Niin elikkäs millos se digiboxi on pakollinen että ohjelmat näkyy?
Milloin analoginen lähetys
17
4961
Vastaukset
- Aaarne
Uskoo ken tahtoo, faktat ovat kuitenkin vahvasti virallista optimismia vastaan.
- se virallinen
Aaarne kirjoitti:
Uskoo ken tahtoo, faktat ovat kuitenkin vahvasti virallista optimismia vastaan.
optimismi oikein on? Mun puolesta analogiset vermeet vois kääriä pakettiin ja upottaa suohon. Digi jyllää!!
- Eino-Kalevi
Aaarne kirjoitti:
Uskoo ken tahtoo, faktat ovat kuitenkin vahvasti virallista optimismia vastaan.
Digitv.fi ja digitelkkari.fi sivustoissa on toki vahva monopoli-Digitan ja antenniverkon ylivoimaisuuden leima.
Päivämäärä kuitenkin sentään pitää paikkansa. - Hanna Karttunen ins.
se virallinen kirjoitti:
optimismi oikein on? Mun puolesta analogiset vermeet vois kääriä pakettiin ja upottaa suohon. Digi jyllää!!
sanoisin suorastaan digi pätkii
- Eino-Kalevi
Loppuu analogiset tv-lähetykset Suomessa.
- Gotlanti
Stig kirjoitti:
Etkö usko myöskään tähän?
http://www.gotland.se/imcms/21185Ei voi pitää paikkaansa, koska faktat ovat tuota vastaan :)
Ja se on fakta!
- Hanna Karttunen ins.
Tietääköhän uusi liikenneministeri kuinka raakile Digibox on.
Onkohan hän itse yrittänyt katsella digi kanavia.
KAtselee varmaan analoogisia ja luulee että kun se box on niin kuva tulee sen kautta.
Jos tietäisi kuinka hankalaa senkanssa tulee olemaan varmaankin luopuisi aikataulusta.
Digi boxin toimintaa voisi verrata vaikka useimpien internet palveluiden varmuuteen.
Eilentoimi tänään ei kun on ruuhkaa, Elikkä harrastelijoiden puuhastelua.- kärpänen
ja kiroaa kohtaloaan, kun edeltäjänsä takapiruineen ovat tällaisen sopan keittäneet.
- ei ole ongelmia ...
Jos liikenneministerillä on "kotimainen" digiboksi, niin ei tiedä.
Mullakin kunnolla toimiva boksi ollut pian kaksi vuotta enkä tiedä enää analogisista kanavista mitään. Kun ei voisi vähempää kiinnostaa ;-)
- penaali-antti
koskas kaapeliyhtiöt lopettaa analoogisen signaalin lähettämisen? nehän voi lopettaa sen vaikka huomenna, jos niin päättävät? vai onks siitä jotain päätöstä?
- Stig
kaapeliTV-yhtiöiden toimilupaehdoissa on välittää yleiset kanavat myös kaapelissa.
Käsittääkseni nämä ovat YLE1, YLE2 ja MTV3.
Tietääkseni edes nelonen ei kuulu tähän "ryhmään".
Koska nuo lähetetään analogisena ovat kaapeliTV-yhtiöt sitoutuneita näyttämään nuo edelleen analogisena.
Nelosen ne voisivat siten siirtää digitaaliseksi vaikkapa huomenna. - carpenter83
Stig kirjoitti:
kaapeliTV-yhtiöiden toimilupaehdoissa on välittää yleiset kanavat myös kaapelissa.
Käsittääkseni nämä ovat YLE1, YLE2 ja MTV3.
Tietääkseni edes nelonen ei kuulu tähän "ryhmään".
Koska nuo lähetetään analogisena ovat kaapeliTV-yhtiöt sitoutuneita näyttämään nuo edelleen analogisena.
Nelosen ne voisivat siten siirtää digitaaliseksi vaikkapa huomenna.Esimerkiksi VLP ei ole lähettänyt lähes kahteen vuoteen Subtv:tä eikä Urheilukanavaa koskaan analogisena kaapelista. Tämä johtuu siitä että kumpikaan kanava ei kuulu must-carry sääntöihin kuten kanavat jotka näkyvät antennilla analogisesti.
- weikkaajawilli
311209näkyy 010110einäy
- Vihdoinkin...
Sitä päivämäärää on nyt toitotettu niin kauan, että perumisia tuskin enää kehdataan maailmalle päästellä.
Kyllähän DVB vielä on aika buginen, mutta pakon edessä kehitystahti yleensä kiihtyy kummasti.
Sitäpaitsi siirtymäaikaa voisi pidentää vaikka kymmenellä vuodella, emmekä kuitenkaan olisi sen paremmin valmistautuneita kun analogilähettimientöpseli nykästään seinästä.
Johonkin se raja on vedettävä..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "974419Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293283No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 331058
- 321016
- 111014
- 158997
- 6924
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12862