oon luekellu näitä keskustelu palstalla. ensimmäistä kertaa pistän itse kommenttia. montaa vanhoillislestadiolaista täällä ei käy. monesti on haluttanu kommentoida, mutta tiedän vastauksien olevan solvaamista ja epäasiallista tekstiä. kristinuskon opin mukaista?
en ymmärrä miksei meidän anneta uskoa kuten halutaan. minulla on ollut aina koulussa kavereita. mutta niitäkin on riittänyt joilta oon saanut kuunnella koko kouluajan lestailmauksia, haukkumisia yms. montaa lestadiolaista ei koulussa ollut. kyllähän täällä maapallolla on muitakin uskontoja, joilla on varmasti kans "outoja" tapoja. mm. jehovantodistajat. jostain syystä ei meidän koulussa heitä ole rääkätty.
tällä palstalla on paljon vanhoillislestadiolaisena kirjottajina. mutta useat jutut ei ole todellisuudessa uskovaisen kirjottamia. ja tuntuu uskomattomalta, miten tällä palstalla kaikki menee ihmisiin täydestä. itse ei voi kuin nauraa välillä niille teksteille.
itse olen onnellinen lestadiolainen nuori. ja minulla on paljon kavereita, lestadiolaisia sekä muita. paljon ollaan asioista juteltu. en yleensä kummemmin ala uskonnostani puhumaan, jos sitä ei kukaan ota esille. he hyväksyvät minut ja monien mielestä oudot tapani. ja toivoisin että tämmösiä ihmisiä olis tälläkin palstalla.
joskus nämä kirjoitukset tuntuu pahalta, mutta monesti saan makoisat naurut. näitä kamera, pesukone yms. muita kieltoja. ja en sitä ymmärrä miksei meiltä koskaan tulla kysymään jostain asiasta miksi me niin ajatellaan. yleensä aina aletaan vaan haukkumaan. ja vetämään omia johtopäätöksiä.
itselläni ei oo tapana käydä kommentoimassa muiden uskontojen palstoilla mitään. enkä varsinkaan mene sinne haukkumaan heidän tapojaan. sen verran arvostan ja kunnioitan ihmisiä. jokaisella on oikeus uskoa kuten haluaa.
sitä toivoisin että meillekin sen verran annettaisiin arvoa.
mitä järkeä?
3
595
Vastaukset
- Heino1
Jeesuksen lähetyskäskyä! Kirjoitat: "jokaisella on oikeus uskoa kuten haluaa". Tämä on tosihyvä asia - uskonnonvapaus, mutta etkö sinäkin haluaisi, että kaikki ihmiset uskoisivat oikein? Muistathan Jeesuksen sanat: Matt. 7:21 "Ei jokainen joka sanoo minulle: Herra, Herra pidä tuleman taivaan valtakuntaan; mutta joka tekee minun isäni tahdon, joka on taivaissa". On siis hyvin tärkeää, miten me uskomme. Tämän takia Jeesus käski opetuslasten lähteä, lukittujen ovien takaa, "kaikkeen maailmaan".
Haluathan sinäkin, että sinä ja kaikki ihmiset uskoisivat oikein, seuraten Jeesusta, eikä jotain ihmisoppia! Sanot: "en yleensä kummemmin ala uskostani puhumaan". Puhuminen uskosta lienee sinulle vaikeaa ja nyt tahtoisit estää muitakin ihmisiä kirjoittamasta ja keskustelemasta, "Elämän tärkeimmästä asiasta" ja tämä siksi, että ihmiset kyseenalaistavat Ry:n nykyisen opin kieltoineen. Kerrot, että naurat näille jutuille: "itse ei voi kuin nauraa välillä niille teksteille". Mikä sinua naurattaa? Jos ihmisillä on väärää tietoa, eikö ole hyvä asia, että saat täällä netissä antaa oikeaa tietoa. Kun pilkataan, ei se minua ainakaan naurata, täytyy sanoa, että olen joskus itkenytkin, pimeinä yön hetkinä.
Paavalikaan ei nauranut ihmisten pilkatessa, vaikka kärsikin mielellään evankeljumin tähden: Tim. 2:9,10 "Jossa minä vaivaa kärsin kahleisiin asti niinkuin pahantekiä; vaan ei Jumalan sana ole sidottu. Sentähden minä kärsin kaikki valittuin tähden, että hekin saisivat Jeesuksen Kristuksen autuuden, iankaikkisen kunnian kanssa". Tiedätkö! Minuakin on pilkattu ja monta kertaa! Olen myös nähnyt hoitokokouksissa, miten hoitajat ovat päästelleet oikein hörönauruja, hätääntyneille, pienille jumalanlapsille, jotka eivät ole osanneet tehdä hoitajien mieleistä parannusta.
Tästä keskustelupalstasta tulisi kiittää Jumalaa, eikä olla pahoillaan jos nyt joku sanoo vähän ilkeästikin. 2Tim. 3:12 "Mutta myös kaikkein, jotka jumalisesti Jeesuksen Kristuksessa elää tahtovat, pitää vainoa kärsimän".- Larssi
Mä olen saanut tällä palstalla, etsivän mielen, ja väärästä hengelisyydestä parannuksen armon. Tiedätkö mitä? Samoin kävi kaverilleni ja väärästä hengellisyydestä...Ja tiedätkö mitä? elävän uskon on löytänyt muutama tuttuni myös.
On väitetty, että tähän uskoon tullaan sisältäpäin ja kaikkea muuta, mutta palturia kaikki! - johannes
Larssi kirjoitti:
Mä olen saanut tällä palstalla, etsivän mielen, ja väärästä hengelisyydestä parannuksen armon. Tiedätkö mitä? Samoin kävi kaverilleni ja väärästä hengellisyydestä...Ja tiedätkö mitä? elävän uskon on löytänyt muutama tuttuni myös.
On väitetty, että tähän uskoon tullaan sisältäpäin ja kaikkea muuta, mutta palturia kaikki!Oletko vanhoillis vai joku muu vastaava??Rukoilevainen yms..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h562950Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1062731Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv382441- 332359
Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.501928Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151559- 321473
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1051235- 1771203
En vain unohda
Sitä miten rakastuneesti olet minua katsonut. Oliko tunteet liian suuria että niistä olisi voinut puhua.731060