Mun kissan pennut on nyt viikon syöneet kiinteää ruokaa, mutta en oo löytäny pissoja tai kakkoja lattialta, enkä laatikosta. Pitäiskö jo huolestua?
huhuu, mammat ja muut asiantuntijat
kissa
7314
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kyllä meillä emo vielä hoiti vielä pentujen jätökset senkin jälkeen kun pennut alkoivat syömään kiinteää ruokaa. Jos asia huolestuttaa, niin tee pieni testi. Sipaise pentujen peräpäätä pari kertaa ikään kuin emo siinä olisi puhdistushommissa, alkaako pentu pissata? En kyllä ole varma tämän testin luotettavuudesta. Se on pennuilla refleksi, että ne pissaa emon alkaessa puhdistaa peräpäätä. Emosi varmaan vaan hoitaa pentuja tunnollisesti. Kuinka vanhoja pennut ovat? Jos ne eivät pystyisi pissaamaan/ulostamaan, en usko niiden voivan elää kovinkaan pitkään syntymästään. Ja ilmeisesti pentusi ovat jo useita viikkoja vanhoja koskapa syövät kiinteää ruokaa? Ja olisivat varmasti sairaita ja kipeitä. Liikkuuko pennut jo? Voisko olla, että pennut käyvät jonnekin salaiseen nurkkaan tekemässä jätöksensä? Nää on lähinnä mun arveluja, mitä muut sanovat?
Eikö tähän kukaan muu saa kirjoittaa kuin asiantuntija?
Onpa arvokas kysymys (tai kysyjä).
saa vastata jos tuntee tietävänsä jotain. Sinä et näköjään tiedä, kun tarvitsee tollaisia huomautella.
ollaan juuri samassa tilanteessa tai oikeastaan vielä opetteluvaiheessa ja muutamat pissat on löytyneet alustalta, osa laatikosta ja osan emot huolehtii pois. Ulosteiden osalta emot eivät kiinteitä pökäleitä syö vaan niitä pitäisi kyllä alkaa ilmaantumaan johonkin;-))). Pentujen, jotka vielä imevät emoaan vaikka syövätkin jo kiinteääkin ruokaa, suolisto ei toimi ihan yhtä usein kuin pelkkää kiinteää syövien. Jos taas uloste on löysää tai jopa ripulia voi olla, että emo pitää pennut puhtaina.
Kyllä kuitenkin kohta pitää ilmestyä ulostekököjä johonkin jos pennut syövät jo ihan reilusti muutakin kuin emonsa maitoa. Määrä tietysti riippuu myöskin ruoan laadusta, onko annettu lihaa vai puuroja, vellejä tms.
No pennut ovat napostelleet mun mielestä jo aika peljon, syöneet emon kanssa samoja ruokia, lähinnä raejuustoa, kermaviiliä, seitä ja raakaa lihaa. Pissat emo kyllä nuolee ja parit pisut on ollu lattialla, mut kun oottelen niitä kökköjä. Pennut on tosi pirteitä ja ravaavat jo ympäri huushollia, mutta joka kolon oon tutkinu mutta kökköjä en löydä. Luulisi että pennut olisi sairaan oloisia jos eivät pystyis kakkaamaan, vai?
pitäisi alkaa kohtapuoleen tapahtua jotain tai löytyä jotain kiinteämpääkin tavaraa, eihän ne pennut toki umpioita ole;-)
Aika hitaasti se suolisto alkaa tavaraa ulos työntää, mutta jos kerran pennut syövät jo selvästi lihaa, purkkeja yms. todella kiinteää ruokaa niin veikkaan päivän tai parin kuluttua tapahtuvan jotain. Öljyinen tonnikala voisi tietysti auttaa jos pentujen masut ovat kovalla ja siksi uloste ei ole vielä tullut. Muuten ei öljyä kannata pienille pennuille antaa, ellei ole selviä oireita tukoksesta suolistossa (esim. syöneet paakkuuntuvaa hiekkaa).
Jos pentusi telmivät ja ovat muutenkin normaalin touhukkaita, ei vielä ole hätää. Jos mitään ei ala tapahtua ja/tai pennut alkavat olla tuskaisia (mahat kovia, pulleita ja aristavat nostettaessa) on syytä lääkärikäyntiin.
heh.. onko kissoilla vielä emo? Jos on, se yksinkertaisesti syö niiden jätökset! ja voivat ne syödä toinen toisensakin. Luonnollista se on.