Vanhan talon laajennus toteutettu niin, että maanvaraisen laatan alla styroksi, siiten betonilaatta ja koolaus jonka päälle lastulevy. Kysynkin, että mikä eriste olisi paras sinne koolinkien väliin?
Entäs tuleeko höyrynsulkua lastulevyn alle?
Juu, ja minulla on vastaava jolta aion myös kysyä samaa.
Entäs tuleeko höyrynsulkua lastulevyn alle?
Juu, ja minulla on vastaava jolta aion myös kysyä samaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
sulku päälle.
Tarkennan kyssäriä vielä, että onko jotain tiettyä villaa mitä sinne betonia vasten pitää laitetaan?
Ois varmemmin varmaan terveenpi rakenne jos kaikki eristys ois betonin alla.
Jos betoni päälle pitää eriste saada niin silloin höyrynsulku pitänee olla. (muovimatto tai esim muovikalvo pinnoitteen alle)
Eriste onkin hankalampi ehdottaa:
- Ekovillassa on homeenestoaineet ja varmaan toimis
- Kivivillakin luultavasti menestyisi puhalluskivivilla
Kivivillaa minäkin ajattelin parhaaksi vaihtoehdoksi.
Tässä kun on kyseessä vanhan laajennus, niin on päädytty tekemään samalla tavalla kuin vanha osa. Erotuksena se, että nyt on eristettä laatan allakin (styroksia). Parocci ainakin suosittelee maanvaraiseen laattaan sekä laatan alle että päällekin eristettä.
Mainitaan vielä se että alue on karkeaa soraa, eikä mitään kosteusongelmia ole ikinä ilmennyt.
ilmarako 50mm, ristikoolaus jotta ilma liikkuu ulkoseinien ilmaraoista kunnolla laatan ja styroksin välissä, 50mm styroksi ja suoraan sen päälle 150mm villa (ihan makuasia onko kivi vaiko ei).
Suosittelen että kysyt asiaan mielipidettä esimerkiksi kohteen vastaavalta mestarilta.
Höyrynsulku tulee yleensä tyroksin alle. Joku siveltävä eristys lastulevyn päälle. Koolinkien välissä voit käyttää myös esimerkiksi lämmöneristettä.
unohda ne muovit siitä rakenteesta. saat vaan sutta ja sekundaa niillä muovin levittelyillä aikaan. Eriste betonin alla on hyvä juttu, koolingin ja betonin väliin bitumikaista ja sitten sitä villaa ja tuuletus väli sinne yläpuolelle, että et laita täyteen sitä villaa. Lastulevy pintaan ja tanssit pystyyn.
Kysymyksessä oli laajennus Helsingissä.
Lattiarakenne oli seuraava:
-sepeliä noin 20 cm
-100mm pontattu finfoam
-7 cm teräsbetonilaatta jonka sisällä lämpöputket
- muovikalvo
-lattialaminaatti
Lattia toiminut jo kaksi talvea erinomaisesti.
Mitä ne koolaukset tekevät eristetyn laatan päällä, nostavat vain kustannuksia.