Sytytystulpat + kuparitahna

ammattimiäs...joskus

Uskaltaako käyttää kuparitahnaa tulpissa jos alumiinikansi = mitenkähän tuo alumiini reagoi kuparitahnan kanssa, vai onko alumiikansissa holkitettuna kierteet eri aineesta?

15

12766

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja joissakin

      sitten ei. Uskaltaa käyttää, mutta ei sitä paljon kannata laittaa

      • en panisi. Mieluummin molybdenipitoista rasvaa.


    • käy

      Kuparitahnaahan suositellaan tulpan kierteisiin. Kuinka se voisi haitata. Tulpan kierrehän on kuiva ja hapeton tila.

      • käy ja

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"


      • Jamppa1
        käy ja kirjoitti:

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.


      • ei ole haittaa
        Jamppa1 kirjoitti:

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.

        ja se nikkeli ei voitele kuitenkaan ja silloin särkyy se pinta siitä. Lisäksi joissakin on herkkä tarttumaan tuo tulppa tiukkaan ja sitten se helposti rikkoo siitä kierteen.

        Tarttuminen johtuu siitä, että siinä on toleranssi ja kierteen ollessa min. mitassa reiässä ja tulpankierre jos maks. mittainen niin silloin vielä herkempi tarttumaan ja jos se sopivasti leikkaa kiinni niin se tuo kierteen mukanaan aukaistessa juuri alumiinikannesta, mutta jos siellä on voidetta niin eipä rikokaan sitä kierrettä.

        Olen joskus hätätilassa tehnyt pultilla kierteen alumiiniin, kun ei ollut sopivaa kierretappia niin ajoin mirkelissä pultiin uran, että leikkasi ja voiteena oli vesi


    • öljyä

      niihin laitetaan! kuparitahnaa voi vit..

      • rane

        taida olla mikään järjen jättiläinen...,kumpikohan pysyy paremmin kierteissä öljy vai tahna, onhan sitä alumiinitahnaakin, olen käyttänyt kuparitahnaa ja hyvin irtoaa tulpat vielä 100tkm ajon jälkeen, mutta jos ei käytä mitään niin tiukat ovat pois ottaa...


    • tahnoista viis.

      Nykyaikaisissa sytytystulpissa on itsessään pinnoite joka estää tulpan palamisen kiinni edes alumiinikanteen.

      Ja jos alukanteen olet jotain laittamassa, niin alumiinitahnaa sitten. Eipä tuosta kuparitahnastakaan mitään ongelmaa ole ollut, mitäs sähkökemiallista paria sinne kierteen sisään muka syntyisi. Ei siellä ole suolavettä välissä ja jos on niin tulppien juuttuminen on pienimpiä ongelmistasi.

      • vähän voidetta

        käyttä niin ei tarvi helicoili-kierteitä sitten teetättää


      • Grafiittia

        Hankaan timpurikynällä kierrettä.


    • Saetkae

      Älkää kiristäkö niitä tulppia hampaat irveessä. Riittää kun kiertää tuntumaan, ja puolikierrosta lisää. Tai sormin niin paljon kun saa ja runsas varttikierros lisää.

      Jos on momenttiavain, käyttäkää sitä, kiristysarvot saa merkkiliikkeestä, korjausoppaasta tai käyttöohjeesta. Momentti on yleensä välillä 8-22 Nm

      • lisäksi tuli

        mieleen tuo, että jos laittaa ne lämpöiseen koneeseen niin antaa niiden olla siinä kierteellä sormin kierrettynä jonkun aikaa jotta tuo tulppa myös lämpiää samanlämpöiseksi ja kiristää sitten vasta


    • Anonyymi

      EI MITÄÄN tanhaa väliin !

    • Anonyymi

      Hammastahnaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      74
      1379
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      243
      1269
    3. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      152
      1066
    4. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      255
      1048
    5. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      51
      775
    6. 64
      734
    7. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      62
      717
    8. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      39
      708
    9. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      44
      671
    10. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      30
      627
    Aihe