urasyvyys

nastahammas

Nastarenkaiden urasyvyys on minimi 3mm, tiedetään.
Mutta mistä kohtaa mitattuna keskeltä olevista nyppylöistäkö vaiko uran pohjalta?

Pitääkö rengasliikkeeseen varata aika jos ostaa uudet nastikset. En meinaan päässyt läpi puhelimella enkä turhaan viitsisi mennä jonottamaan.

Tiedosta kiitollinen.

3

426

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ole hyvä

      Kulutuspinnan pääurien syvyyden tulee olla vähintään 3,0 mm. Pääurilla tarkoitetaan leveitä uria renkaan kulutuspinnan keskialueella noin kolmen neljänneksen leveydellä kulutuspinnasta.

      Suositeltava minimi vaikeissa kelioloissa on 5 mm. Henkilöauton renkaan kulutuspinnan uria ei myöskään saa lisätä tai syventää.

      Kyllä rengasliikkeeseen kannattaa varata aika, muuten saat odottaa ovenpielessä koko viikon. Et pääse puhelimella läpi, koska nyt on pahin ruuhka-aika, ja joka ukko pomoja myöten on vaihtamassa ja myymässä renkaita.

      Jos sinulla on vanhat nastarenkaat pistä ne alle ja ajele niillä muutama viikko. Soita sitten rengasliikkeeseen, pahin ruuhka on tuolloin jo hellittänyt.

      • tarkoitat

        pääurilla? Eli jos rengas on kulunut keskeltä ja se ura on lähes siliä, mutta reunalla on kulutuspintaa vaikka kuinka paljon. On siis ajettu vääärillä ilmanpaineilla..


      • ole hyvä..
        tarkoitat kirjoitti:

        pääurilla? Eli jos rengas on kulunut keskeltä ja se ura on lähes siliä, mutta reunalla on kulutuspintaa vaikka kuinka paljon. On siis ajettu vääärillä ilmanpaineilla..

        No.. sanoin sen juuri äsken

        "Pääurilla tarkoitetaan leveitä uria renkaan kulutuspinnan keskialueella noin kolmen neljänneksen leveydellä kulutuspinnasta."

        Ei auta yhtään, vaikka aivan reunoilla olisi sentti urasyvyyttä, jos rengas on keskeltä sileäksi kulunut.

        Uusi teräsvyörengas ei muuten käyttäydy niin loogisesti, että liian korkea rengaspaine pullistaisi sitä keskeltä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen noin mustis musta

      Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t
      Ikävä
      55
      3763
    2. Sen kerran kun siellä käyn

      Voisit olla paikalla💚💛☘️
      Ikävä
      32
      2179
    3. Kumpa tietäisin. Miehelle.

      Vieläkö toivot jotain viestiä, vai suutuitko taas...kun...🤔
      Ikävä
      40
      2074
    4. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      17
      1721
    5. Kauan säkin jaksoit

      Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐
      Ikävä
      40
      1542
    6. Miksi kaipaat

      Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?
      Ikävä
      25
      1482
    7. Sä olet nainen kuuluisa..

      ..etkä mitenkään hyvällä tavalla.
      Suhteet
      79
      1443
    8. Joel Harkimo ja Janni Hussi eroavat

      Tämä on ilon päivä 😊
      Kotimaiset julkkisjuorut
      138
      1172
    9. Mietin tässä T....

      Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..
      Suhteet
      22
      1133
    10. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      90
      1115
    Aihe