Nyt kun näyttäisi siltä, että palsta kuhisee hyvätuloisia naisia, niin herää utelaisuus.
Käytättekö kaikki rahat itseenne vai teettekö myös jonkinlaista vapaahetoistyötä tai osallistutteko hyväntekeväisyyteen jollakin lailla?
Itselläni on 1700 euron tulot, josta ohjautuu 50 e/kk pariin kohteeseen ja osallistun myös erilaisiin projekteihin.
Vapaaehtoistyötä?
12
1322
Vastaukset
- Ralle Ryökäle
En anna senttiäkään mihinkään "hyväntekeväisyyteen".
Niilläkin rahoilla ostettaisiin vain esim. lisää aseita (viittaan Afrikkaan).
Bruttotulot 4500€/kk, eli maksan jo mielestäni tarpeeksi veroja. - niin.
parasta on antaa rahaa suoraan käteen jollekin köyhälle ihmiselle
menee ainakin varmasti perille - köyhät
Ei kyllä meidän perheessä ole varaa antaa mihinkään rahaa. Itsellämme on talolainaa ja pienet (todella pienet) tulot niin eiköhän se kaikki ylimääräinen jos tileistä jää niin meni ihan meidän oman perheen avustukseen. Onhan sitä hyvä antaa rahaa johonkin jos olis sinkku eikä perhettä ja tulotkin olisi yli 1500!! nii..
- hilma
hyväksi. Tällä hetkellä lemmikkieläimille.
Jonkinverran invaliidi työhön ja joitakin satunnaisia keräyksiä.
Konkreettista hyväntekeväisyys työtä en tällä hetkellä tee. - Kaktustytto
Kummilapsi löytyy luotettavan järjestön kautta. Samalle järjestölle teen kaikenlaista muuta vapaaehtoistyötä ihan huvikseni. Rahaa laitan sellaisiin keräyksiin, joihin uskon eli sotainvalideille ja moniin kotimaisiin juttuihin.
En tosin ole niitä hyvätuloisia, mutta vastasinpa kuitenkin. Unelma olisi päästä joskus töihin johonkin hyväntekeväisyysorganisaatioon tai muuhun hyödylliseen juttuun. Kaupallisuus ja "kova" työmaailma ei jaksa innostaa:-) - Catsy_666
Niinhän se on, että huonotuloisten pitää auttaa toisia huono-osaisia, kun roopeankkojen kukkaronnyörit eivät avaudu.
Veteraanit ovat olleet yksi avustuskohteeni, ei siksi että he taistelivat meille itsenäisyyden tms. roskaa, vaan siksi että minusta on väärin että nuoren miehen elämä meni rintamalla olemiseen.
Aina kun on pienempiä keräyskohteita kaupungilla niin kyllä minä niihin osallistun.
Vapaaehtoistyötä olen tehnyt Setan eteen sekä sitten olen omaishoitaja.- Ei hyvintoimeentuleva
Sama ajatus tuli mieleeni ja onpa siitä esimerkit omassa ystäväpiirissä. Ne rikkaimmat ja parhaiten tienaavat on useimmiten niitä itsekkäimpiä ja kylmimpiä ihmisiä jotka ei auta ketään ja joita ei kiinnosta kuin oma napa ja oma ura. Valitettavasti.
Työpaikalla yritin ehdottaa että otetaan kimpassa pari kummilasta vaikka Planin kautta. Laitoin sitten viestin yleisellä jakelulla kaikille työkavereille.
Pomoilta tuli heti vastauksia että on niin tiukkaa että ei pysty (siis osuus olisi ollut tyyliin 5-10 euroa kuukaudessa riippuen kummilasten määrästä) ja tosiaan sain toistakymmentä "ei pysty ei ole rahaa" viestiä parhaiten tienaavilta.
Auttamishalua olisi löytynyt osa-aikaisilta opiskelijoilta ja sitten ihan suorittavan tason töitä tekeviltä huonoiten palkatuilta. Saatiin sitten 6 hengen porukka kasaan. Työpaikka vaihtui mutta yhä pistän sinne entiseen paikkaan rahaa. Seuraavaksi ajattelin hankkia oman kummilapsen jostain Latinomaasta; tyttölapsen.
Mietityttää vaan että mikä järjestö oilisi hyvä?
- just me
Opiskelijan tuloilla aika minimaalisesti pystyy osallistumaan hyväntekeväisyyteen, mutta viisi euroa kuussa menee Greenpeacelle ja tarkoitus olisi myös alkaa lahjoittamaan Amnestylle samainen summa kuussa. Eihän se paljoa ole, mutta kannattaa edes vähän heidän toimintaansa. Ja taatusti ei mene aseiden ostoon ne rahat (viitaten tuohon aikaisempaan viestiin). Osallistun myös aina puhelinkeräyksiin (Elämä lapselle, Unicefin ja Punaisen ristin).
Halut olisi auttaa enemmänkin, mutta opintotuista ei paljon ylimääräistä irtoa. - Salla
Tuen asunnottomien asuttamistyötä kristillisen yhdistyksen kautta. Kovin kummoisia eivät summat ole, mutta tiedän rahan menevän tarpeeseen.
Samoin laitan pieniä summia mm. Unisefin työhön. - köyhä auttaja
Yritän auttaa sen mitä nyt pystyn pienistä tuloistani. Aina minä jonkun kympin laitan. Jollain on vielä pienemmät tulot ja asiat vielä huonommin. Ja siitä tulee hyvä mieli.
- keskituloinen
Animalia, Amnesty, Hesy, Sotaveteraanit, Aseman lapset aikoinaan ja mitä kaikkia niitä nyt on vuosien varrella ollut. Varattomalle "kummilapselle" 50 € kuussa jne.
- vapaaehtoinen
Tuloista viis, mutta en lahjoita tällä hetkellä rahaa minnekään. Mieluummin teen jotain vapaaehtoistyötä, muutaman kerran vuodessa järjestöjen kautta. Eikä siihen juuri rahaa edes kulu, mutta työn tulokset näkyy heti. Ja se on just parasta!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961