Minulla on Mariner 40 hv -89, jossa ei ole sähkötrimmiä. Eli trimmitikulla säädetään kiinteä ajoasento ja kone lukittuu yläasentoon kuten perämoottorien kuuluu.
MUTTA:
Mitä tarkoitetaan matalanveden asennolla ja miten se perämoottoreissa toimii?
Onkohan koneessani tällaista?
Matalanveden asento?
3
1617
Vastaukset
- Toimii
Se matalanveden asento menee automaattisesti päälle, kun koneen alaosa osuu kiveen. Kone vaan keikahtaa pikkasen ylemmä ja lukittuu siihen.
- sammybabibibi
Matalan veden ajoasentoa tarvitaan yleensä talvikautena, kun jääpeite on suurimmillaan. Silloin on tarpeellista kone nostaa ylös, muuten ohjauksessa tunnet jäykkyyttä.
- käsin...
Tutkin asiaa. Nyt on matalanveden asennot tiedossa. MUTTA: koneessani ei tällaisia ajoasentoja ole. Kone on joko alhaalla tai lukittuu aivan ylä asentoon.
Voiko asialle tehdä mitään eli lisä palikkaa/salpaa...vai miten saisi matalanveden asennon koneeseen???
Vielä on venekelejä jäljellä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762051Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361718Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101389Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591187Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2251180Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161030- 60955
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58951