Mitkä talvirenkaat (nastalliset) olisi hyvät C5 breakin alla? Siis ei kovin nuljut sais olla ja kilsojakin pitäis kestää. Kokohan Breakissa on 205/65-15. Onko kukaan vaihtanut alle pyörimään 195/65-15 renkaita?
Mitkä nastarenkaat hyvät?
C5breakiin
101241
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Ihan sama, koska sen vessan ohjaus on niin tunnoton, että ei kukaan huomaa eroa parhaiden merkkirenkaiden ja pinnattujen paskojen välillä. Jarrujen kanssa sama juttu. Tiellähän nuo kestää varmaan tuurilla, jos kestää. Niin ja siellä korjaamolla ei kuitenkaan paljon renkaista välitetä, ei ne nosturilla nulju.
Onko kukaan ehtinyt ostaa C5:een uusia Michelinin X-ice North -nastarenkaita? Kokemuksia? Melutaso, esim. verrattuna Nokialaisiin?
Minulla vaihtuu täksi talveksi Nokian 4:t nortteihin. En ole vielä laittanut alle mutta tarkoitus olisi tässä lähipäivinä.
Michelin X-Ice Northit nyt alla C5:ssa. Oekeastaan ei vielä voi kommentoidan kun äänestä. Pitää kutatakuinkin samanlaista ääntä kun HKPL4:t sillä erolla, että nopeudessa n. 60km/h Misukoissa selvä resonanssitaajuus. Tuon pisteen jälkeen taas hiljenee. Vasta kunnon talvikelien tultua voi sitten todeta onko pito millä tasolla.
Itellä on "vanhakoppaisessa" C5:ssa Goodyearin Ultra Grip 500set, takana sellaset reilut 40tkm viimetalvelta ja tämä talvi pitäis vielä vetäistä samoilla kumeilla.
Vertailupohjaa muihin talvirenkaisiin ei ole, mutta minusta nämä goodyearit ovat ihan hiljaiset.
jos haluat jännitystä ota michelin .jos haluat renkaat jotka on turvalliset ota nokian 4 ,2 tai bridgestone noranza
niin?
ei rallata nastat...
ja kyllä pitää!
Niitä sais kohtuuhintaan verrattuna HKPL-renkaisiin . Eli onko ne kohtuulliset ajaa? Mitenköhän ne käyttäytyy karhun jäljiltä uraisella talvitiellä? Kiertääkö myös bussipysäkit niinkuin Hakkapeliitta 2:set.
Niin GY, Nokia kuin Gislaved. Gislaved Nord Frost 3 ollut tähänastisista parhaat (hiljaisin ja pitävä). Suosittelen lämpimästi.
Ultra Gripit toimineet loistavasti. Mahtavasti taas auto hiljeni, kun sai talvitassut alle.