Olen huomannut aika paljon tapauksia, joissa koira ja omistajansa alkavat muistuttaa toisiaan?
Valitseeko ihminen tietoisesti itsensä näköisen koiran..vai?
Mistäköhän moinen johtuu?
Täällä meidän perällä on eräs pappa, joka muistuttaa tosi paljon mopsiaan:)
Näytätkö koiraltasi?
15
883
Vastaukset
- realist56
ja toivottavasti ei koirakaan ala muistuttaa isäntäänsä, en nimittäin tykkää edes perunkarvattomasta saati kaljusta sekarotuisesta;)
- Laddie
Oon kanssa huomannut saman. Meille kun valittiin rotua ei tullut kyllä pieneen mieleenkään, että koira muistuttaisi ulkonäöltään itseä! Mutta kun katselin kuvia jossa olen pennun kanssa, niin kappas, kyllä meissä on jotain sitä samaa..!
- peikko
en kyll valinnu koiraani oman ulkonäköni mukaan, nimittäin meilä on risteytyskoira.mut aamusin kun ollaan herätty ja kuljen koira sylissä peilin ohi huomaan meidän muistuttavan toisia. (koirallani on pitkä turkki ja se muodostaa päähän samallaisen tukan kuin minulla joka on aamusin ihan pörröinen)
- umalehtinen
sillä Griffonit ovat kauniita apinan näköisiä ihanuuksia. En pääse ulkomuodossa lähellekään. Mutta tavoissa ja luonteenpiirteissä niin KYLLÄ.
- mindetys
muistuta koiraa ulkonäöllisesti, mutta luonteissa oon huomannut vähän samoja piirteitä. Jos olen innostunut jostakin asiasta oikeen kovasti, hössötän samalla tavalla ku kaapo ulos lähtiessään:)
- sakunMamma
jompaa kumpaa: vanhuksen ilmeestä ja olemuksesta näkyy viisaus ja arvovalta. Nuori-neiti on katseenkääntäjä suurine mantelinmuotoisine silmineen ja vetoavine katseineen. Silityksiä ja halauksia satelisi minullekin, jos siis muistuttaisin jompaa kumpaa.
- davalyan
uma,kaikkihan me vanhetaan ja moni saa niitä apinamaisia piirteitä,että lohrutan sua ny ja sanon että kaikki hyvä aikanaan ;)
- umalehtinen
davalyan kirjoitti:
uma,kaikkihan me vanhetaan ja moni saa niitä apinamaisia piirteitä,että lohrutan sua ny ja sanon että kaikki hyvä aikanaan ;)
tuo oli paras kohteliaisuus vuosiin, jonka olen osakseni saanut.
- davalyan
umalehtinen kirjoitti:
tuo oli paras kohteliaisuus vuosiin, jonka olen osakseni saanut.
ja kyllä minua kiinnostaa näytänkö vanhana omalta rodultani,olenko siis lerppahuulinen kuolaaja joka makailee kaiket päivät...nykyisin en voi sanoa muistuttavani koiraani,se on rauhallinen ja lempeä..no minä en juurikaan kumpaakaan...eikä nyt kyllä muutenkaan yhtäläisyyksiä tule mieleen,taidetaan painaa suunnilleen saman verran :)
- SannaSs
En kyllä mielestäni muistuta ranskanbulldoggiani.. tai, noh, pieni ja jykevä minäkin ..
Luonteessa on varmasti enemmän yhtäläisyyksiä :)
Veikkaisin muutenkin että enemmän luonteen yhteneväisyyksien kannalta koira valitaan. - ...
Samanhenkisiä eränkävijöitä ollaan. Tykkään pukeutua hiilityn ruskeisiin vaatteisiin, erähenkisiin, joten yllättävän usein käymme toistemme väriinkin. Molempien karvat menevät kikkaraksi kostuessaan, molemmilla on pyöreät vihertävän ruskeat silmät ja ainainen karvanlähtöaika ja ruokahalu.
- Sikra
Minä en ulkonäöltäni muistuta upeita koiriani,
en..en.. nuo koirani on paaaaljon kauniimpia ja
muutenkin fiksumpia, kuin minä. - kuin sinne ..
näytän ihan setteriltä,vähän ylipainoiselta mutta kuitenkin.Vain häntä puuttuu.Ja kyllä luonteet menee yksiin,mikä on minun on minun,nyt se vei sen.Ja en varmasti tee.Ja loukkaantunut ilme on identtinen.
Ja ventovieraat taputtelijat on meistä molemmista ällöttäviä,niitä katsotaan pahalla silmällä.Onneksi minulta ne vähenevät vuosi vuodelta. - mamma
Valitettavasti taidan muisdtuttaa onhan noita ruttuja ja poimuja sekä leveyttäkin joten kai näytän bulldogilta
- tyttö
Olisin iki onnellinen niin kauniista ulkonäöstä,sillä rotu on yksi kauneimmista:IRLANNIN SETTERI!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762005Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361706Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81345Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241164Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591161Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60940
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57926