Sytytystulpat + kuparitahna

ammattimiäs...joskus

Uskaltaako käyttää kuparitahnaa tulpissa jos alumiinikansi = mitenkähän tuo alumiini reagoi kuparitahnan kanssa, vai onko alumiikansissa holkitettuna kierteet eri aineesta?

15

13350

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja joissakin

      sitten ei. Uskaltaa käyttää, mutta ei sitä paljon kannata laittaa

      • en panisi. Mieluummin molybdenipitoista rasvaa.


    • käy

      Kuparitahnaahan suositellaan tulpan kierteisiin. Kuinka se voisi haitata. Tulpan kierrehän on kuiva ja hapeton tila.

      • käy ja

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"


      • Jamppa1
        käy ja kirjoitti:

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.


      • ei ole haittaa
        Jamppa1 kirjoitti:

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.

        ja se nikkeli ei voitele kuitenkaan ja silloin särkyy se pinta siitä. Lisäksi joissakin on herkkä tarttumaan tuo tulppa tiukkaan ja sitten se helposti rikkoo siitä kierteen.

        Tarttuminen johtuu siitä, että siinä on toleranssi ja kierteen ollessa min. mitassa reiässä ja tulpankierre jos maks. mittainen niin silloin vielä herkempi tarttumaan ja jos se sopivasti leikkaa kiinni niin se tuo kierteen mukanaan aukaistessa juuri alumiinikannesta, mutta jos siellä on voidetta niin eipä rikokaan sitä kierrettä.

        Olen joskus hätätilassa tehnyt pultilla kierteen alumiiniin, kun ei ollut sopivaa kierretappia niin ajoin mirkelissä pultiin uran, että leikkasi ja voiteena oli vesi


    • öljyä

      niihin laitetaan! kuparitahnaa voi vit..

      • rane

        taida olla mikään järjen jättiläinen...,kumpikohan pysyy paremmin kierteissä öljy vai tahna, onhan sitä alumiinitahnaakin, olen käyttänyt kuparitahnaa ja hyvin irtoaa tulpat vielä 100tkm ajon jälkeen, mutta jos ei käytä mitään niin tiukat ovat pois ottaa...


    • tahnoista viis.

      Nykyaikaisissa sytytystulpissa on itsessään pinnoite joka estää tulpan palamisen kiinni edes alumiinikanteen.

      Ja jos alukanteen olet jotain laittamassa, niin alumiinitahnaa sitten. Eipä tuosta kuparitahnastakaan mitään ongelmaa ole ollut, mitäs sähkökemiallista paria sinne kierteen sisään muka syntyisi. Ei siellä ole suolavettä välissä ja jos on niin tulppien juuttuminen on pienimpiä ongelmistasi.

      • vähän voidetta

        käyttä niin ei tarvi helicoili-kierteitä sitten teetättää


      • Grafiittia

        Hankaan timpurikynällä kierrettä.


    • Saetkae

      Älkää kiristäkö niitä tulppia hampaat irveessä. Riittää kun kiertää tuntumaan, ja puolikierrosta lisää. Tai sormin niin paljon kun saa ja runsas varttikierros lisää.

      Jos on momenttiavain, käyttäkää sitä, kiristysarvot saa merkkiliikkeestä, korjausoppaasta tai käyttöohjeesta. Momentti on yleensä välillä 8-22 Nm

      • lisäksi tuli

        mieleen tuo, että jos laittaa ne lämpöiseen koneeseen niin antaa niiden olla siinä kierteellä sormin kierrettynä jonkun aikaa jotta tuo tulppa myös lämpiää samanlämpöiseksi ja kiristää sitten vasta


    • Anonyymi

      EI MITÄÄN tanhaa väliin !

    • Anonyymi

      Hammastahnaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      73
      883
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      738
    3. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      36
      613
    4. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      47
      603
    5. 36
      597
    6. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      30
      591
    7. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      40
      585
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      557
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      550
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      36
      483
    Aihe