Homeista sairastuneita kohdellaan todella törkeästi nyky-Suomessa. Etenkin, kun sairastumisen seuraukset voivat olla erittäin, erittäin laajat: saattaa mennä kerralla terveys, koti, työ, toimeentulo, omaisuus, ystävät, jopa perhe, kunnia ja maine, usko Suomen viranomaisiin, oikeuslaitokseen, lääkäreihin. Mikään muu onnettomuus/sairaus ei tietääkseni aiheuta näin laajaa tuhoa. Tämä on VÄÄRIN! Näin EI SAA jatkua!
Tällä palstalla on tehty todella hyvää työtä homesairaiden puolustamiseksi. Suuri osa alla esittämistäni toimista on jo aloitettu. Osaksi kirjoitan tämän omien ajatuksieni jäsentelemiseksi, osaksi keskustelun aloitukseksi. Ehdotusteni perään olen kirjoittanut idean alkuperäisen isän/äidin, jos olen sen muistanut. Kaikkia en valitettavasti muista, mutta kaikki ao. ideat perustuvat tämän palstan lukemiseen ja (valitettavasti...) omakohtaisiin seikkailuihin homelandiassa.
Toimenpiteet, jotta homesairaat saisivat hoitoa ja oikeutta
YKSILÖTASO
Oikean diagnoosin saaminen
1. Luettelo homeoireista (Inhere on jo tehnyt tämän, suuri kiitos!) (=> homesairaat ymmärtävät, että sairaudet johtuvat homeista. Tämä on alku paremmalle ja terveemmälle huomiselle).
2. Käypä tutkimus -suosituksen tekeminen (idea Homeherkältä) (=> homesairaat tietävät, miten heidän sairautensa laatu on todennettavissa ja osaavat vaatia oikeita tutkimuksia). Samaan kohtaan neuvo vaatia kopiot KAIKISTA asiakirjoista, joita selvityksissä syntyy. Myös tähän kohtaan neuvo alkaa pitää kirjaa tapahtumista. Tärkeimpänä tähän kohtaan luettelo tutkimuksista, joihin MISSÄÄN TAPAUKSESSA EI TULE OSALLISTUA, esim. TTL:n keuhkojen homealtistustesti.
3. Listaus tieteellisistä tutkimuksista, raporteista jne., jotka käsittelevät homeiden terveysvaikutuksia (=> homesairaalla on kättä pidempää lääkärin vastaanotolla, jos ja kun sairautta ei mukamas ensinnäkään löydy/sairaus onkin olevinaan psyykkistä/sairaus onkin olevinaan tavallista astmaa tms.) Tähän kohti myös perustelut keuhkojen homealtistustestistä kieltäytymiseen.
4. Listaus lakipykälistä, jotka velvoittavat lääkärin hoitamaan työnsä potilaan hyväksi (=> jälleen homesairaalle kättäpidempää vastaanotolle)
5. Listaus valitusteistä ja neuvot valitusten tekemiseen, jos asiat eivät kuitenkaan ala rullata lääkärissä. Ehkä jopa pari malliesimerkkiä valituksista.
Terveys
1. Neuvoja lääkkeistä, luontaistuotevalmisteista jne., jotka auttavat ja helpottavat oloa. Ehkä jopa vinkkiä lääkäreistä, jotka osaavat ja haluavat auttaa. Tosin jälkimmäinen taitaa hoitua paremmin puskaradion kautta, sillä epäilen, että lääkärit eivät halua nimiään painettuina näkyviin tässä asiayhteydessä.
2. Jos kyse kodin homeista
- neuvoja uuden asunnon hankintaan
- neuvoja irtaimiston puhdistamiseen ja yleensäkin ulkopuolisten homeiden asuntoon kulkeutumisen estämiseen
- neuvoja sosiaalitoimistossa asioimiseen tms., jos taloudellinen tilanne on katastrofaalinen (vai mistä saa sitä tukea, jonka eduskunta on päättänyt myöntää homeiden takia taloudellisessa ahdingossa oleville?)
3. Jos kyse työpaikan homeista kyse
- neuvoja toimeentulon turvaamisesta
(=> Molemmissa kohdissa tavoitteena, että homealtistus saadaan loppumaan; että homeista sairas kartoittaisi kaikki mahdollisuudet päästä pois altistuksesta. Useinhan tämä ei taloudellisista syistä ole mahdollista).
Homevaurioiden todentaminen kotona
1. Jälleen luettelo homeita koskevista tieteellisistä tutkimuksista, raporteista jne., nyt vain aiheena homeiden rakennuksille aiheuttamat vauriot, oikeat rakennustapaselosteet jne.
2. Luettelo lakipykälistä, joita vastuitaan väistelevät isännöitsijät/terveystarkastajat/rakentajat/vuokranantajat rikkovat.
3. Listaus ja tiedot testeistä, joilla homeet on mahdollista todeta. Erityisesti tiedot pakkasettoman ajan testeistä. Tiedot myös testeistä, joita yleisesti käytetään mutta joilla ei saa luotettavaa tulosta (esim. yksittäinen ilmanäyte)
4. Neuvot valitusteistä, valitusmenettelyistä, jos testejä ei saada aikaiseksi
4. Neuvoja kunnollisten rakennusinsinöörien tms. löytämiseksi sekä homeviljelmiä tekevien laboratorioiden nimeäminen, jotta tarvittavat testit voi teettää yksityisesti, jos testien teko julkisen puolen kautta ei onnistu.
5. Neuvoja testitulosten lukemiseen. Mitkä ovat eri lajien esiintymisen viiterajat, mitä kertoo tiettyjen lajien esiintyminen yhdessä tai erikseen jne.
Kodin korjaaminen
1. Neuvoja kunnollisten korjausrakentamiseen erikoistuneiden firmojen löytämiseksi
2. Neuvoja homekodin myyjien/taloyhtiön/vastuutaan pakoilevan kiinteistövakuutusyhtiön/... kanssa neuvotteluihin
3. Neuvoja tarvittaessa oikeustaisteluihin ryhtymiseen: tärkeimpänä neuvot kunnollisen lakimiehen löytämiseksi. Listaukset ennakkotapauksista, kuvaus miten oikeusprosessi toimii. Miten saadaan näyttöä? Miten pitää toimia, jotta tämä näyttö saadaan todisteiksi oikeudenkäyntiin? Miten mahdollisesti ketkuileva asianajaja saadaan tekemään työnsä?
4. Jälleen valituskäytäntö. Kunnon lakimies hoitaa valituksen, jos käräjäoikeuden päätös ei ollut oikeudenmukainen, eli siitä ei tarvita neuvoja. Tähän kohti tarvitaan neuvot, miten rahastavista ja vain omaa etuaan ajavista asianajista valitetaan ja minne valitus osoitetaan (Näitä ketkujakin lakimiehiä valitettavasti on...)
Homeiden todentaminen työpaikalla
1. Taustalla pyörii oikean diagnoosin hankkiminen
2. Jälleen luettelo homeita koskevista tieteellisistä tutkimuksista, raporteista jne., nyt vain aiheena homeiden rakennuksille aiheuttamat vauriot, oikeat rakennustapaselosteet jne.
3. Listaus ja tiedot testeistä, joilla homeet on mahdollista todeta. Erityisesti tiedot pakkasettoman ajan testeistä. Tiedot myös testeistä, joita yleisesti käytetään mutta joilla ei saa luotettavaa tulosta (esim. yksittäinen ilmanäyte)
4. Portaat, joita pitkin edetä homeiden todentamiseksi (esim. esimies/työterveyshuolto/työsuojeluvaltuutettu/työsuojelupiiri/...)
5. Lakipykälät, joita viivyttelevät työnantajat/työsuojeluvaltuutetut/... rikkovat. Tärkeimpänä työsuojelulainsäädäntö.
6. Valitustiet, jos homeiden todentamista ei tehdä
7. Ääritapauksissa neuvonta, miten hoidetaan työperäisestä homesairaudesta johtuvan työkyvyttömyyseläkkeen hakeminen
8. Valitustiet, jos eläke hylätään väärin perustein
Homesairaan elo ja olo tulevaisuudessa
1. Homesairauksien myötä mahdollisesti tulleista ruoka-aineallergioista tietoa
2. Listauksia homeisista/puhtaista julkisista tiloista, jos mahdollista
3. Konstien ja niksien jakaminen siitä, miten ulkopuolisten homeiden pääsy kotiin estetään
4. Vertaistukea, apua jaksamiseen silloin kun omat voimat ovat lopussa. Toivon paremmasta huomisesta ylläpitämistä. Huumoria, naurua.
YHTEISKUNTATASO
1. Homesairaiden liittyminen yhteen. Kaikkien homeesta sairastuneiden olisi hyvä liittyä Asumisterveysyhdistykseen, Sisäilmayhdistykseen, Hengitysliittoon. Näissä yhdistyksissä ajetaan homesairaiden asiaa. Yhdistysten vaikuttavuus noussee myös jäsenmäärän myötä.
2. Omien kansanedustajien kautta vaikuttaminen.
3. Faktoihin perustuvaa, hyvin valmisteltua, jämäkkää, rauhallista ja määrätietoista julkisuutta homeasioista mahdollisimman paljon. Meitä homesairaita koitetaan väkisin vääntää psyykensairaksi, siksi julkisuuskuvan kanssa täytyy olla erittäin tarkka.
4. Yhteenvedon tekeminen "homeisista oikeusmurhista"
5. Mahdollisesti vetoaiminen EU:hun
Tässä mietteitä. Kaiken ylläolevan perustana on vertaistuki ja järjestäytyminen. Yksittäistä ihmistä on paljon helmpompi pyörittää ja olla ottamatta huomioon kuin ryhmää ihmisiä.
Jotta ylläoleva toteutuisi, tarvitaan seuraavaa:
- tietojen olisi hyvä olla näkyvissä netissä koko ajan. Vaatinee oman kotisivunsa, tällä keskustelupalstalla vaipuvat unohduksiin uusien aiheiden noustessa
- homesairaiden oma organisoituminen. Tosin täytyy varoa, ettei tule jo olemassa olevien järjestöjen kanssa päällekkäistä toimintaa
- tehtävänjako. Yllä on niin suuri tietomäärä, että yhden tai kahden ihmisen on sitä mahdotonta saada aikaiseksi.
- tukihenkilöitä neuvomaan (tosin Asumisterveysyhdistyksellä taitaa olla tukihenkilökäytäntö, jos en väärin muista? Jos on, niin koskeko se myös taistoa viranomaisten kanssa?). Joissakin asioissa, esim. työkyvyttömyyseläkkeen hakuasioissa neuvojan kannattaa olla itse jo "turvassa" eli eläke myönnettynä, jotta neuvojalle ei tule vaikeuksia.
Mitä mieltä olette?
oikeutta ja hoitoa homesairaille
14
4997
Vastaukset
- Esko L
Esitit harkitun listan joukosta tärkeitä asioita. Niihin vastaamiseen tarvittaisiin kokonainen kirja.
Se sopii minulle. Täytyypä miettiä graduni sisältöä listasi valossa.
Kiitos vinkistä. - Liisa
Sisäilmayhdistyksellä ei sinänsä ole yksittäisiin ihmisiin kohdistuvaa toimintaa, vaan se toimii edistämällä alan tutkimusta, kerää tietoja, tiedottaa jne.. sekä tekee yhteistyötä alan kansalaisjärjestöjen kanssa.
- sairastunut
Olet hyvällä asialla ja tälläistä toimintaa ja asiatietoa tarvitaan puolueettomasti kaikille !!!
- Homeherkkä
Olet todella saanut aikaan erinomaisen yhteenvedon.
Kukahan alkaisi kirjoittaa nettikirjaa, joka olisi kaikkien kansalaisten luettavissa? - saaga
1. Homesairaiden liittyminen yhteen. Kaikkien homeesta sairastuneiden olisi hyvä liittyä Asumisterveysyhdistykseen, Sisäilmayhdistykseen, Hengitysliittoon. Näissä yhdistyksissä ajetaan homesairaiden asiaa. Yhdistysten vaikuttavuus noussee myös jäsenmäärän myötä.
Yllä mainittu ehdotus on mainio.
Tosin ehdottaisin yhtä yhdistystä merkittäväksi virallisesti patentti- ja rekisterihallitukseen esim. Kosteusvauriouhrien tuki ry.
Sitten virallinen internet-sivusto,keskustelufoorumi, tukipuhelinpalvelu, tukipuhelinpäivystyspalvelun pitäisi pelata hyvin, Siihenkin löydyttävä henkilöitä. Myös asiantuntijoita pitäisi saada mukaan lääkäreitä, juristeja.
Tämä kaikki vie kyllä tietysti rahaa ja vaatii voimia henkilöiltä ja aikaa. Näin ollen pieni jäsenmaksu olisi paikallaan, jotta systeemiä voidaan yllä pitää.
Tämmöistä minä ehdottaisin, joka olen sairastunut v. 1996>ammattitauti v. 1997>töistä irtisanominen v.1997>pyhällä hengellä elämistä siitä alkaen...ensin liiton työttömyysraha, sairauspäiväraha...lopetettiin...nyt olen ollut jo 4 vuotta ilman mitään tuloa. Loppukesästä lääkärini laittoi sairaslomalle.Vakuutusyhtiöni on valtiokonttori ei maksanut laittoi kelalle. Ja kun viime perjantaina soitin Kelaan sanoivat, että pitäisi kai jo maksaa...Tapaturmalautakunnasta sain nyt hylkäävän päätöksen...
Tässä teille tiedoksi kirjelmä, kuinka Suomessa tapaturman uhria käsitellään. Siinä ei näy nyt kirjoittajan itsensä nimeä, vaikka tulkitsin, että sen voisi tuoda esiin.
Tv. Saaga
Tässä, olkaa hyvät:
* "Suomessa vammautuneilla ei ole ihmisoikeuksia
Tapaturman, liikennevahingon eikä hoitovirheen uhriksi joutuneilla
vammautuneilla kansalaisilla ole Suomessa ihmisoikeuksia.
Työtapaturman uhrin toteaa vakuutusyhtiön vakuutuslääkäri potilasta
tutkimatta, saati edes näkemättä, työkykyiseksi, jos potilas ei ole
kuollut!
Ensimmäinen valitusaste, mihin työtapaturman uhri valittaa
vakuutusyhtiön hylkypäätöksestä, on tapaturmalautakunta. Sen
vuotuiset kulut Suomessa maksaa vakuutuslaitokset!! Samoin on
liikennevahinkoiden ja potilasvahinkoiden uhreilla, myös näiden
valituslautakuntien kulut maksaa vakuutusyhtiöt joka vuosi.
Vakuutusoikeudessa toimii samat vakuutuslääkärit sivutoimisina ns.
asiantuntijalääkäreinä,jotka jo päivätyössään vakuutusyhtiöissä
tekevät vammautuneista hylkypäätöksiä, satoja ellei peräti
tuhansia/vuosi/vakuutuslääkäri.Kaiken lisäksi tämän
vakuutusoikeudessa toimivan asiantuntijalääkärin lausunnot salataan
potilaalta vedoten niiden kuuluvan ns. neuvottelusalaisuuden piiriin.
Tämäkö on rehellistä ja puolueetonta oikeudenkäyntiä tässä
hyvinvointi-ja oikeusvaltiossa vai jäänne keskiajalta?
Vakuutusoikeus toimii täten vakuutusyhtiöiden kumileimasimena, sen
hylkypäätökset taas siunaa KKO joko ollen antamatta valituslupaa
vakuutusoikeuden päätöksestä tai muuten hylkäämällä valituksen.
Viimeinen valitusaste on Euroopan ihmisoikeustuomioistuin,EIT, johon
potilas voi valittaa mm. vakuutusoikeuden perustelemattomista
päätöksistä.
Siellä on vastassa Suomen valtio, joka onkin saanut vuosien varrella
useita langettavia päätöksiä.
Nyt myös EIT:ssä on uusiutunut kanteluiden käsittely, koska
kanteluita tulee satoja joka vuosi, johtuen Suomen oikeuslaitoksen
puolueellisuudesta.
Kolmen tuomarin "komitea" käsittelee jutun, yhtenä tuomarina
kokoonpanossa istuu Matti Pellonpää.
Ymmärsittekö? Potilas vastaan Suomen valtio, EIT:n päätöstä on
tekemässä toisen osapuolen edustaja, tuomari Matti Pellonpää!
Kuka vielä uskoo saavansa EIT:ltä puolueettoman, rehellisen ja
oikeudenmukaisen oikeudenkäynnin ja tosiasioihin perustuvan
päätöksen?
Siis suomalaisen vammautuneen potilaan, niin tapaturman,
liikennevahingon kuin potilasvahingonkin uhrin ihmisoikeudet ovat
menetetyt.
Ensimmäisenä mätäpaiseena vakuutuslääkärit, jotka ovat levittäytyneet
ja toimivat Suomessa kuin aikanaan mafiamiehet USA:ssa.Heitä on
vakuutusyhtiöt pullollaan, sitten kaikissa valitusasteissa, myös
Terveydenhuollon oikeusturvakeskuksessa,TEO:ssa, jonka pitäisi olla
puolueeton lausunnonantaja.
Kaiken huippuna on lisäksi, että vakuutusyhtiöt maksavat mainittujen
valitusasteiden vuotuiset kulut ja hännänhuippuna EIT:ssa istuva
"Suomen valtion edustaja", tuomari Pellonpää.
Tiesittekö, että vakuutuslääkäreiden rikollinen toiminta aiheuttaa
yli 200:n kipupotilaan itsemurhan Suomessa vuosittain?
Repikää tästä huumoria suomalaisen "hyvinvointi-ja oikeusvaltion"
kansalaiset!
Edelläoleva kirjoitus on täyttä totta ns.länsimaisessa hyvinvointi-ja
oikeusvaltiossa, nimeltä Suomi vuonna 2005 ja koskee vuosittain
tuhansia vammautuneita kansalaisia.
Teillä Arkkipiispa ja kaikilla piispoilla, kaikilla Suomen 200:sta
kansanedustajasta ja kaikilla EU-mepeillä on valtaa lopettaa
vakuutuslääkäririkollisuus Suomesta tekemällä siitä julkisen,
aloittamalla avoimen keskustelun mediassa ja käytännön toiminnan
lähimmäistenne auttamiseksi hädän hetkellä.Onko Teillä kenelläkään
halua siihen?
Vai estääkö Teidän toimianne puuttua tähän yhteiskunnan yhteen
suurimpaan mätäpaiseeseen kirkon haluttomuus, eduskunnan
harvainvalta= ryhmäkuri ja sidonnaisuus vakuutusyhtiöihin tai Teidän
EU-meppien kiireisyys auttaa hädässä olevia ihmisiä tai hyvä-veli
konsensus vai mikä?
Pyydän vastausta tähän kirjoitukseen, mitä olette tehneet/ aiotte
tehdä ed. mainittujen ongelmien ratkaisemiseksi?
Terveisin "- englanniksi
Suomenkielisen versio on lähetetty tasavallan presidentille,eduskuntaan kaikille kansanedustajille,kaikille piispoille, kaikille suomalaisille EU mepeille.
Yksikään kansanedustaja ei vastannut, ei presidentti,yksi suomalainen EU meppi vastasi, samoin kaksi piispan sihteeriä.
Kirjoituksen käännös on postitettu n.500 EU mepille, heistä kaksi on vastannut.
Ei paljon päättäjiä kiinnosta vammautuneiden asiat Suomessa, ei myöskään "kirkonmiehiä".
Muuten, Vakuutusongelmaisten liiton keskustelufoorumi on muuttanut uuteen osoitteeseen, tässä osoite:
http://www.oikeusturva.info/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Tervetuloa mukaan keskustelemaan tapaturmista ja hoitovirheasioista.
--------------------------------------------------------------
October 20th, 2005
Victims of being handicapped in an accident, a traffic accident or a
malpractice have no Human Rights in Finland.
Insurance company doctor gives medical report saying 'patient capable
to work' without committing a medical examination nor seeing
[translator's remark: or meeting] the patient unless the patient has
been declared a death certificate.
First appellate instance into victim of occupational injury
complaints from Insurance Company's rejections is The Accident
Prevention Appeal Board. This Boar's annual expense is taken care of
Insurance Companies, which are also paying Board expense to Boards
handling cases for traffic accident victims and malpractice cases.
Insurance Doctors working to Insurance Companies, as their Principal
Employer, make hundreds unless thousands denials of being handicapped
per year per doctor, and these same Insurance Company Doctors
function in a Secondary Position, as Insurance Court's medical
experts. [translator's remark: writer's disqualification thesis]
Insurance Doctor's medical statements for/in Insurance Court are
declared under maintenance of secrecy, and in this way patients'
access to their medical statement for Insurance Court is being
rejected by Insurance Court's appeal of secrecy for negotiation.
Would you call this honest and neutral juridical proceeding in a
well-fare and legal State, or a relic from The Middle Ages?
Insurance Court functions as Insurance Companies' rubber stamp by
blessing their rejections. Insurance Court's rejections are being
blessed by Supreme Court, by either not granting a writ of certiorari
or else rejecting the appeal.
Last appellate [translator's remark: Highest Appellate Instance]
instance is European Court of Human Rights [link:
/www.echr.coe.int/echr]. Patient can send a complaint about Insurance
Court's unjustifiable decision to European Court of Human Rights to
find State of Finland against him/her. From this Court Finland has
been given several condemnatory decisions during the last years.
Now even European Court of Human Rights has renewed their appealing
handling procedure, and possibly because there are hundreds of
appeals annually due to Finnish Legal Bureau biased handling
procedures.
Three sitting judges' 'committee' handling the case and one of the
sitting judges is Matti Pellonpää in a composition.
Did you understand? Patient against State of Finland, where
opposite's representative judge Matti Pellonpää is in the controls of
making European Court of Human Rights judgment!
Is there still someone, who believes getting an independent, honest
and fair trial from European Court of Human Rights based on given
facts?
Thus handicapped Finnish patient's - who's injury caused by an
accident, a traffic accident or a malpractice - Human Rights have
been forfeit.
First corrupt abscess level are insurance doctors, which have spread
all over and practice in Finland as USA gangsters at the time; filled
with insurance companies and all appellate instances including
National Authority for Medicolegal Affairs (which should be an
independent statement provider).
Climax to all previously mentioned are insurance companies paying
annual expense to previously told appellate instances, and end of the
tail is judge Pellonpää as a sitting judge in European Court of Human
Rights.
Did you know that over 200 pain patient suicide annually due to these
criminal acts committed by insurance doctors?
Please do try to amuse yourselves with this fact my honoured Finnish
citizen of well-fare and legal state!
Previously told article is a solid fact in s.c. 'western well-fare
and legal state' in 2005, and issue is dealing thousands of
handicapped citizen.
My honoured arcbishop and all bishops in Finland, every 200 Members
of Finnish Parliament, and all European Community Members of European
Parliament, have the power to end these crimes committed by insurance
doctors in Finland by making this public information, by starting an
open conversation in media, and by starting practical level aid for
those in need. Have any of you will to help?
Or is The Church, Parliament oligarchy (i.e. s.c. Finnish team
decipline), engagement toward some insurance companies or MEPs' busy
schedule preventing you to help people in need, or is it 'dear
brother -society' or what is it?
I am asking you to reply to this letter, explaining to me what you
have done or are about to do in solving out problems told in this
letter?
Sincerely,
Kalevi Hautakangas
kalevi.hautakangas@sci.fi
links:http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=114307&sana=
http://www.saunalahti.fi/petetyt/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Translator: Free translation draft provided by Finnish D.E.I. powered by a pray to God. - saaga
englanniksi kirjoitti:
Suomenkielisen versio on lähetetty tasavallan presidentille,eduskuntaan kaikille kansanedustajille,kaikille piispoille, kaikille suomalaisille EU mepeille.
Yksikään kansanedustaja ei vastannut, ei presidentti,yksi suomalainen EU meppi vastasi, samoin kaksi piispan sihteeriä.
Kirjoituksen käännös on postitettu n.500 EU mepille, heistä kaksi on vastannut.
Ei paljon päättäjiä kiinnosta vammautuneiden asiat Suomessa, ei myöskään "kirkonmiehiä".
Muuten, Vakuutusongelmaisten liiton keskustelufoorumi on muuttanut uuteen osoitteeseen, tässä osoite:
http://www.oikeusturva.info/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Tervetuloa mukaan keskustelemaan tapaturmista ja hoitovirheasioista.
--------------------------------------------------------------
October 20th, 2005
Victims of being handicapped in an accident, a traffic accident or a
malpractice have no Human Rights in Finland.
Insurance company doctor gives medical report saying 'patient capable
to work' without committing a medical examination nor seeing
[translator's remark: or meeting] the patient unless the patient has
been declared a death certificate.
First appellate instance into victim of occupational injury
complaints from Insurance Company's rejections is The Accident
Prevention Appeal Board. This Boar's annual expense is taken care of
Insurance Companies, which are also paying Board expense to Boards
handling cases for traffic accident victims and malpractice cases.
Insurance Doctors working to Insurance Companies, as their Principal
Employer, make hundreds unless thousands denials of being handicapped
per year per doctor, and these same Insurance Company Doctors
function in a Secondary Position, as Insurance Court's medical
experts. [translator's remark: writer's disqualification thesis]
Insurance Doctor's medical statements for/in Insurance Court are
declared under maintenance of secrecy, and in this way patients'
access to their medical statement for Insurance Court is being
rejected by Insurance Court's appeal of secrecy for negotiation.
Would you call this honest and neutral juridical proceeding in a
well-fare and legal State, or a relic from The Middle Ages?
Insurance Court functions as Insurance Companies' rubber stamp by
blessing their rejections. Insurance Court's rejections are being
blessed by Supreme Court, by either not granting a writ of certiorari
or else rejecting the appeal.
Last appellate [translator's remark: Highest Appellate Instance]
instance is European Court of Human Rights [link:
/www.echr.coe.int/echr]. Patient can send a complaint about Insurance
Court's unjustifiable decision to European Court of Human Rights to
find State of Finland against him/her. From this Court Finland has
been given several condemnatory decisions during the last years.
Now even European Court of Human Rights has renewed their appealing
handling procedure, and possibly because there are hundreds of
appeals annually due to Finnish Legal Bureau biased handling
procedures.
Three sitting judges' 'committee' handling the case and one of the
sitting judges is Matti Pellonpää in a composition.
Did you understand? Patient against State of Finland, where
opposite's representative judge Matti Pellonpää is in the controls of
making European Court of Human Rights judgment!
Is there still someone, who believes getting an independent, honest
and fair trial from European Court of Human Rights based on given
facts?
Thus handicapped Finnish patient's - who's injury caused by an
accident, a traffic accident or a malpractice - Human Rights have
been forfeit.
First corrupt abscess level are insurance doctors, which have spread
all over and practice in Finland as USA gangsters at the time; filled
with insurance companies and all appellate instances including
National Authority for Medicolegal Affairs (which should be an
independent statement provider).
Climax to all previously mentioned are insurance companies paying
annual expense to previously told appellate instances, and end of the
tail is judge Pellonpää as a sitting judge in European Court of Human
Rights.
Did you know that over 200 pain patient suicide annually due to these
criminal acts committed by insurance doctors?
Please do try to amuse yourselves with this fact my honoured Finnish
citizen of well-fare and legal state!
Previously told article is a solid fact in s.c. 'western well-fare
and legal state' in 2005, and issue is dealing thousands of
handicapped citizen.
My honoured arcbishop and all bishops in Finland, every 200 Members
of Finnish Parliament, and all European Community Members of European
Parliament, have the power to end these crimes committed by insurance
doctors in Finland by making this public information, by starting an
open conversation in media, and by starting practical level aid for
those in need. Have any of you will to help?
Or is The Church, Parliament oligarchy (i.e. s.c. Finnish team
decipline), engagement toward some insurance companies or MEPs' busy
schedule preventing you to help people in need, or is it 'dear
brother -society' or what is it?
I am asking you to reply to this letter, explaining to me what you
have done or are about to do in solving out problems told in this
letter?
Sincerely,
Kalevi Hautakangas
kalevi.hautakangas@sci.fi
links:http://netlari.econnection.fi/forum/forum.php?viesti=114307&sana=
http://www.saunalahti.fi/petetyt/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Translator: Free translation draft provided by Finnish D.E.I. powered by a pray to God.Kiitos käännöksestä, kaipa sitä voi lähettää ulkomaisille ystäville tiedoksi...
Kiitos myös kutsusta liittonne sivuille. Olenkin siellä ollut ja paljon apua saanut. Yksi asia sieltä hienosta paikasta puuttuu. Sinne ei ole löytäneet muut kosteusvaurioista sairastuneet kuin minä...niinpä olen yksin hukassa siellä pyörinyt,...
Sinnehän sitä täältä voisivatkin kaikki kosteusvaurioista sairastuneet siirtyä kertomaan kokemuksiaan ja kertomaan mistä löytää luotettavan ja pätevän keuhkotautilääkärin, joka on sinnikkäästi potilaansa puolella ja oikeudenmukaisesti.
Tuota auttavaa puhelinpalvelua ajatettelin sen vuoksi, kun luin hämmästyksekseni noista itsemurhista...auttava koko vuorokauden toimiva puhelin olisi tarpeen. Siis semmoinen auttava puhelin, jonka päässä vastaa myös tapaturman uhri ja voi näin auttaa vertaistaan. Tietää ja tuntee tuskan ja ahdistuksen ym. hyvin, mitä tässä joutuukaan kohtaamaan.
Ihmisoikeudet tupataan viemään täydellisesti pois...tavallaan johdatetaan ihmiset itsetuhoon. Näin vakuutusyhtiöt saavat pitää rahansa. Elämme siis Hitlerin valtakautta, me tapaturman uhrit.
Kaasukammio tästä enää puuttuu.
Tv. Saaga - Kallu
saaga kirjoitti:
Kiitos käännöksestä, kaipa sitä voi lähettää ulkomaisille ystäville tiedoksi...
Kiitos myös kutsusta liittonne sivuille. Olenkin siellä ollut ja paljon apua saanut. Yksi asia sieltä hienosta paikasta puuttuu. Sinne ei ole löytäneet muut kosteusvaurioista sairastuneet kuin minä...niinpä olen yksin hukassa siellä pyörinyt,...
Sinnehän sitä täältä voisivatkin kaikki kosteusvaurioista sairastuneet siirtyä kertomaan kokemuksiaan ja kertomaan mistä löytää luotettavan ja pätevän keuhkotautilääkärin, joka on sinnikkäästi potilaansa puolella ja oikeudenmukaisesti.
Tuota auttavaa puhelinpalvelua ajatettelin sen vuoksi, kun luin hämmästyksekseni noista itsemurhista...auttava koko vuorokauden toimiva puhelin olisi tarpeen. Siis semmoinen auttava puhelin, jonka päässä vastaa myös tapaturman uhri ja voi näin auttaa vertaistaan. Tietää ja tuntee tuskan ja ahdistuksen ym. hyvin, mitä tässä joutuukaan kohtaamaan.
Ihmisoikeudet tupataan viemään täydellisesti pois...tavallaan johdatetaan ihmiset itsetuhoon. Näin vakuutusyhtiöt saavat pitää rahansa. Elämme siis Hitlerin valtakautta, me tapaturman uhrit.
Kaasukammio tästä enää puuttuu.
Tv. Saagavoimme avata homesairauksista kärsiville "oman laatikon" sinne foorumille.
nisuiisu on aikoinaan kirjoitellut myös sinne foorumille.
Onko tulossa halukkaita keskustelijoita??
Terveisin Kallu - saaga
Kallu kirjoitti:
voimme avata homesairauksista kärsiville "oman laatikon" sinne foorumille.
nisuiisu on aikoinaan kirjoitellut myös sinne foorumille.
Onko tulossa halukkaita keskustelijoita??
Terveisin Kalluminä täällä ruohonjuuritasolta kommentoiva siellä jo olenkin.
Ja pidän palstaanne ehdottomasti parhaimpana Suomessa.
Omasta puolestani, joka olen jo liittynyt teihin,
toivon, että kaikki keskustelijat siirtyisivät sinne.
Siellä on hyvä ja turvallista keskustella.
Suosittelen kaikille sitä foorumia.
Ja myös toivon, että tulette sinne minun kanssani keskustelemaan. Olenhan minä ensimmäisiä Suomessa kosteusvaurioista sairastunut ja ammatttitautinimikkeen saanut ja virasta sairauden vuoksi irtisanottu kylmästi.
Toivon, että siirryytte tuonne toiseen foruumiin.
Siellä voimme antaumuksella jutella ja kertoa kokemuksistamme ja saada vinkkejä.
Tervetuloa minunkin puolestani. Jatketaan keskustelua siellä...
Toivoopi Saaga - saaga
Kallu kirjoitti:
voimme avata homesairauksista kärsiville "oman laatikon" sinne foorumille.
nisuiisu on aikoinaan kirjoitellut myös sinne foorumille.
Onko tulossa halukkaita keskustelijoita??
Terveisin KalluNiin silloin kun olin työterveyslaitoksella tutkittavana juuri työpaikan kosteusvaurioista, niin meitä oli siellä tosi paljon ympäri Suomea.
Ja kas kummaa...juuri kukaan ei saanut sitä ammattitaudiksi.
Minä onneton sain ja toiset olivat jopa kateellisia.
Minulle tämä ammattitauti nimike koitu ns. päänmenokseni.
Jouduin tavallaan työpaikkani ja TTL:n pelinappulaksi...
Siinä hässäkässä meni työpaikat, avioliitto, asunto etc.
Minulle ammattitautinimikkeestä on ollut vain haittaa.
'
Muutin tyhmä pikku kaupunkiin työttömänä. Siellä mut laitettiin kosteusvaurioituneeseen kouluun opiskelemaan, Meinasi henki lähteä..ei lähtenyt. Tämän kurssituksen jälkeen työnvälitys, joka tiesi sairauteni ja rajoitukseni sulki minulta ovet. Ei enää kursseille ei pitkäiaikaistyöttömille annettavia pätkä töitä, näin tiputetaan päivärahoista. Minut systemaattisesti tiputettiin pois kaikesta niin, että en saa rahaa mistään.
Harmittaa kun ihmiset tulevat vielä sanomaan, että ei sitä astman takia työstä pois joudu ja kyllä astmaatikko töitä saa.
Luulevat minua pelkästään laiskaksi. Ja olin hikihatussa töitä etsinyt ja ovia kolkutellut. Kaikki ovet sulkeutuu,..Sanovat olisimme mielellämme ottanut, mutta kun nyt ilmeni, että olet altistunut kosteusvaurioille, niin ymmärtäkää, että te olette suuri taloudellinen riski. Jos alatte oireilemaan me joudumme tekemään mittavat kosteusvaurio tutkimukset ja muut työntekijät tulevat hysteerisiksi ja kaikki rientävät lääkärin.
Ymmärtänette tilanteen, olemme pahoillamme. Niin kaikki ovet ovat sulkeutuneet. Elämin esteeksi on muodostuneet kosteusvauriot.
Siihen voi sairastua kuka vaan...terveytensä voi menettää kuka vaan. Joku päivä voi huomata kaikki meni terveyttä myöten...
Tv. Pia - saaga
Kallu kirjoitti:
voimme avata homesairauksista kärsiville "oman laatikon" sinne foorumille.
nisuiisu on aikoinaan kirjoitellut myös sinne foorumille.
Onko tulossa halukkaita keskustelijoita??
Terveisin KalluVielä tarkistus ei ainakaa vuonna 1977 kosteusvauriosta saisastunut saanut helposti nimikettä AMMATTITAUTI.
Ja sain myöhemmin käsityksen, että koska kosteusvaurioista minun jälkeeni alkoi sairastumaan niin paljon ihmisä, että
TLL alkoi antamaan vähemmän sitä ammattitaudiksi.
Käsitykseni mukaan työkaverinikaan eivät saaneet.
Se on vaikea saada! Sen saivat kokea työterveyslaitoksella olleet kohtalotoverini. Meistä vain muutama sain sen ammattitaudiksi.
T. Saada - Kallu
saaga kirjoitti:
Vielä tarkistus ei ainakaa vuonna 1977 kosteusvauriosta saisastunut saanut helposti nimikettä AMMATTITAUTI.
Ja sain myöhemmin käsityksen, että koska kosteusvaurioista minun jälkeeni alkoi sairastumaan niin paljon ihmisä, että
TLL alkoi antamaan vähemmän sitä ammattitaudiksi.
Käsitykseni mukaan työkaverinikaan eivät saaneet.
Se on vaikea saada! Sen saivat kokea työterveyslaitoksella olleet kohtalotoverini. Meistä vain muutama sain sen ammattitaudiksi.
T. SaadaHomesairauksista kärsiville avataan oma lokero www.oikeusturva.info keskustelufoorumille heti alkuviikosta.
Annetaan "lumipalloteorian" lähteä vyörymään.
Tervetuloa kaikki homeongelmista kärsivät ja oikeusmurhien kohteeksi joutuneet kirjoittelemaan.
Terveisin Kallu - saaga
Kallu kirjoitti:
Homesairauksista kärsiville avataan oma lokero www.oikeusturva.info keskustelufoorumille heti alkuviikosta.
Annetaan "lumipalloteorian" lähteä vyörymään.
Tervetuloa kaikki homeongelmista kärsivät ja oikeusmurhien kohteeksi joutuneet kirjoittelemaan.
Terveisin KalluHei Kallu,
kiitoksia paljon, että avasitte meille oman paikan sinne.
Sinne toivon, että kaikki tulevat turisemaan ja valittamaan, antamaan hyviä vinkkejä toisillemme ja tukemaan
toisiamme, että jaksamme taistella. Tie ei ole se
maailman helpoin:) Mutta yhdistetään voimat!
Tv. Saaga
- Kallu
Lokeron aiheena on:
Keskustelua homesairauksista ja niihin liittyvistä oikeustaisteluista.
Osoite: http://www.oikeusturva.info/cgi-bin/yabb/YaBB.pl
Tervetuloa mukaan foorumille.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926