Tämmöttinen ilmiö: irrotin vetarin. Vaihteistoöljyä valui samantien ulos, kun sain nivelpalkeen paikaltaan, aika paljonkin. Sielä on kai stefa? Ei kai vaihteistoöljyn kuuluisi päästä ulos yläkauttakaan? Onko paha vaihtaa vai kantsiiko viedä korjaamolle? Mitä kustantaa?
DP290 vuoto...
Poropeukalo
41028
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
olet täyttänyt vetolaiteeseen liikaa oljyä, tai laakerit ovat todella huonossa kunnossa
jos syynä ylitäyttö niin luultavasti vetolaiteessasi ei ole mitään vikaa, tai sitten huulitiiviste on vaurioitunut
tai sitten vetolaiteesi on tehty ei niin ammattimainen korjaus ja käytetty huulitiivisteitä missä jousi ei ole rst materiaalista=(tavallinen tiiviste laakerikaupasta ilman erikois mainintaa RST jouselle)
Se akselitiiviste joka on ylävaihteen ja paljetilan välissä, se joka tiivistää vaihteistoöljyn ja kardaanin välin, on niin päin että tiivistysjousi on vaihteen puolella ,siis öljyn puolella. Aivan sama mitä ainetta jousi on koska se on öljyn ja vaihteen puolella. Vaihteistosta hajoaa paljon aikaisemmin laakerit ja rattaat ennenkuin se jousi ruostuu poikki jos vaihteessa on vettä sisällä.
Ellei sitä öljyä ole laitettu palkeeseen tarkoituksella (toiset harrastaa sitä) se on tullut vaihteesta ja silloin ollaan jo kardaanin vaihteenpään laakeriviassa tai jokin on mennyt kardaaninkaulan ja akselitiivisteen väliin ja mekaanisesti hangannut tiivisteen rikki.
Jos vetari on jo irti se on helppo tarkistaa ottamalla se karddaania paikoillaan pitävä päätylaippa auki neljällä kuusiokolo pultilla ja irroittaa kardaani ja tarkistaa lakeri ja tiiviste.
Jos jotain täytyisi veikata, niin sanoisin, että todennäköisesti vetolaitteessasi ei ole mitään vikaa, vaan öljy on laitettu vetonivelen palkeen sisään paljetta vaihdettaessa tarkoituksella. Yllättävän moni palkeen vaihtaja tuota tuntuu harrastavan, vaikka Volvo sitä ei varsinaisesti suosittelekkaan.
Hyöty tuolle öljyn käytölle palkeessa on lähinnä informatiivista luokkaa: palkeen rikkoontuminen näkyy komeasti öljyisenä perälautana.
Ja näkeehän sen siitä kun katsoo vetarin öljytikusta onko siellä normaali määrä kirkasta öljyä, jos on, niin toki se öljy on laitettui sinne palkeeseen tarkoituksella. Jos ei niin sitten on syytä tutkia.