Sytytystulpat + kuparitahna

ammattimiäs...joskus

Uskaltaako käyttää kuparitahnaa tulpissa jos alumiinikansi = mitenkähän tuo alumiini reagoi kuparitahnan kanssa, vai onko alumiikansissa holkitettuna kierteet eri aineesta?

15

13304

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • on ja joissakin

      sitten ei. Uskaltaa käyttää, mutta ei sitä paljon kannata laittaa

      • en panisi. Mieluummin molybdenipitoista rasvaa.


    • käy

      Kuparitahnaahan suositellaan tulpan kierteisiin. Kuinka se voisi haitata. Tulpan kierrehän on kuiva ja hapeton tila.

      • käy ja

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"


      • Jamppa1
        käy ja kirjoitti:

        paremmin se siellä kestää, kun "molybdeenirasva"

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.


      • ei ole haittaa
        Jamppa1 kirjoitti:

        pidä paikkaansa. Eli ei kuparitahnaa. Nykytulpissa on nikkelillä pinnoitettu jenka ettei jumitu. Itse en käytä mitään ainetta mutta jos jotain tekee mieli laittaa niin vaikka öljyä tai sipaus sitä rasvaa.

        ja se nikkeli ei voitele kuitenkaan ja silloin särkyy se pinta siitä. Lisäksi joissakin on herkkä tarttumaan tuo tulppa tiukkaan ja sitten se helposti rikkoo siitä kierteen.

        Tarttuminen johtuu siitä, että siinä on toleranssi ja kierteen ollessa min. mitassa reiässä ja tulpankierre jos maks. mittainen niin silloin vielä herkempi tarttumaan ja jos se sopivasti leikkaa kiinni niin se tuo kierteen mukanaan aukaistessa juuri alumiinikannesta, mutta jos siellä on voidetta niin eipä rikokaan sitä kierrettä.

        Olen joskus hätätilassa tehnyt pultilla kierteen alumiiniin, kun ei ollut sopivaa kierretappia niin ajoin mirkelissä pultiin uran, että leikkasi ja voiteena oli vesi


    • öljyä

      niihin laitetaan! kuparitahnaa voi vit..

      • rane

        taida olla mikään järjen jättiläinen...,kumpikohan pysyy paremmin kierteissä öljy vai tahna, onhan sitä alumiinitahnaakin, olen käyttänyt kuparitahnaa ja hyvin irtoaa tulpat vielä 100tkm ajon jälkeen, mutta jos ei käytä mitään niin tiukat ovat pois ottaa...


    • tahnoista viis.

      Nykyaikaisissa sytytystulpissa on itsessään pinnoite joka estää tulpan palamisen kiinni edes alumiinikanteen.

      Ja jos alukanteen olet jotain laittamassa, niin alumiinitahnaa sitten. Eipä tuosta kuparitahnastakaan mitään ongelmaa ole ollut, mitäs sähkökemiallista paria sinne kierteen sisään muka syntyisi. Ei siellä ole suolavettä välissä ja jos on niin tulppien juuttuminen on pienimpiä ongelmistasi.

      • vähän voidetta

        käyttä niin ei tarvi helicoili-kierteitä sitten teetättää


      • Grafiittia

        Hankaan timpurikynällä kierrettä.


    • Saetkae

      Älkää kiristäkö niitä tulppia hampaat irveessä. Riittää kun kiertää tuntumaan, ja puolikierrosta lisää. Tai sormin niin paljon kun saa ja runsas varttikierros lisää.

      Jos on momenttiavain, käyttäkää sitä, kiristysarvot saa merkkiliikkeestä, korjausoppaasta tai käyttöohjeesta. Momentti on yleensä välillä 8-22 Nm

      • lisäksi tuli

        mieleen tuo, että jos laittaa ne lämpöiseen koneeseen niin antaa niiden olla siinä kierteellä sormin kierrettynä jonkun aikaa jotta tuo tulppa myös lämpiää samanlämpöiseksi ja kiristää sitten vasta


    • Anonyymi

      EI MITÄÄN tanhaa väliin !

    • Anonyymi

      Hammastahnaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      87
      4683
    2. Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?

      Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv
      Maailman menoa
      203
      4608
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      106
      3066
    4. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      22
      3057
    5. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      96
      2980
    6. Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!

      Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu
      Lieksa
      138
      2268
    7. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      33
      2167
    8. Laitetaan nyt kirjaimet kohdilleen

      kuka rakastaa ja ketä ?
      Ikävä
      89
      2143
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      20
      2112
    10. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      37
      1909
    Aihe