tartten apuu kun haluun tietää et milloin se karkki vai kepposjuttu on ?? siis minä päivänä kun jossain lukee ei 28,29,30,tai 31 lokakuula eli siis minä päivänä ???
Milloin kysytään karkki vai kepponen??
27
7646
Vastaukset
- Suomalainen
Se on amerikkalaisten juttu koko "karkki vai kepponen?"
- tytteli
suomessa ei koskaan... tuota karkinkeruuta harrastellaan siinä pääsiäisen lieppeillä.
kamala tapa muutenki, harmi vaan et on alkanut leviämään Suomeenki.. sääli - Attention
Ei muuten oo amerikkalaisten vaan eurooppalaisten keksimä juttu tuo Halloween. Irlantilaiset siirtolaiset on vieneet kelttiläiset perinteet uuteen kotimaahansa Yhdysvaltoihin, joskus 1800-luvulla. Jenkit on sitten tunteneet sen niin omaksi jutukseen että ovat alkaneet sitä viettää joka vuosi. Nyt Halloween sitten on tulossa Eurooppaan takaisin. Olisi tosi hauskaa jos sitä vietettäisiin Suomessakin.
- nepulis
Attention kirjoitti:
Ei muuten oo amerikkalaisten vaan eurooppalaisten keksimä juttu tuo Halloween. Irlantilaiset siirtolaiset on vieneet kelttiläiset perinteet uuteen kotimaahansa Yhdysvaltoihin, joskus 1800-luvulla. Jenkit on sitten tunteneet sen niin omaksi jutukseen että ovat alkaneet sitä viettää joka vuosi. Nyt Halloween sitten on tulossa Eurooppaan takaisin. Olisi tosi hauskaa jos sitä vietettäisiin Suomessakin.
kylläsitä suomessakin vietetään !!! rahan takia
- .......
no mitä nyt on katellut mainoksia niin 29. päivänä osa juhlii, tai sitten 5.10 nämä kaksi päivää on suomessa halloween yleinen juhlapäivä.
- Kurpitsapäät
Siinä on kysymys jota isekin mietin. Lapset on joka vuosi käynyt, mutta nyt emme tiedä kumpana viikonloppuna kuuluu. Halloweenia vietetään lokakuun viimeisenä päivänä. Suomalaisittain pyhäin päivänä joka on siis 5.11. Karkki ja keppos kierros kuulu tehdä: Mikä päivä?
- Mr.Mausie
Kurpitsapäät kirjoitti:
Siinä on kysymys jota isekin mietin. Lapset on joka vuosi käynyt, mutta nyt emme tiedä kumpana viikonloppuna kuuluu. Halloweenia vietetään lokakuun viimeisenä päivänä. Suomalaisittain pyhäin päivänä joka on siis 5.11. Karkki ja keppos kierros kuulu tehdä: Mikä päivä?
Halloween on amerikassa huomenna ja suomessa noin viikon päästä
- met
on karkki ja kepponen päivä suomessa
- HALLOWEENINÄ:D
eiks se oo nyt tänä viikonloppuna vai wtf? millon :D
- layran
muih!
juu se on 31.10 ja keskiyöl.
aijotko pitää bileet?- haha
Aion Siinä yheksän aikaan!!!!!
- vihreänoita
31.lokakuuta
- punasinivihreänoita
Vastaus31.lokakuuta
- 4´63795794235
punasinivihreänoita kirjoitti:
Vastaus31.lokakuuta
selvä
- JoZa
Sitä vietetään 31 lokakuuta elikkäs viimeinen päivä...
- haluun tietää!!!!!!!
Millon voi mennä karkki ja kepponen kierrokselle???
- ZXDCJFVM
HALLOWEENN
- Jogu vaan
Halloweenn jeeeeeee
- Mie ite
Minulle sanottiin että halloween on 27.10
- Halloween2012
Meillä lapset lähtee tänä iltana kierrokselle:)
- sohvi
Venus karkki ja kepposilta on lokakuun viimeinen päivä (31.10)
- Halooooow
No mulla on kalenterissa (ihan suomalainen kalenteri koulusta saatu) että 31.10 päivä siinä on ainaki sellasen kurpitsan kuva piirretty...
Että siitä ainaki ite päättelisin et se halloween ois 31.10.
- halloween_fani
lokakuun viimesenä päivänä. eli 31 päivä... :)
- fdhdf
tänään.
- halloween milloin
sanokaa nyt jompikumpi vastaus 27 tai 31 valitkaaa mikä
- tyyppi! hullu!@
minä päivänä halloween on? hä?hä?hä?
- klrjlkjir
halloween on 31 lokakuuta
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762087Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361737Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101426Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291219Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591209Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161055- 60966
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58965