uutta asiakasta, keltäköhän ne on pois?
Hyvä Sonera 3 kuukaudessa 48 tuhatta
loposen lapanen
242454
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Olisko pois Saunalahdelta verkkoseikkailujen ja asiakkaiden pakkosiirrosta Elisaan.Minäkin vaihdoin
>Olisko pois Saunalahdelta verkkoseikkailujen ja
>asiakkaiden pakkosiirrosta Elisaan.Minäkin
>vaihdoin
Tele2 lahjoittaa n. 10k asiakasta kun lopettaa suomesta. Viimesimmät nyt on heränneet kun Tele2
lähetti viestin eilen klo 16 - 17:00.
Sonera ei ole saanut uusia asiakkaita vaan menettänyt niitä, tai oikeastaan asiakkaat ovat vain siirtyneet sen halvemmalle tyttärelle tf:lle, vieden katteet mukanaan, sinne on jokunen saunalahtikin siirtynyt, toinen voittaja on dna, joka on kasvanut edellisellä mitatulla jaksolla yli 35000.
Teliasoneran suomen tulos on romahtanut, joten pian viikate heiluu taas.
ja tule sen jälkeen uudelleen kirjottamaan.
opettele lukemaan ensin, ja jos et osaa lukea kuuntele televsiota mitä asiantuntiat kertoo. Voin suomentaa sinulle, että sonera on saanut lyhyessä ajassa n.9 prosenttia lisää asiakkaita, ja soneran voittokin pysyi plussan puolella, toisin kuin erään "tanskalaisen operaattorin", mikä ei koskaan ole tuottanut senttiääkään.
Vai on suomessa tanskalainenkin operaattori, minä kun olen luullut että löytyy vain suurelta osalta ruotsalainen, samoin isolta osalta islantilainen, aika monikansallinen, mutta suurimmalta osalta vielä vähän aikaan suomalainen, venäläinen, ruotsalainen ja täysin kotimainen.
Voihan toki tietysti olla sellaisilla operaattoreilla, joitten osakkeita myydään pörssissä ja toki myös tanskalaisia omistajia.
Kyllä noissa television pörssisivuilla kerrotaan, että henkilökunta soneralla voi pahoin ja uusi irtisanomiskierre on edessä. Saunalahden jäämistössä, ei enää kauan riitä vetoapua, koska muutkin vievät siitä osansa.
se sun täysin suomalainen mennyttä kalua isoine velkoineen ja pienine kuuluvuksineen rantautuu kohta tanskanmaalle.
taitaa se sua näköjään ittiäs rassata soneran 48 tuhatta uutta asikasta, voi voi sentään kun elämä ei aina ole"mutsin" puolella.
Miksi mua rassaisi jos teliasonera yhdessä tytäryhtiöineen sai 48000 uutta asiakasta.
Dna sai 35000 uutta asiakasta ihan yksikseen.
Oikeasti teliasonera menetti asiakkaita, mutta tf toi enemmän takaisin. Samalla kuitenkin katteet romahti ja lipsaselta vaaditaan nyt saneerausta.
ei sillä ole väliä saako tuloksen yhdessä vai erikseen, mutta teliasonera on tässätapauksessa voittaja 48000-35000 selvin numeroin. Jos kerran sua ei rassaisi, et alunperinkään olisi lähtenyt kirjoittamaan ja puolustelemaan häviötäsi soneran palstalle.
Mitä sinä kehut teliasoneraa, kun ainoastaan tf voitti. Kehuisit telefinlandin, kun saivat huijattua lisää 150000 asiakasta ja vaikka emo menettikin 102000 paremmin maksavaa asiakasta, niin hieno voitto suomen soneralle, jonka liikevaihto pieneni ja voitto romahti.
Teliasonera ei erottele kokonaisliittymämääristään telefinlandin liittymiä.
Telefinlandin arvellaan asiantuntijapiireissä olevan voitolla vajaat 150000 asiakasta. Telefinlandin asiakkaista suurin osa on siirtynyt emoyhtiön kalliimmista liittymistä, lisäksi saunalahti on menettänyt runsaasti asiakkaita sekä telefinlandille, että dna:lle.
Telisoneran kokonaisvoitto koostuu siis suomen soneran raskaasta asiakastappiosta ja telefinlandin asiakasvoitosta.
Sonera/Telefinland sai nettovoittona 48000 asiakasta Heinä-syyskuussa. Tämä kai on fakta eikä muuksi muutu. Tosin esim. Elisan ja Kolumbuksen välisestä asiakasvaihtuvuudesta ei puhuta mitään kun Elisa ei sitä suostu julkaisemaan.
"Lukujaan kesällä. Soittelivat asiakkailleen esim. perheille ja luopasivat puheaikaa jos tekevät liittymien omistussuhteen muutokset jne.Eli jos miehen nimistä siirrettäisiin kaikki vaimon nimiin. Näin ollen tuli uudet asiakasnumerot ja sen mukaan heille "laskettiin" uusia asiakkaita sen verran kuin omistussuhteen muutoksia tehtiin. Asiakkaiden paosta ei tarvinnut mainita koska kyseiset ihmiset olivat edelleen Soneran asiakkaita." Tuollasta on ollut liikkeellä ja ihmettelen kyllä miksi Sonera tosiaankin tarjosi puheaikaa tuon hommelin yhteydessä niinkuin kirjoittaja tuossa mainitsi....? Minulle tarjottiin myös tuota puheaikaa, mutta en halunnut tehdä tuota muutosta.
Kuitenkin 80% TeliaSoneran asiakasvirrasta tulee sen tytäryhtiön TeleFinlandin kautta. Joten suoranaisesti Soneran liittymistä ei ole kyse vaan sen konsernin jotka lasketaan kokonaisuudessa yhteen Suomessa, eli TeleFinland+Sonera=TeliaSonera
elisalla Kolumbus ja Elisa, muuten kolumbuksellakin näyttää olevan tälläinen ota kaksi maksa yksi liittymä hommeli, eli kun kolumbukselta avaa liittymän niin saakin kaksi toinen on prepaid jossa on hieman puheaikaa, säälittävää asiakkasmäärän keinotekosta nostamista.
tele finlandilla voi olla 150000 asiakasta, saunalahdella vajaa 500000, DNA.lla on enemmän mitä näillä kahdella on yhteensa!! Melkein 800000!! Ja on maakunnallisten puhelinoperaattoreiden omistama, DNA ei kuole koskaan!!
oletko jaakko taas nähnyt unta. Jaakko kulta, jaakko kulta, herää jo
pääasia että laskutus on jämptiä ja virheetöntä. Samoja paskoja kaikki operaattorit. Ainakin itse luotan enemmän Soneraan kuin tohon TF:iin. Telefinland ainakin osaa karkottaa asiakkaita kusemalla linssiin, ällöttävä firma kaiken kaikkiaan. Mistään muualta en ole saanut vielä yhtä hämäräperäisiä laskuja.
Naurettavaa tommoset väittelyt operaattoreista! Hankkikaa elämä!
Viimeiset tiedot kertovat, että soneran asiakkaat suorastaan ovat pakokauhussa. Joka päivä lähtee yli 700 asiakasta ja telefinland ei enää vedä, kun sen kusetukset ja maksullinen asiakaspalvelu ovat selvinneet.
Lipsanen pistää jouluna puolet henkilökunnasta pois, mutta sekään ei auta.
Tässä ennuste liittymistä kesäkuussa 2006.
Elisan leiri n.2000000 asiakasta ja nousu pysähtynyt, Teliasoneranleiri 1200000 asiakasta ja hitaassa laskussa
Dna 1500000 asiakasta ja kovassa nousussa
Telia sonera yrittää myydä suomen toiminnot, mutta kumpikaan isommista ei saa sitä ostaa, koska kilpailuvirasto kieltää.
sullahan on nyt väärä käsitys, sonerahan on saanut uusia asiakkaita kolmessa kuukaudessa 48000 liittymää, eli jos tämän laskee oikein niin niitähän on tullut 700 asikasta päivässä soneralle. Kehoittaisin siirtymään takaisin ensimmäiselle luokalle ja kävisit nyt sentään edes kiertokoulun vaikka väärinpäin.
Lienee totta, että sonera kokonaisuutena on voitolla, ehkäpä juuri tuon 48000 kpl.
Mutta kun tiedetään se, että soneran lukuihin lasketaan myös telefinlandin liittymät, niin tuo onkin jo jännempi juttu.
Sonera on menettänyt yli 100000 hyvin maksavaa asiakasta ja saanut noin 150000 telefinlandia tilalle. Yhteensä siis voitolla, kyllä, mutta rahallisesti ei kovinkaan kummoisasti!
jopa että nuo 150 000 TeleFinlandin asiakasta tuottavat enemmän, kuin 100 000 Soneran vastaavaa
Mistä sitten johtuu, että asiakasmäärän lisääntymisestä huolimatta, tulos on romahtanut?
eikä yksin siitä kuinka itse puhelut tuottava, jos haluat vertailla operaattoreita, sillä kuinka paljon asiakkaat kantavat rahaa yritykseen niin oikea osoite on ARPU.