myyn Karibian opaskirjan

lisa

Hei kaikille Karibian saarista kiinnostuneille, tässä tarjous:

Oma matkani Karibialle ei toteutunut kaksi vuotta sitten, joten nyt on hyllyssä turhaan opaskirja:

Caribbean Islands Handbook 2003, kustantaja Footbrint, 14. painos, 886 sivua värilliset yleiskartat 9 sivua. Värikuvia muutamalla sivulla, muutoin tiivistä asiatietoa mustavalkokarttoja.

Kirja on englanniksi ja esittelee nimensä mukaisesti kaikki tärkeimmät Karibian meren saaret. Eli siinä ei ole Maxicoa, Floridaa yms. manneralueita. Venezuelan Isla de Margarita on, mutta Belizen saaret puuttuvat. Bahamasaaret myöskin puuttuvat.

Opas on melkein uuden veroinen, vain kotona selailtu, ei reissussa rähjääntynyt. Vain St Lucian ja San Juanin kohdalla on lyijykynällä tehtyjä viivauksia.

Myyn oppaan hintaan 15 euroa postikulut 3,80 euroa (paino 675 g) postiennakkomaksu x euroa. Tai maksu tililleni, sitten laitan paketin postiin, jolloin säästyy postiennakkomaksu.

Jos asut Tampereen seudulla, voit myös noutaa kirjan Pirkkalasta.

Itse maksoin oppaasta Akateemisessa 40,50 euroa vuonna 2003. Uudempi painos on varmaankin ilmestynyt, mutta kyllä vanhemmallakin painoksella pitkälle pärjää. Ainakin voi hyvin suunnitella matkaa ja päättää minne mennä. Oppaasta selviää saarten erot, saarihyppelyn keinot, majoitus, ruokapaikat, hintataso, vaarat, aktiviteetit yms. Eli opas on tehty nimenomaan omatoimimatkailijalle.

Jos haluat oppaan, laita postia osoitteeseen [email protected]

Kerro myös tällä palstalla, että olet ostamassa oppaan, jotta muutkin tietävät.

Vastaan mielelläni kysymyksiin oppaasta, paikan päällä en siis ole ollut.
Hyvää matkaa kaikille Karibialle suuntaaville!

5

753

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyty

      Käsitteleekö kirja ranskankielistä aluetta Karibialla, Guadeloupe ja Martinique? Jos näin on niin sitten olisin kiinnostunut.

      • lisa

        Kyllä käsittelee,
        otsikon French Antilles alla on yleistietoa sekä saaret Guadeloupe, Les Saintes, Marie-Galante, Saint-Martin, Saint-Barthelemy ja Martinique.
        56 sivua.


      • Sari

        Hei Tyty
        Luin keskustelusta, että olet kiinnostunut Martiniquesta ja Guadelopesta? Oletko jo ollut Karibialla? Olen lähdössä 9.2 Martiniquelle yksin ensin lomalle 3 päiväksi, jonka jälkeen Suomen Purjevenesäätiön viikon purjehdusreissulle 12.2 - 19.2. Olisin kiinnostunut kuulemaan mahdollisista kohteista, koska en ole Karibialla ennen ollut.
        terkuin Sari


    • lisa

      Opas ei siis vielä ole mennyt kaupaksi.

    • lisa

      Opas on siis myyty.
      Hyviä matkoja kaikille Karibialle suuntaaville!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persut = far-right Finns Party?

      Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M
      Maailman menoa
      35
      7078
    2. Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi

      Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja
      Maailman menoa
      114
      3855
    3. Ei me olla sielunkumppaneita

      jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v
      Ikävä
      46
      3796
    4. KÄVELYTREFFIT ?

      Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo
      Ikävä
      250
      1991
    5. Porno-ope?

      Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e
      Maailman menoa
      56
      1916
    6. Hevosmies kylän kunnioitettu herra

      Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka
      Hyrynsalmi
      33
      1890
    7. Opettaja teki pornoa sivubisneksenä

      Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn
      Maailman menoa
      41
      1522
    8. Meidän välillä on jotain erityistä

      ..ja ei mikään helpoin tehtävä olla erillään..❤️‍🔥
      Ikävä
      78
      1283
    9. Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?

      Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj
      Pori
      31
      1274
    10. Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille

      Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https
      Maailman menoa
      6
      1186
    Aihe