Auto Passat -01 autom. ilmastoinnilla. Aikeissa ostaa kauko-ohjattu diesellämmitin ja kysynkin:
1. onko 4kW liian kesy ko. kokoluokkaan - 5kW oikeampi??
2. onko webasto vaihtoehto eberille tai toisinpäin, Eberillä on ainakin tarmokkaista puolestapuhujia...
3. mitä akulta vaaditaan jos lähtökohta on enemmän ajoa kuin lämmitystä?
Aika kallis investointina tuo vehje on n.2000€, enkä usko saavani siitä omiani pois 2-3 vuoden päästä auton mukana myydessä mutta onko hyviä vinkkejä minimoida tuo 2k€ "vahinko"? Saksasta tilaaminen voisi tulla kyseeseen mutta asentaako mikään hyvämaineinen ja laadukas firma asiakkaan omia lämmittimiä vaikkapa Tampereella?
1. onko 4kW liian kesy ko. kokoluokkaan - 5kW oikeampi??
2. onko webasto vaihtoehto eberille tai toisinpäin, Eberillä on ainakin tarmokkaista puolestapuhujia...
3. mitä akulta vaaditaan jos lähtökohta on enemmän ajoa kuin lämmitystä?
Aika kallis investointina tuo vehje on n.2000€, enkä usko saavani siitä omiani pois 2-3 vuoden päästä auton mukana myydessä mutta onko hyviä vinkkejä minimoida tuo 2k€ "vahinko"? Saksasta tilaaminen voisi tulla kyseeseen mutta asentaako mikään hyvämaineinen ja laadukas firma asiakkaan omia lämmittimiä vaikkapa Tampereella?
Vastaukset 9
Vanhimmat
sillä tehoa on jokatapauksessa enemmän kuin 300W "lohko/säteiilylämmittimessä"
ja mukavuudesta joutuu aina maksamaan!
Ostin 2.4-litraisen Avensiksen ja siihen Webaston. Myöhemmin kävi ihan sattumalta ilmi että tuo Webasto oli tarkoitettu max. 1.8-litraisille. En olisi itse tuota huomannutkaan, niin nopeasti on aina lämmittänyt, 20 asteen pakkasella riittää 20 min. ja lämmintä tulee jo ikkunoille. Akun kanssa ei ole ollut mitään ongelmia, mutta se kai on laturikohtainen juttu.
4 kw riittää henkilöautoihin, eberi ja vebasto periaatteessa yhtä hyviä. itse käytän lämmitintä vain moottorin lämmittämiseen, ei ole ongelmia akun tyhjenemisestä. volkkareissa joutuu täällä lapissa käyttämään lämmitintä myös ajettaessa. itse jättäisin sisälämmityksen kokonaan kytkemättä jos autossa on automaatti-ilmastointi
sisälämmitystä?? akun kapasiteetin vuoksiko?
minulla riittää 10-15 minuuttia lämmitän moottorin, annan kovilla pakkasilla eberin käydä myös ajossa tarpeen mukaan. lasit pitää kyllä raapia sisätilat alkavat heti lämpenemään koska moottori on 15 minuutin lämmityksen jälkeen noin 60 astetta akku ja virta ongelmia ei ole koska suurin kulutus eberillä menee sisätilojen lämmitykseen
Eli jos kone yli 2 litrainen suositellaan c-mallia eli 5,2 kw webastoa. Ja jos otat sen T100 kellolla saat kaukosäätimen jossa kello samassa, voit siis ajastaa webaston esim.kotisohvalta ja kaukosäädin kertoo myös auton sisälämpötilan. Toiset kehuvat webastoa eberiä varmemmaksi ja kestävämmäksi.
Myydessäsi auto ota(ta) Webasto pois.
Kun asennettaessa huomioidaan poisto (ei katkota auton letkuja), niin tuo on helppo homma.
Poistaminen maksoi 50,-. Entinen oli diesel ja nykyinen bensa, joten en voinut laitattaa sitä kuitenkaan uuteen. Myydessä sain 650,-, auton mukana siitä ei olisi hyvitetty mitään.
Kaveri ajaa ambulanssia ja niissä on ollut iät ja ajat lämppärit. Hänen kokemuksen perusteella Eberi on varmempi. Ainakin Wabaston mallia jossa on huopahuohotin kannattaa vältää (käsittääkseni pienin malli). Itse ostaisin 5 kw laitteen lämmittää nopeammin kuin 4 kw. Asennus ei vaadi sen kummempia mekaanikon taitoja, laite kannattaa laittaa mahdollisimman lähelle sisälämppäriä. Saksasta saa edullisesti ja takuu toimii.
4kw on täysin riittävä henkilöautoihin, kaivinkoneisiin ja paketti tai kuormaautoihin sopii 5kw esim 5kw voi olla jossain tapausessa helpompi asentaa kun siinä on ne pumput ja muut hilut erikseen (eberi) letkukoko on sitten isompi,pitää kait ollakin ettei se masina kuumene liikaa. on sattunut noilla isotehoisilla lämmittimillä myös tuulilaseja menemään rikki. saahan noita lämmittimiä noin 1000 euroa kun ei osta sitä kallista kaukosäädintä ajastin tulee mukana samaan hintaan. ei siitä saa 3v päästä yleensä mitään voi melko sökö jos paljon käytetään