Uuden OK-talon hinta??

Hei!
Vakavissamme haluamme uuden OK-talon. Tontti on, joten siitä ei nyt puhuta, mutta mitä maksaa oikeasti sisustusvalmis n. 150m2 OK-talo?
Asiallisia kommentteja. Ei mitään luksusta, vaan sellainen perusasuttava talo lapsiperheelle.
Vanhoistakin pyydetään nykyään niin paljon, että kumpi vie nykyään voiton, tuo rakentaminen vai vanhan ostaminen?
101251
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Näin toteutunut tuttavapiirissä (n 150 n^2)
Rakenna itse: 165-180ke
Rakennuta: 210-230ke

Ja jos tekee JOTAIN itse niin hinta 165 - 230ke

Äänestä
  • aikalailla. Riippuu sitten vielä vähän että minne, syrjäseudulle lepikkoon -15%. Tämä siis noin yleisesti.

    Äänestä

  • Jees, pitää kutinsa melkoisen hyvin. Kun itsellä oli vielä ammattilaistuttuja, niin aika lähelle 1000egeä/neliö pääsin. Pk-seudulla ei kyllä helpolla onnistu, täällä Etelä-Suomen pikkukaupungissa kyllä.

    Äänestä

  • tämä arvio kirjoitti:

    Jees, pitää kutinsa melkoisen hyvin. Kun itsellä oli vielä ammattilaistuttuja, niin aika lähelle 1000egeä/neliö pääsin. Pk-seudulla ei kyllä helpolla onnistu, täällä Etelä-Suomen pikkukaupungissa kyllä.

    Jos teettämällä saat uuden 120neliöisen noin 160ke pääkaupunki seudulle, siihen tontti hinta noin 200ke, ei himpskutti 60-90luvulla tehdyistä ok taloista pyydetään 200-350ke uudellamaalla,tämä poika ostaa nyt tontin eikä katsokkaan enää mitään vanhoja ok-taloja ,uuden auton hinta laskee vuodessa noin 18% kyllä ne kiinteistötkin kuluu.

    Äänestä

...

Äänestä
  • Juu, laskimen äärestä se on helppo väittää kaikenlaista...

    Äänestä

  • Joopajoo
    Kyllä tuolla hinnalla itsetehtynä saa autotallirakennuksen tuohon kokoluokkaan pääkaupunkiseudulla.
    Ystäväni teetti siporex kivitalon pääkaupunkiseudulle, ja käytti kaikki tutut ja tuntemattomat hyväksi.
    200m2 tuli maksamaan reilut 300t€ VUONNA 2002 !!!!
    En usko, että hinnat olisivat laskeneet kovinkaan paljon. Perusperiaatteena voit olettaa, että tuo 1400-1600€/m2 on se mitä menee, säästää voit, kun teet paljon itse, ja säästö on alle 30 000€, että sillai. Ps teen talviasuttavaa kesämökkiä, ja siihen on nyt mennyt n 50 000€, kokoa 78m2, ja vielä menee noin 30 000€, eli yli 1000€/m2 perus puurunkoinen ja lautavuorattu mökki, jossa omaa työtä melko paljon!, eli tolla 1000€/m2 voit päästä, jos rakennat kesämökkiä.
    Pihasuunnitelmat unohda ja säästät 10-15t€
    samoin kuin suojelusuunnitelmat etc konsulttihörhöilyt.Maksa valvojasta enemmän, niin saat oikein tehdyn talon.

    Äänestä

on tuossa 1400 €/m2 huoneisto alalle, kun itse rakennuttaa. Valmistalot maksavat vähän enemmän, Älväri alkaa tuossa 1600 €/m2.
Lisäksi tontti ja leimaverot.

Jos pystyy ja varsinkin osaa tehdä paljon itse voi saada sen neliöhinnan tuolle 1000 €/m2 paikkeillekin.

Uusi on aina uusi, vaikka kyllä se aika voiman ponnistus on.

Äänestä
  • hintaa tuli 1020€/m2. Tämä siis vantaalle. Oman työn osuus n.85%. Oli helvetinmoinen urakka, mutta totesin jo ennen rakennusvaihetta että vain itse tekemällä saa juuri semmoisen kuin haluaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


150m2 kirjoitti:

Hei!
Vakavissamme haluamme uuden OK-talon. Tontti on, joten siitä ei nyt puhuta, mutta mitä maksaa oikeasti sisustusvalmis n. 150m2 OK-talo?
Asiallisia kommentteja. Ei mitään luksusta, vaan sellainen perusasuttava talo lapsiperheelle.
Vanhoistakin pyydetään nykyään niin paljon, että kumpi vie nykyään voiton, tuo rakentaminen vai vanhan ostaminen?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu