No, pojat perusti bändin ja löysi siihen laulajatytön, joka kimitti kohtalaisella äänellä heviä. No, sillä äänellä ei pärjää oopperassa kuin Karita Mattila, mutta hevipuolella se toimii, vaikka englanninkielen ääntäminenkin menee kuin Savo-karjalan bussin turistioppaalta. Aluksi kaikki oli PA ja matkusti yhdessä bussilla keikoille. Tarjaahan tietty yökötti jo alussa matkustaa piereskelevien kundien kanssa tunkkasessa bussissa, yhdessä liimanhaistelijoilta näyttävän bändin kanssa jonottelu ruuhkaisilla lentokentillä ym. Niinpä Tarja alkoi heti fyrkkaa tarpeeksi kerättyään matkustella omilla kyydeillä. Lisäksi hänellä oli mukana oma pikku mussukka, ruskeasilmäinen pörröpää, joka sai bändin muiden jäsenten agressiot pintaan, hei ovathan he suvaitsevaisuudestaan kuuluisan Joensuun liepeiltä!! Mutta so what, jokainen elää omaa elämäänsä. Tarja ei tykännyt muiden tavasta hoitaa bändiä, eikä muu bändi tykännyt Tarjan tavasta ottaa bändilemmikiksi pörröpää. Sukset meni ristiin ja silloinhan on parempi panna kamat eri kasseihin.
Tarja haluaa elää oman tyylinsä mukaisat elämää, johon kuuluvat puhtauttaan kiiltävät konserttisalit, selvinpäin keikan jälkeen nukkumaan sviittiin oman kullan viereen. Terveydestä vaaliminen, ettei työkalu ( ääni ) mene rikki. Pojat taas on hevihemmoja, jotka voi viettää aikaa keikkabussissa kitaraa rämpytellen, piereskellen ja kaljaa kitaten, hehän ovat aitoja hevihemmoja, ei Tarja.
Tulevaisuus:
Nightwishin tuleva menestys ei ole kiinni uuden solistin osaamisesta vaan siitä, milloin uusi levy iolmestyy ja milloin uusi kiertue ja miten markkinointi hoituu, business is business. Ja biisithän ON hyviä.
Tarja menestyy kohtalaisesti tuolla klassisella puolella, mutta kyvyt ei riitä sentään Karita Mattilan tasolle, Tarja sai huomiota nimenomaan hevi/goottityylistään. vaikea on joulukonsertteja mennä hevillä rytkyttäen esittämään, kohderyhmä kun on vähän eri niille areenoille.
Mutta joka tapauksessa äkkiero on parempi kuin jatkuva riitely. Pojat teki suomalaisen miehen typpillisen teon kun antoi eroasiat kirjeenä, suomen mies kun ei puhu eikä pussaa. Ja toisaalta julkisuuteen kirjeen sisältö ois kuitenkin vuotanut, parempi että alkuperäisestä lähteestä muuntelemattomana.
Lycka till kaikille osapuolille.
Näinhän se meni
2
229
Vastaukset
- Örveltäjä
Unohtu tosta tulevaisuusosiosta, että Marcelo heittää Tarjan heti, kun rahahanat menee kiinni, eikä uusi ura ole yhtä rahakas.
Se on sitä paljon puhuttua multikulttuurisuutta, ensin mäikää nyrkki ja sitten ulko-ovi. - Rock´ kukko
Kiitos selvärjärkisestä kommentistä tämän hysteerisen fanijoukon keskellä, bändielämää tuntevana olen 100% samaa mieltä asiasta .
Tein myös oman analyysini asiasta lähinnä pitkänlinjan musiikinystävänä ja musiikin tekijöiden näkökulmasta katsottuna.
Tämä voi olla jälkiviisautta, mutta minua ei ole koskaan erityisemmin sävähdyttänyt tämä lasisilmäinen vahanukke, vaikka hänellä on toki uljas ääni. Vaikka ollaan gootti/hevi-tyylillä liikkeellä toki naissolistin soisi olla elävä eihän bändin musa ole dead-metallia.
Hevinaisessa saisi olla "munaa ja riettautta" meille rock´kukoille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961