Mitä automaattivaihteisto tykkää kovalla pakkasella liikkeellelähdöstä?
automaatti
SEPE
4936
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kai se rasittuu samalla tavalla kuin manuaalikin.
Eli kannattanee lähteä rauhallisesti liikkeelle, ja antaa öljyjen notkistua ennen rajumpia kiihdytyksiä.
Olisikohan aiheellista käyttää moottoria paikallaollessa, jos se vaikka notkistaisi paikkoja.
En tiedä, kun en ole koskaan omistanut automaattivaihteista autoa. Tämä oli vain arvaus.
Oma automaatti (-80 luvun puolivälissä) oli kovalla pakkasella heti käynnistyksen jälkeen vähän hidas reagoimaan. Kun laittoi peruutusvaihteen päälle, sai hetken odottaa, että vaihde kytkeytyi. Peruutuksen jälkeen kun vaihdoit ajoasentoon (D), niin jos normaalisti lähdit heti liikkeelle, auto lähtikin taaksepäin! Eli taas piti odottaa sekuntti pari, että vaihteisto "älysi" mitä pyydettiin. Liikkeellelähdön jälkeen tilanne normalisoitui hyvinkin nopeasti.
annan tämän päivän fakta tietoa. Automaatissa on ohuemmat öljyt kuin manuaalissa ja jos vaihdot ja suodatin on ajallaan suoritettu ei vielä -30 C:n pakkanenkaan aiheuta ongelmia. Tätä kovemmissa pakkasissa on normaali järjenkäyttö sallittua, mutta vehkeet toimivat jos ovat kunnossa. Miltä muuten manuaali vaihdekeppi tuntuu, pakkasta on -30?
Ei enää koskaan manuaalia meille.
Kyllähän kova pakkanen laiskistuttaa automaatinkin. Kannattaa antaa auton käydä hetken, kaupungissa öljyt tosin lämpiävät nopeasti jos joutuu valoissa odottelemaan. Öljy kun lämpiää paljon nopeammin, jos pykälä on päällä.
Jotkut suosittelevat pykälien läpikäyntiä ennen ajoa, mutta itse en yleensä niin tee. Ensimmäiset vaihdot ovat ainakin näillä 70-86 -automaateilla hiukan nyppiviä. Voi olla että synteettiset öljyt auttaisivat, mutta suolainen litrahinta (~70,-) vähentää kokeiluhaluja. Eikä täällä eteläsuomessa ole ongelmia ollut, kun -33°C ei vielä tuota hankaluuksia perinteisilläkään ATF:llä.