Mistä apu ja hoito?

Niitti

Kertokaa hyvät "kanssaihmiset" ja avuliaat - mitä minun pitää tekemän. Kumppani on tällä hetkelä noin 3promillen "tuuterissa" (kestänyt jo 2 viikkoa noi promillet). Haluaa katkaisuun, perjantaina oli tilannut ambulanssinkin itselleen - eivät ottaneet promillien vuoksi kyytiin. Kumppani jatkaa juomista koska "ei muuta voi" - pelkää vieroitusoireita - juonut jo kuukauden, taas. Miksi tk ei ota vastaan? Odotanko vain kramppeja tms ennenkuin hänet haetaan? Hänhän on jo terveysriski itselleen.

4

668

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Svenski

      Et voi vaikuttaa mitenkään,voit vain seurata sivusta.
      Sillä ainoa apu tulee holistista itsestään,hänen käytyään tarpeeksi syvällä.Jaksamista toivottaen
      Svenski

    • Taxisuhari

      Ota kumijalka alle, siis tilaa suomeksi sanottuna pirssi. Mieluummin tilataxi. Viemme terveyskeskuspäivystykseen eikä maksa paljon.

      Toinen vaihtoehto on ottaa virkavaltaan, siis sheriffiin (ei tämän palstan, tai no mikä ettei?) yhteyttä ja roudata juoppoputkaan. Kerro, että on vaarallinen itselleen ja muille (valkoinen valhe).
      Kyseisten toimenpiteiden jälkeen katkaisuun paikalliselle A-klinikalle. Jos vielä kiinnostaa, mutta yleensä juoppo katsoo pärjäävänsä tuossa vaiheessa itsekin ja kävelee lähimpään viinakauppaan.

      Lykkyä tykö sinulle

    • Nobady

      Kysymyksesi on aiheellinen. Terveyskeskukset eivät ota vastaan humalaisia. Henkilö saattaa itsekin haluta katkoa, mutta kun promilleja on päällä niin se ei onnistu. Ja ne promillet useamman päivän juopottelusta kestävät pitkään.

      Kerran vein erästä naista hänen omasta pyynnöstään sairaalaan. Eivät ottaneet sisään. Sanoin henkilökunnalle että itsemurhan riski on varteenotettava "heitteillejättövaihtoehdossa" - nainen on useita kertoja viillellyt ranteitaan. Antoivat armon käydä oikeudesta sillä kertaa. Kait se oikeestikin niin on, että joutuvat ottamaan sisään siinä tapauksessa, että "potilas" on vaaraksi omalle terveydelleen. Jos on vaarassa ympäristön terveys, niin silloin mustatakkiset ja kiiltävänappiset hoitavat asian...

    • Juopon poika

      pakkaisin kamani, tilaisin muuttoauton ja jättäisin sen pummin sinne itsesäälissä käpristelemään.

      Pieni ilmainen vinkki: alkoholistia ei auta yhtään se, että sitä hoivataan ja hyysätään. Itsestä se raittius lähtee. Hyysäämällä vain mahdollistat hänen juomisensa.

      Harva juoppo raitistuu joten kamojen pakkaaminen ja muutto voi olla sinulle itsellesi paras vaihtoehto. Tai no, jos haluat pilata oman elämäsi niin mikäs siinä sitten. Kyllähän siinä tuntee itsensä tarpeelliseksi kun passaa aikuista kuin pikkulasta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2051
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1718
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      10
      1389
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1187
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      225
      1180
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1030
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      955
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      951
    Aihe