mitä euroopassa valmistetaan. Laiskat moottorit (mopo), lelluva alusta joka ei toimi missään olosuhteissa, paljon sähkövikoja, ruma ulkonäkö ja huono jälleenmyyntiarvo.
Sitikat on rullaavia peräreikiä
Sitikka on
16
3279
Vastaukset
- citycitikka
Joko laukesit?
- tiedät
Kuuleppas homo, housussasi on rullaava peräreikä!
Eksyit väärälle palstalle, linkistä sun kaverit löytyy, ei täältä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=2000000000000019 - tuli taas!
sekö ottaa koville?
- ape
Voi kun oisit joskus ees kokeillut ajaa sitikalla. sitikkaa ei ajeta vaan kuljetetaan. autolla ajo sitikalla on niin pehmeän mukavaa että autoilusta voi todella nauttia. tuollaisia kommentteja kuulee vain kuskeilta jotka ajaa ruosteisia opeleitaan.
- Dorf Mästäng
"tuollaisia kommentteja kuulee vain kuskeilta jotka ajaa ruosteisia opeleitaan"
Mihin se ford unohtui :-) - kalle
Dorf Mästäng kirjoitti:
"tuollaisia kommentteja kuulee vain kuskeilta jotka ajaa ruosteisia opeleitaan"
Mihin se ford unohtui :-)lasten piruiluihin mennä mukaan ja yhtä lapsellisin väittein?
- Dorf Mästäng
kalle kirjoitti:
lasten piruiluihin mennä mukaan ja yhtä lapsellisin väittein?
Mikä tässä elämässä kannattaa. Kiva kun saa johonkin aiheeseen kommentoida ilman että pitää pilkun paikkaa sen enmpää ajatella.
Ei näitä pakko ole lukea.
- Xant
Rumahan se on mut vain päältä,ja sitähän ei itse ajaessa näe;)
Onneksi se on vain Euroopan huonoin auto,Japanista ja Amerikasta tulee vielä paljon huonompia.- Xantia 2.0
Niin mutta ketä on väittänyt sitikkaa edes hyväksi autoksi joten turhaan puhut rivoja. Kyllähän kaikki sen tietää ettei sitikka ole sen kummempi kuin esim. Fiat mutta ei ketään sitikkaa ostaessa niin luulekkaan. Sillä pääsee paikasta a paikkaan b ja se on halpa ylläpitää. Jos haluaa nauttia ja suorituskykyä niin Bemarit, Mersut ja muut Premium-autot ovat asia erikseen.
Rallimestaruuksilla ei ole mitään tekemistä vakioautojen kanssa kuin korin pelti. Jos ette usko niin ottakaa rallimaailmasta selvää niin huomaatte että niitä jotka työskentelevät WRC-tiimissä ei ole tekemistä niiden kanssa jotka tekevät näitä "c4:sia tehokkailla 140hv. koneilla" ;) Tuo harmittaa kun tuo mainos pilaa sitikan maineen. Tuo on aivan perus kone eikä mikään tehokas tai urheilullinen. Sitikan uskottavuus menee tuollaisilla typerillä mainoskampanjoilla kun ihmiset tulevat naljailemaan että "luuletkos että C4 on tehokas..."
Se mitä mainoksissa sanotaan ei ole se mitä sitikka kuski luulisi autostaan.
Ei muuta- hyvää illan jatkoa vaan :) - WRC BX
Xantia 2.0 kirjoitti:
Niin mutta ketä on väittänyt sitikkaa edes hyväksi autoksi joten turhaan puhut rivoja. Kyllähän kaikki sen tietää ettei sitikka ole sen kummempi kuin esim. Fiat mutta ei ketään sitikkaa ostaessa niin luulekkaan. Sillä pääsee paikasta a paikkaan b ja se on halpa ylläpitää. Jos haluaa nauttia ja suorituskykyä niin Bemarit, Mersut ja muut Premium-autot ovat asia erikseen.
Rallimestaruuksilla ei ole mitään tekemistä vakioautojen kanssa kuin korin pelti. Jos ette usko niin ottakaa rallimaailmasta selvää niin huomaatte että niitä jotka työskentelevät WRC-tiimissä ei ole tekemistä niiden kanssa jotka tekevät näitä "c4:sia tehokkailla 140hv. koneilla" ;) Tuo harmittaa kun tuo mainos pilaa sitikan maineen. Tuo on aivan perus kone eikä mikään tehokas tai urheilullinen. Sitikan uskottavuus menee tuollaisilla typerillä mainoskampanjoilla kun ihmiset tulevat naljailemaan että "luuletkos että C4 on tehokas..."
Se mitä mainoksissa sanotaan ei ole se mitä sitikka kuski luulisi autostaan.
Ei muuta- hyvää illan jatkoa vaan :)"Rallimestaruuksilla ei ole mitään tekemistä vakioautojen kanssa kuin korin pelti."
Noh noh, eikös sentään koneen lohko pidä olla tuotantomallista. ja tarina kertoo että muutama vuosi sitten lainattiin WRC subaruun taka-akseli suoraan Jyväskylän parkkipaikan siviiliautosta.
Omaakin itsetuntoa kohottaa kun vanhan 405:den pellin alla makaa moottori jossa on tismalleen sama kuutiotilavuus kuin koneessa joka oli aikoinaan rallipösöissä joilla voitettiin mestaruuksia. Eli lähes sama peli siis :-)
- niin että
MUTSIS ON !!!
- Kari
Tämä nyt on taas näitä mielipideasioita, joille ei vaan voi mitään. Onko lihapullat parempia kuin jäätelö?
No, minusta ainakin Xantun 136 heppainen kone ei ole aivan mopo, joskaan ei kovin sporttinenkaan. Usein vaan huomaa, että nuo 1,6 litraiset "alkaen" mallit jäävät lähdössä seisomaan.
Ja etteikö tuo alusta toimisi. Ajan useinmiten maantiellä ja moottoritiellä, missä se toimii loistavasti. Kulkee vakaasti ja hiljaisesti, kuin lipuen yli tienpitäjän laiminlyöntien. Tietysti joku haluaa taas ajella jollain kuoppatutkalla, jolla jokainen vika tiessä tuntuu läpi. Ei kiitos.
Mutkatiet sujuvat samalla vakaalla eleettömyydellä. Ei sporttisesti, mutta eihän yleisillä teillä kilpaa ajetakaan. Sitä varten käyn joskus ajamassa mikroautoilla.
Jaa, että paljon sähkövikoja. Onhan niitä ollut. Tuntuu, että H1:siä saa olla vaihtamassa puolen vuoden välein. Muuta en ole sattunut neljässä vuodessa.
Ulkonäkö on puhdas makuasia, mutta ei "vanha" Xanttu ainakaan minusta ole ruma. Onpahan hieman persoonallisen näköinen ulkoa.
Jälleenmyyntiarvo on tietysti huono, mutta eihän tuo hieman käytettynä paljoa maksanutkaan. Samalla rahalla olisi silloin saanut vastaavan ikäisen Corollan, jonka hinta on tippunut euroissa samaa tahtia.
Mikähän tätä provoilijaa ihan oikeasti närästää? On tainnut joku kaveri ostaa halvalla sitikan, eikä voi tunnustaa, että käy kateeksi. - citruuna
Minä en ainakaan voi sanoa pahaa sanaa omasta autostani enkä edellisestä saxosta jonka hölmöyttäni vaihdoin vw pooloon aikoinaan.volkkarissa oli sentään uutenakin paljon enemmän takuukorjausta kuin sitkuissa.nytkin esimerkiksi C3 on paljon paremmin varusteltu ja edulisempi kuin vastaava polo.Mitä jälleenmyynarvoihin tulee ei autoa kannata lähteä hankkimaan sijoitusmielessä.Sinula on varmaan ollut vanha käytetty citikka jolla olet huonot kokemukset itsellesi hommannut.Se on aina murhe jos ostaa käytetyn auton että voi saada itselleen harmia.Mitä citroenin muotoiluun tulee on auton muodot arvostettu maailmalla todella korkealle ja on aina näyttelyjen ykkös aiheita kun tulee uusi citroen(katso vaikka)tuo sinun käytös on vähän sellaista "kerava osaston tyyliä"ja oletkin varmaan sellainen corolla tai escort tyyppi joka hiukan kitkeränä on jäänyt omalla autolla toiseksi kun joku vanha xsantia on ponkaissut valoista ja sinä jäit omalla toiseksi vaikka olet sijoittanut paksuun pakoputkenpäähän koko peruspäivärahasi mutta lykka till!!!!kuitenkin
- mmakine
...oli niin hyvin perusteltu. Itkekööt nyt tätä sitten:
> mitä euroopassa valmistetaan.
Juu. Espanjassa se kai on läjätty
>Laiskat moottorit (mopo),
Ei kai mulle ny olis saanu antaa näinkään tehokasta?
>lelluva alusta joka ei toimi missään olosuhteissa,
Alkaa siihen oppia kun on jo kuukausi takana. On tää ainakin toista ranskalaisautoa parempi ajaa. Enemmän häiritsee tuo taka-akselin kovuus tyhjänä, pompottaa kun kanttailee ramppeja törkeää ylinopeutta, saa runttaa kaasua pohjaan eikä silti pysy tarpeeksi hyvin paino perässä.
>paljon sähkövikoja,
Ei oo ollu vielä yhtään. Ajettukin jo 4300 km
>ruma ulkonäkö
Se oli yksi tärkeä valintaperustelu. En keksinyt mitään rumempaa
>ja huono jälleenmyyntiarvo.
Köyhien ongelma. Mulla on työsuhdeauto jonka jälleenmyyntiarvo on ranskalaisomisteisen leasingfirman päänsärky.
Niin... mullahan on siis Berlingo :) - NÄIN!
OIKEIN! Juuri tuohon tulokseen tulin, kun sitikalla pari vuotta ajoin. EI KOSKAAN ENÄÄ!!!!!
- Mennä x
Näiden hinurisivareiden trollauksiin, niilä kun ei ole muuta elämää, ja jostain syystä finninaaman itsetunto kohoaa kirjoitellessa tänne/muille palstoille vastaavia..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762066Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361728Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101402Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291200Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591198Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161041- 60959
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58957