Kaikki toimi hyvin, kunnes...
koetin laittaa WEP-salausta Wlan-yhteyteen.
Ohjeet ovat hyvät, muttei tulos.
Nyt löytää hienosti "purkin", signaali erinomainen ja yhdistää normaalisti. Mutta ei onnistu internetin löytäminen.
Verkkojohdon kanssa kaikki toimii edelleen hyvin.
Resetoin "purkin" ja ajattelin jatkaa entiseen malliin ilman salausta mutten saa silloinkaan toimimaan.
Purkki on A-Linkin A-Link RoadRunner 24AP (RR24AP) is an external 4-port ADSL2 -router with 54Mb WLAN Access point. Käyttis on XP.
Kaikki pitäisi olla kunnossa. Mikä menee pieleen??
WLAN löytää purkin, muttei internettiä
2
1291
Vastaukset
- varmaankin
että kone löytää langattoman verkkosi, mutta yhdistäminen siihen ei onnistu, niinkö??
Vai onko niin että voit yhdistyä siihen langattomaan verkkoosi ja kuitenkaan ei ole nettiin yhteyttä.
No mulla on sama tukiasema ja oli tosiaan hkaluuksia monenlaisia sen kanssa. Nyt on kyllä WEP salaus päällä mutta en voi vaihtaa avainta koska senjälkeen ei löydy enää verkko, siis jos muutan toisen avaimen.
Sain ohjeita A-linkin tuesta sähköpostilla, voisin ne laittaa sulle, oliskohan niitä apua.
Siinä purkissa on ehkä NAT päällä ja se muuntaa ne IP osoitteetkin eri muotoon. Selvitä ensin se asia, siis mikä on sun IP osoitteesi ja sitten voin laittaa samat ohjeet mitkä sain itse, jos ne harmit johtuu NAT:ista. Tai voit itse ottaa sinne tukeen yhteyttä.
No tässä on kuitenkin tää saamani ohje jolla oma yhteyteni toimii. Langattoman verkon IP osoitteeksi pitää laittaa 10.0.0.200; muuten samat.
(En ota vastuuta seurauksista;)))
>>>Uudessa laitteessa NAT -palomuuri ja DHCP palvelin päällä joten tulee IP
muotoon 10.0.0.3
Koita laittaa kiinteät IP osoitteet tietokoneelle esim. Näin:
IP: 10.0.0.100
Aliverkon peite: 255.255.255.0
Yhdyskäytäva: 10.0.0.2
Ensisijainen DNS: 194.241.250.90
Toissijainen DNS: 194.241.250.162
Joissain tapauksissa auttanut.
Best Regards:
Mr. Janne Haapaniemi
A-LINK Europe Ltd
e-mail: mailto:janne@a-link.com
www: http://www.a-link.com- Pörzi
Hei!
Minulla on samankaltaisia ongelmia. Itselläni ei ole tukiasemaa, mutta kyseessä onkin vain kahden koneen verkko ja koneet ovat lähekkäin. Windows sanoo, että koneiden välillä on verkko, mutta kun menen oman tietokoneen verkkoympäristöön ja klikkaan näytä työryhmän koneet, näkee kumpikin kone vain itsensä joskus ei edes sitäkään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1761989Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361705Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi81332Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241155Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591153Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas151020- 60933
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv57922