Onko kellään kokemusta sähköisestä voimansiirrosta ,unohdetaan hyötysuhteet,eli 3-vaihe generaattoria pyörittää diesel ja potkurinakselilla oikosulkumoottori ,mahdollisesti välissä taajuusmuuttaja nopeuden säätöön tai muutetaan dieselin taajuutta.
voimansiirto
12
1462
Vastaukset
- R K-S
Mutta huvi veneissä on helpompiakin ratkaisuja.
- Toivo
Jos nyt ajatellaan vaikka 50hv:n diesel moottoria niin se painaa vähemmän kuin vastaavan tehoinen generaattori tai oikosulkumoottori. Joten yhdistelmä painaa ainakin neljä kertaa niin paljon kuin dieselmoottori merikytkimellä. Samoin tilaa tarvitaan noin kolmen dieselmoottorin verran.Ja koska välityksen säätöä ei veneessä tarvita, niin suoraan sanottuna ei mitään järkeä.
- mietiskelijä
Mitä tarkoittaa että välityksen säätöä ei veneessä tarvita ? ei todella mutta minä ainakin haluan potkurin pyör nopeutta säätää jollain tavalla.
- Toivo
mietiskelijä kirjoitti:
Mitä tarkoittaa että välityksen säätöä ei veneessä tarvita ? ei todella mutta minä ainakin haluan potkurin pyör nopeutta säätää jollain tavalla.
Potkurin kierroslukua on erittäin helppo ja halpa säätää muuttamalla polttomoottorin kierroslukua.Mutta oikosulkumoottorin kierrosluvun säätäminen, ainakin tollasen 15 kw:sen on jo melkoisen kallista puuhaa tjm maksaa tollaset 2000..4000e. Ja kun minä ajan hiljaisella nopeudella haluan myös melutason laskevan, enkä huudattaa moottoria kovilla kierroksilla.Koittappa vaikka autossa kuuntelemalla miten melukasvaa kun vapaalla nostat kierrokset tyhjäkäynniltä johonkin 3000r/min.
On muuten aivan sama onko moottori oikosulkumooottori vai tasavirta kone kumpikin painaa suurinpiirtein saman verran. Varsinkin jos otetaan jokin hidas kierroksinen kone, jotta ei tarvitsisi käyttää alennusvaihdetta
- mietiskelijä
Paino sinänsä ei ongelma ,kysymys 10m uppoumaveneestä, mitoitus 2kw tonni runkonopeuteen ei liene paljon metsässä.
- eki
muutat dieselin taajuutta.jos vene muuten toimii ja jaksaa kantaa tuota laitteistoa,mikä ettei.näinhän isoja laivoja kuljetetaan.
- heh
On tuollaista systeemiä tullut pohdituksi. Siihen se on jäänytkin toistaiseksi mutta uisteluveneessä olisi oivallinen vehje. Pieniä tehoja sovellettaessa eivät massatkaan olisi mahdottomia mutta hintaa toki kertyy.
Generaattorina voisi käyttää jotakin tuollaista valmiiksi pakattua ja todella hiljaista genua. Siihen sitten taajuusmuuttaja jota ohjaa tietsikka niin, että nopeus pysyy haluttuna tai voidaan tehdä automaattinen muuttelukin.
Taajuusmuuttajillahan saadaan tavallinen halpa oikosulkumoottori säädettyä pysähtyneestä tilasta täysiin kierroksiin portaattomasti. Pienempikin säätöalue tosin riittää potkurin pyörittämisessä.
Toinen vaihtoehto on hydraulinen, mutta sähköalan miehenä tuo sähkö kiinnostaa.
Ehkä vielä jonakin päivänä...- eki
kyllä minäkin tuon sähkön,mutta miten dieselin taajuus ja sen muuttaminen.
- tarkoittanut
eki kirjoitti:
kyllä minäkin tuon sähkön,mutta miten dieselin taajuus ja sen muuttaminen.
generaattorilta tulevan jännitteen taajuuden muuttamista suoraan ? Tuo tapahtuu vaihtovirtageneraattorissa usein helposti pyörimisnopeutta muuttamalla, eli muutetaan sen dieselin pyörimisnopeutta.
- heh
tarkoittanut kirjoitti:
generaattorilta tulevan jännitteen taajuuden muuttamista suoraan ? Tuo tapahtuu vaihtovirtageneraattorissa usein helposti pyörimisnopeutta muuttamalla, eli muutetaan sen dieselin pyörimisnopeutta.
Tavallisessa generaattorissa tosiaan moottorin kierrosluku määrää sähkön taajuuden. Silloin ei sitten enää kovin suurta eroa ole tavalliseen akselivetoiseen veneeseen nähden koska potkurin ja koneen kierrosluku ovat "kiinteässä" yhteydessä toisiinsa.
Mutta, ainakin uudet Hondan ja Yamahan pienitehoiset generaattorit (noin 1-2 kW) tekevät vaihtovirran puolijohteilla. Tällöin taajuus voidaan valita komponentteja vaihtamalla. Ehkä tulevaisuudessa tehot nousevat ja taajuuttakin pystyy käyttäjä säätämään. Vielä ei onnistu. - mietiskelijä
tarkoittanut kirjoitti:
generaattorilta tulevan jännitteen taajuuden muuttamista suoraan ? Tuo tapahtuu vaihtovirtageneraattorissa usein helposti pyörimisnopeutta muuttamalla, eli muutetaan sen dieselin pyörimisnopeutta.
Nyt puhumme samalla kielellä, olisi kylläkin kätevämpää muuttaa vauhtia taajuusmuuttajalla ja antaa generaattorin pyöriä vakionopeudella.
- miettinyt jo
tasavirta moottorin potkurin akseliin. Dieselin perään tasavirtageneraattorin. Laittaisin myös akuston sekä aurinkopaneelit. Ja...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1107133
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h955204Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv1143463Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p333372Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska352504Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191846Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?961481Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3411431Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚1311336- 481094