikoissa, että normaali tilanteessa soluelimiä ei erikseen luetella, vaan käytettään yleispäteviä toteamuksia kuten tämän kappaleen aloittava lause. Pitää myös huomata, että ATP:tä kuluu myös solussa muuallakin kuin soluelimissä, esim. tiettyjen reseptoriproteiinien aktivointi vaati ATP-investoinnin.
-Vastaus toiseen kysymykseen on että, kaikki solun aktiivinen toiminta vaatii ATP:tä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761976Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361702Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81326Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241150Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591145Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151017- 60931
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57914