Mitähän keinoja kissan ummetukseen? Apteekista varmasti saa jotakin helpotusta, mutta miten voisin esimerkiksi ruokavalion avulla helpottaa kissan oloa? Entä missä vaiheessa pitää oikeasti huolestua ja miettiä esimerkiksi eläinlääkärille vientiä?
Kiitos vastanneille :)
Kissan ummetus
6
1057
Vastaukset
- pöllö
Meillä oli yksi kissa, jolla oli jatkuvasti todella paha ummetus. Kisulle voi antaa parafiiniöljyä kerran pari viikossa (ei saa antaa liian usein koska öljyää mahalaukun ja ravintoaineet eivät sitten imeydy). Eläinlääkäri sanoi, että Levolacia voi antaa.
Raksut ja säilykeliha eläinkaupasta, se on laadukkaampaa. Raksut voi jättää kokonaan pois, jos oikein pahaksi menee. Kerranviikossa jotain sisäelintä esim. sydäntä. Pateetakin voi antaa useammin. Ruokaan voi sekoittaa hiukan porkkanaraastetta tai vehnäleseitä. Meidän kisu söi kaalilaatikkoakin (kun siitä tekee oikein hyvää, jauhelihaa paljon ja ruskista voissa). Älä anna juustoa ollenkaan. Jos kissa kulkee vapaana ja pyydystää lintuja yms. niin luultavasti kissa on niellyt myös luita. Tarhaa ja valjaita suosittelen.
Eläinlääkärille sitten, kun kissa ei ole tehnyt ulostetta muutamaan päivään tai kun kissaan selvästi koskee kun se ulostaa ja se ponnistelee kovasti. Eläinlääkäri voi tehdä suolihuuhtelun tai poistaa ulosteen mekaanisesti. Leikkaamallakin se onnistuu, mutta yleensä kokeilevat ensin kaikkea muuta.
Meidän kisulla ummetus oli jatkuvaa. Välillä todella pahanakin. Toivottavasti teillä on parempi onni ja ummetus korjautuu ruokavalion muutoksella.- phoolan
Ummetustaipuvaiselta kissalta raksut kokonaan pois ja vettä lisää kaikkiin ruokiin mukaan niin, että kissa lipittää sen ensin tai ruoan mukana.
Myös säännöllinen kalaöljyn käyttö on erittäin sallittua, esim Omega-balans tai Efa-tabs, koska ne voitelee suolistoa ja on samalla ravitsevia, toisin kuin paraffiiniöljy. Paraffiiniöljy ei aina ole paras vaihtoehto koska se laiskistuttaa suolen.
Kova ja säännöllinen ummetus voi olla myös merkki maksan häiriöstä. Silloin siihen saattaa tilanteen pahentuessa liittyä myös harittavat silmät,huono kävely, keltaisuus ikenissä ja kuolaaminen. - pöllö
phoolan kirjoitti:
Ummetustaipuvaiselta kissalta raksut kokonaan pois ja vettä lisää kaikkiin ruokiin mukaan niin, että kissa lipittää sen ensin tai ruoan mukana.
Myös säännöllinen kalaöljyn käyttö on erittäin sallittua, esim Omega-balans tai Efa-tabs, koska ne voitelee suolistoa ja on samalla ravitsevia, toisin kuin paraffiiniöljy. Paraffiiniöljy ei aina ole paras vaihtoehto koska se laiskistuttaa suolen.
Kova ja säännöllinen ummetus voi olla myös merkki maksan häiriöstä. Silloin siihen saattaa tilanteen pahentuessa liittyä myös harittavat silmät,huono kävely, keltaisuus ikenissä ja kuolaaminen.Tuosta maksan häiriöistä en ole kuullutkaan. Kukaan eläinlääkäri ei koskaan maininnut, vaikka useasti käytiin kysymässä neuvoja ja kisua suolihuuhteluissa. Eivät osanneet neuvoa edes kunnolla, kaikki piti kokeilla itse ja täältäkään en silloin saanut apua. Minun on kyllä myöhäistä miettiä enää tuota, kun kissa kuoli yli vuosi sitten (syynä sydämen vajaatoiminta, syöpä..).
- ukkonooa
phoolan kirjoitti:
Ummetustaipuvaiselta kissalta raksut kokonaan pois ja vettä lisää kaikkiin ruokiin mukaan niin, että kissa lipittää sen ensin tai ruoan mukana.
Myös säännöllinen kalaöljyn käyttö on erittäin sallittua, esim Omega-balans tai Efa-tabs, koska ne voitelee suolistoa ja on samalla ravitsevia, toisin kuin paraffiiniöljy. Paraffiiniöljy ei aina ole paras vaihtoehto koska se laiskistuttaa suolen.
Kova ja säännöllinen ummetus voi olla myös merkki maksan häiriöstä. Silloin siihen saattaa tilanteen pahentuessa liittyä myös harittavat silmät,huono kävely, keltaisuus ikenissä ja kuolaaminen.Kalaöljy-neuvoon viitaten: eläinperäiset öljyt eivät auta ummetukseen, koska ne imeytyvät suolistossa.
- phoolan
ukkonooa kirjoitti:
Kalaöljy-neuvoon viitaten: eläinperäiset öljyt eivät auta ummetukseen, koska ne imeytyvät suolistossa.
No jos lohiöljy ei auta ja imeytyy liian hyvin niin miten on Efa-tabs, joka sisältää 80% helokkiöljyä?
Miksiköhän näitä helokkiöljyjä ja kasvisöljyjä ylipäätään kaupataan kissalle kun eivät edes kunnolla imeydy?
Ja onko kissaa tarkoitettu porkkanaraasteen tai ylipäätään minkään kasvisperäisen syöjäksi ollenkaan vaikka olisi ummetustakin? Mitä porkkanaraaste tekee kissan elimistölle? Paljonko viljaa tai kasvisperäistä on hiiren suolistossa, josta kissa sitä luonnonmukaisesti saa ja onko sen tarkoitus estää ummetusta?
Näitä kysytään usein. - phoolan
pöllö kirjoitti:
Tuosta maksan häiriöistä en ole kuullutkaan. Kukaan eläinlääkäri ei koskaan maininnut, vaikka useasti käytiin kysymässä neuvoja ja kisua suolihuuhteluissa. Eivät osanneet neuvoa edes kunnolla, kaikki piti kokeilla itse ja täältäkään en silloin saanut apua. Minun on kyllä myöhäistä miettiä enää tuota, kun kissa kuoli yli vuosi sitten (syynä sydämen vajaatoiminta, syöpä..).
Luin tuosta maksahäiriöjutusta jostain kauan sitten, koska oma kissani ummettaa ja siksi se on jäänyt mieleen.
On nimittäin joidenkin tietojen mukaan niin että jos kissa on yli 2 vrk syömättä niin se saattaa saada maksavaurion. Oma kissani oli edellisen omistajan huostassa karannut ja jossain vaiheessa livahtanut naapurin asuntoon ja ollut siellä lukittuna 2 viikkoa naapurin koko lomamatkan ajan. Kissa oli ollut syömättä ja aika lailla juomatta koko tuon ajan, huh, joten epäilen sisäelinten mahdollisesti hieman vaurioituneen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762040Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361716Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi91375Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591180Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2241173Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161026- 60950
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58942