vaikka tavallinen auton lämmitin vaatii koneen lämmittämisen?
Miksi istuinlämmitin lämmittää heti
5
1080
Vastaukset
- kfkfalljkakfölakfkö
valo syttyy heti kun käännät katkaisijasta. Moottori ei lämmitä sitä penkkiä.
- hasfghsdf
varsinaisia tietäjiä! Saisinko olla sen verran utelias, että kysyn, mikä sitä sitten lämmittää? Ja se mikä sitä lämmittää, minkä takia se ei voi lämmittä myös muita lämmittimiä autossa?
- on,,,
hasfghsdf kirjoitti:
varsinaisia tietäjiä! Saisinko olla sen verran utelias, että kysyn, mikä sitä sitten lämmittää? Ja se mikä sitä lämmittää, minkä takia se ei voi lämmittä myös muita lämmittimiä autossa?
akku konepellin alla ja sieltä tulee johdot auton sisätilaan siellä verhoilumuovien alla ja tällä akusta tulevalla virralla lämpiää tämä istuin. Sitten laturi pyörii hihnan välityksellä silloin kun auto on käynnissä ja lataa akkuun lisää virtaa, muutenhan se virta loppuis akusta nopeesti.
Auton moottorin ollessa käynnissä moottorin lämpätila nousee ja moottorin sisällä kiertää jäähdytysneste,joka pitää auton moottorin käyntilämpötilan sopivana; tämä vesi kiertää sitten auton lämmityslaitteen kautta ja lämmittää sisätiloja....että semmonen tapaus tällä kertaa:)) - Penkkiä
hasfghsdf kirjoitti:
varsinaisia tietäjiä! Saisinko olla sen verran utelias, että kysyn, mikä sitä sitten lämmittää? Ja se mikä sitä lämmittää, minkä takia se ei voi lämmittä myös muita lämmittimiä autossa?
Sama periaate keittiön liedessä joka lämmittää kattilaa..
- Ohrana
Penkkiä kirjoitti:
Sama periaate keittiön liedessä joka lämmittää kattilaa..
Kysyjän idea lienee siinä, miksi auton sisätilojen lämmitystä ei ole tehty kuten istuinlämmitin. Olisihan se mahdollista, mutta se teho joka riittää lämmittämään istuimessa olevan kankaan, on täysin riittämätön sisätilan kuutioiden lämmittämiseen. Tarvittava teho lienee noin 1000w. Sellaista tehoa on 12V akusta hiukan vaikea saada. En minäkään autosähköstä mitään syvällistä tiedä, vastatkoot lukeneemmat enemmän.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p465269Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "511730Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1331700Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella151619- 141335
Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v41230No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol24116081-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome171077Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy771028Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah60877