Ihmettelen että tällä 50 kirjoitetaan kuin 10 vuotiaat.Olisi kiva kun aikaihmiset kirjoittaisivat järkeviä juttuja. En ymmärrä noita satujuttuja tämän ikäisenä. Ei kai kaikki ole tuolla tasolla. Tietysti voi mutta asiallisia olisi kiva lukea.
onko totta
29
2093
Vastaukset
- Böljänäkö ihan
Kaikkien kukkien kukkia ja aloita sinä jollain paremmalla nikillä ensiksi niin tullaan Böbit Berässä..Juuu
- että silleen jo yli 50v???
eräs lähituttavani kerran vähän huppelissa vihjas että minun pitäs jo aikuistua,pistin välit poikki ja aikuistun mutta se näköjään kestää.Hyvää syksyn jatkoa!
- Isä Camillo
Varmaan minulle valitan jos koitin joittenkin elämää hiukan vitsillä helpottaa . ja sait siitä herneen
nenääsi .Olen ikuinen pikkupoika vaan ja siitä voimia elämääni saan. Kaikkee hyvää sinun vanhuudellesi kuitenkin. - puskapaska
on lapsellista, toivon pysyväni lapsellisena elämäni loppuun saakka.
- tarkeät rasittavia
isä-Camilloja,olis elämä paljon mukavampaa.
- Isä Camillo
Varmaan huumoria elämässäsi muutenkin kuin nikissäsi.Saat aina Naurun aikaan pelkällä nikilläsi
Kiitos. tarkeät rasittavia kirjoitti:
isä-Camilloja,olis elämä paljon mukavampaa.
ei sinun elämäsi siitä mukavammaksi muuttuisi. Taidat salaa kadehtia, myönnä vaan itsellesikin.;))
Hän sentään käyttää nikkiään, joten voisit halutessasi jättää hänen juttunsa lukematta.
Sinun otsikostasi sitävastoin ei saa mitään vinkkiä edes sen sisällöstä.
Isä-Camillon jutut ilahduttavat varmaan monia muitakin kuin minua. Sinulla on oikeus omaan mielipiteeseesi, vaikken ymmärrä miksi valitat.- näin se menee
optimisti-orvokki kirjoitti:
ei sinun elämäsi siitä mukavammaksi muuttuisi. Taidat salaa kadehtia, myönnä vaan itsellesikin.;))
Hän sentään käyttää nikkiään, joten voisit halutessasi jättää hänen juttunsa lukematta.
Sinun otsikostasi sitävastoin ei saa mitään vinkkiä edes sen sisällöstä.
Isä-Camillon jutut ilahduttavat varmaan monia muitakin kuin minua. Sinulla on oikeus omaan mielipiteeseesi, vaikken ymmärrä miksi valitat.ei tuo edellinen kommentti ollut mielestäni valitus vaan kehu. Mitenpäin luet kommentit?
- puskapaska
Isä Camillo kirjoitti:
Varmaan huumoria elämässäsi muutenkin kuin nikissäsi.Saat aina Naurun aikaan pelkällä nikilläsi
Kiitos.tämä nikki nyt aivan niinkuin istuu päälleni loistavasti:))
näin se menee kirjoitti:
ei tuo edellinen kommentti ollut mielestäni valitus vaan kehu. Mitenpäin luet kommentit?
Pyydän nöyrästi anteeksi!
Pitäisi varmaan opetella ensin lukemaan, ennenkuin ryhtyy kirjoittamaan.
Voisin ehkä alkaa pyrkiä taivaaseen; eikös joku sanonut, että yksinkertaisten on taivasten valtakunta.
- rypytkö lisääntyy naurusta?
60v palstalle siellä alkaa olla jo se henki että turhalle ei naureta.
Kyllä minä joskus syyllistyn satujen kirjoittamiseen, mutta en usko kenenkään siitä suuresti häiriintyneen. En myöskään tunne itseäni enää 10-vuotiaaksi kakaraksi, vaan ihan oikeana elälkeläisenä itseäni pidän.
Yhteiskuntaakaan tämä satujen kirjoittaminen ei ollenkaan häiritse. Kerran kuussa eläkesäätiö maksaa minulle eläkkeen yli 30-vuotisen työrupeaman perusteella, joten ainakin se uskoo minun olevan jo aikuinen ihminen. Peräti harvoin eläkesäätiö nuorille lapsille eläkettä haluaa maksaa, vaikka he sitten kirjoittaisivat joskus satujakin.- Loistava.polku
Kyllä ihmisen elämässä on näitä otsanrypistelyn aiheita ihan liikaakin, sekä työssä että yksityiselämässä....
Kai tällaisessa leikkipaikassa sentään suvaitaan vähän keveämpi ote? se on sanottu,että kun täyttää 50v,etteikö sitten enää saisi hullutella...itse en ole vielä täyttänyt tuota ikää,mutta enää se ei tule ikä-traumoja kun on seurannut tämän palstan kirjoittelijoita...:)) rentoa sakkia..;)
- Setä
Joka ikäisissä on joka tyyppiä
Kun kannat huolta toisten kirjoittamisen tasosta, voisit kantaa oman osasi vastuusta ja kirjoittaa niitä järkeviä juttua. Mitä järkevää olet itse kirjoittanut?
Tässä iässä tekee hyvää, että saa vielä tilaisuuden avartaa ymmärrystään ja mieltään. ;)
Ja voihan sitä iloita, vaikkei ihan kaikkea ymmärtäisikään.
Mielestäni tänne ei tule niin paljon aloituksia, että vähemmän kiinnostavat häiritsisivät. Eihän kaikkea ole pakko lukea. Lisää mahtuu. Annetaan kaikkien kukkien kukkia.
Millaiset aiheet ovat sinusta järkeviä?
Mistä sinä haluaisit jutella?- entinen Kulosaarelainen
Kaipaisin keskustelua päivän uutisista ja mitä kirjoja kannattaisi lukea. Onko kivoja (ym.) muistoja 50 vuoden takaisista ajoista. Koulusta ym ym
- Iätön
nimittäin Deepak Chopran kirja Ajaton mieli iätön ruumis. Sillä olisi varmaan paljon annettavaa kaltaisillesi ihmisille! Tässä on myös linkki jossa on painavaa asiaa jos sitä kaipaat.
http://66.249.93.104/search?q=cache:ONJOJEbQCwgJ:www.kiiminki.fi/psyko15/vanha2.htm ajaton mieli iätön ruumis&hl=fi&client=firefox-a- näinhän se on
Kaikki me vanhetaan, yksi nopeammin toinen hitaammin. Kiitti.
- suna45
kysyn vaan , miksi ukot ukottuvat jo 50 vuotiaana ja akat akottuvat samassa iässä .ei tarvi, niin kauan kun jaksaa olla huumorimieltä ja nuorekas, niin juttua kehii, ja hauskaa sellasta mä pelkään kun täytän 50 tulenko vanhaksi, mutta toivotavasti en
- kaikilla ei sama huumori
lukea tuo vanhenemisesta kirjotettu juttu.Heti ensimmäisenä otin mittanauhan ja mittasin paljonko vielä pituutta kun 45-85 v lyhenee 10-15 senttiä.Mutta sama pituus kun parikymmenta vuotta sitten,ei hätää.Muistelkaapa nuoruutta eihän sekään ollut helppoa aikaa,joten jokainen olkoon sellainen kun on myös.
- PirreXX
hauskoja juttuja.. just iloa ja naurua täältä haen..:))))
Eli mieluummin olen ikuinen lapsi kuin tylsä aikuinen.- Moni täällä
on kyllä tylsä 50 lapsi ;D
- tumpelo
ja hyviä juttuja on mukava lukea. ei elämä saa olla noin synkkää ja masentavaa ettei satuja saa aikuiset toisilleen kirjoitella.
HUUMORIN KUKKA ON KAANEEIN KUKKA- Chritina
ne kaikki TV sarjat ja elokuvatkin ovat joita itseään aikuisina pitävät niin hanakasti katselevat!
- nimetönO
Olen 58 v.nainen ,toista kertaa naimisissa.
Vanhempani pitivät itsestään selvänä sitä että työhön mennään heti kun koulut oli käyty.
Myös kotiin piti maksaa vaikka tili oli pieni.
Siinä oppi venyttämään "penniä".
Koskaan ei ollut puhettakaan että mentäisiin sossuun kerjuulle, vaikka välillä rahat olivat tosi vähissä.
Mistäpä mmualta nuoriso oppii velmuilun kuin kotoa.
Myös tuo nykyinen (avio)liitto perustetaan niin heppoisin perustein ja puretaan yhtä kevyin perustein,että on suorastaan harvinaista jos joku on samassa suhteessa yli 5 vuotta.
Työpaikan ja uraputken eteen kyllä tehdään töitä, mutta koti ja kasvatus jätetään vähemmälle huomiolle.- kasvatus
Olen samaa mieltä kanssasi. Kasvatus näkyy nuorissa. Vanhemmille työ on tärkeämpää kuin lapset. Taitaa olla myös tämä huoli huomisesta vaivanamme. Ei ole turvallista työpaikkaa ihmisillä. Huolet kyllä näkyvät ahdistuksena. Mutta voi hyvin.
- vähän muunneltuja
kasvatus kirjoitti:
Olen samaa mieltä kanssasi. Kasvatus näkyy nuorissa. Vanhemmille työ on tärkeämpää kuin lapset. Taitaa olla myös tämä huoli huomisesta vaivanamme. Ei ole turvallista työpaikkaa ihmisillä. Huolet kyllä näkyvät ahdistuksena. Mutta voi hyvin.
on juuri tämän ikäsille ajankohtasia,kun useimmilla on pieniä lapsenlapsia.Mikään satu ei ole niin hyvä lapsenlapsieni mielestä kun itse keksimäni ilta-satu jota ei kirjasta lueta.Eläydyn itsekkin niihin täysillä ja lapset myös.En kerro kuitenkaan niin kauheata satua kun punahilkka ja isoäiti huh,huh,...se susi!!
- lapseksi jälleen
Joo, sitä minäkin olen ihmetellyt, kuinka 50 v,- palstoilla voidaan kirjoittaa jotain niin typerää kuten : "Mitäs teet tänään",... oli joku avaus... tosiaan,- hävettää. 2-kymppiset kirjoittelee paljon viisaampia, ja jotain luettavaakin.
Vaan - vanhaksi tulleet, tulevat lapseksi jälleen, mut en vaan tiennyt et se alkaa jo 50 v?HEH !
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 915906
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804772Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv933001Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p262780Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska252046Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191496Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3351047Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?851018Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚125950- 48754