Heips!
Ajattelin nyt kysäistä neuvoa etukäteen...
Minulla on noi kuparimonniset kuteneet kaksi vuotta sitten. Sain kudun toiseen pieneen altaaseen (silloin karkkirasiaan) ennen kuin ne kuoriutuivat ja sain laitettua poikasaltaaseen platypoikasten kanssa. Alkuun ne kuparipoikaset putskutti menemään ihan innolla, mutta sitten niitä alkoi kuolemaan ja loppujen lopuksi ne minun platypoikaset söivät ne kuparipoikaset... Nämä platyt olivat jo pikkuisen isompia.. kauheita petoja nuorena!!!
no niin.. ajattelin kysyä, että kuinka sitä kannattaisi hoitaa se vesi siinä poikasaltaassa? Minulla oli hapetin siinä ja tein oman patentin, että happiletku meni irtonaisen suodattimen pohjalle ja ylösvirtaavat kuplat sai veden virtaamaan sen suodattimen läpi... ja sitten vaihdoin vettä niin että poistetun tilalle laitoin tavan akvasta vettä, ettei tullut raakaa vettä..
Nyt vaihdoin eilen hiekat tohon akvaan ja jouduin vaihtamaan vettä 3/4 kun akvaa piti myös siirtää. Nyt olen huomannut että ne kuparimonniset taas innostuivat vähän siitä... en tiiä saako noi nyt kutua aikaan, mut jos niin käy niin miten mä nyt teen???
kuparimonninen
5
488
Vastaukset
- Monni
Mulla innostui myös kuparimonnit kutemaan joskus pari vuotta sitten, pikkumonneja tuli n.40 kpl ja vain yksi jäi henkiin. Nyt se on jo iso, en tiedä mikä muille tuli...mulla ne oli eri altaassa, joten muut kalat ei ollu kiusaamassa niitä.
- mielenkiintoista
mielenkiintoinen keskustelu,
olen juuri ostanut tarvittava vermeet ja vehkeet ja ajattelin ruveta kuparimonnisia kasvattamaan...:) minulla on vajausta monnisten parvessa, joten ajattelisin, että olisi kivaa kasvattaa ne itse.
Onko tämä homma onnistunut kenelläkään. Toivoin kuitenkin, että semmonen kymmenkunta jäisi itselle. - Vaari-o
... mitä kalastoa kaiken kaikkiaan ja minkä kokoisessa akvaariossa sulla se kutu tapahtuu.
Kerro vesi arvoista; NO3, pH, KH ja/tai GH ja lämpötila
saa muutkin vinkkiä...- Monni
Mä kun en ole mikään "ammattiakvaristi" vaan omaksi huvikseni elätän noita kaloja, niin en osaa kertoa vesiarvoista mitään =) Hyvin on muut kalat viihtyneet (tuli tosiaan hankittua kuukausi sitten 180 litrainen akvaario ja 2 viikkoa sitten 128 litrainen akvaario ton 65-litraisen lisäksi...) =) Nyt alkoivat neontetrat kutemaan ja kiilakyljetkin touhuavat jotain kutupuuhiin verrattavaa :) (se onkin toiselle palstalle kuuluva aihe se...) Eli lyhyesti sanottuna, minä en tiedä vesiarvoista yhtään mitään.
- patu
Monni kirjoitti:
Mä kun en ole mikään "ammattiakvaristi" vaan omaksi huvikseni elätän noita kaloja, niin en osaa kertoa vesiarvoista mitään =) Hyvin on muut kalat viihtyneet (tuli tosiaan hankittua kuukausi sitten 180 litrainen akvaario ja 2 viikkoa sitten 128 litrainen akvaario ton 65-litraisen lisäksi...) =) Nyt alkoivat neontetrat kutemaan ja kiilakyljetkin touhuavat jotain kutupuuhiin verrattavaa :) (se onkin toiselle palstalle kuuluva aihe se...) Eli lyhyesti sanottuna, minä en tiedä vesiarvoista yhtään mitään.
sitten on kaikki ookkkei!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475500Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222747Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521031995Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241484Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351443