Jos koneessa on kaksi kovalevyä ja niillä eri käyttöjärjestelmät, onko mahdollista että ne saa näkyviin käynnistettäessä niin että pystyy valitsemaan kumpaa haluaa käyttää?
Ja siis mitä säätöjä täytyy tehdä että se onnistuu jos onnistuu?
Ei siis niin että pitää mennä biosista valitsemaan.
2 käyttöjärjestelmää
10
281
Vastaukset
- Itselläkin Linux ja WinXP
Kyllähän se onnistuu mutta pitäisi vähän tietää mitkä käyttikset sulla on että voi neuvoa tarkemmin
- alkuperäinen..
jäi hieman vajaaksi viesti näköjään.
Samat on eli winxp ja Linux, vaan miten vaikuttaa erilailla vaikka olisi esim kaksi eri windowsia tai vaikka kaksi Linuxia? - Linux + WinXP
alkuperäinen.. kirjoitti:
jäi hieman vajaaksi viesti näköjään.
Samat on eli winxp ja Linux, vaan miten vaikuttaa erilailla vaikka olisi esim kaksi eri windowsia tai vaikka kaksi Linuxia?Helpointa olis tietysti käynnistää se Linux ja asentaa käynnistyslataaja (Grub tai Lilo) ekalle kiintolevylle ja lisätä sen käynnistys valikkoon se WinXP toiseksi.
Jos kaksi Windowsia, pitää käsitellä ensimmäisen kiintolevyn juuressa olevaa 'boot.ini' tiedostoa - alkuperäinen...
Linux + WinXP kirjoitti:
Helpointa olis tietysti käynnistää se Linux ja asentaa käynnistyslataaja (Grub tai Lilo) ekalle kiintolevylle ja lisätä sen käynnistys valikkoon se WinXP toiseksi.
Jos kaksi Windowsia, pitää käsitellä ensimmäisen kiintolevyn juuressa olevaa 'boot.ini' tiedostoaKiitoksia, yritän päästä tästä omin avuin eteenpäin.
Löysin vastauksesi avulla tällaisen sivun
http://tapsa.terae.net/linux/#grub-install
ja eiköhän sieltä löydy sitten ohjeita lisää.
Tekee aivoille hyvää pieni itseopiskelu ja päänvaivaaminen.
Siksi kysyin sitä win win että luulin tämän koko homman tapahtuvan jotenkin erilailla.
Kiitti vielä :)
- Ubuntu.vaan
Grubilla onnistuu. Omassa koneessa eri levyillä Ubuntu 18.04 LTS ja Ubuntu 18.10.
- KolliBannaan
paskat-veks kirjoitti:
Ylläpito on poistanut tästä viestin sääntöjen vastaisena.
Kato Bersel taas valheita jakelenassa
- Cccfffr
Asenna käyttikset niin että vain1 kiintolevy kerralla koneessa. Käynnistyksessä valitset halutun levyn käyttämällä F1 - F12 näppäimiä.
- xppx
Vuonna 2005 koneella oli pari Windows XPtä eri kovalevyillä
- muilla_helppoa
Ongelmia on luvassa windowsin kanssa, muut järjestelmät yleensä ongelmattomia.
- enemmänkin.kuin.2
Minulla on koneella tällä hetkellä kaksi Windows 10 prota, Linux Mint, Debian, Manjaro ja Fedora. Windowsit eivät aiheuta ongelmia, vaan ovat nätisti Grubin listalla. Tällä hetkellä pääasiallinen Grub on ulkoisella USB-asemalla. Jos USB-levy ei ole paikallaan, niin käynnistyy toinen Windows. Linux Mint on sillä samalla USB-levyllä. Windowsit on omilla levyillään, ja Debian, Manjaro ja Fedora yhdellä sisäisellä levyllä omissa partitioissaan.
Linuxeja asennellessa joutuu joka tapauksessa päivittämään aika-ajoin Grubia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922