Tuliko lapsosen synttärit

Eiköhän ole ollut tiedossa että lapsukainen täyttää vuosia ja äippä on pois sillon jos talossa pysyy - jos se NOIN koville ottaa, ois pitäny olla lähtemättä (kai ton ikänen jo ittesä tuntee).
Ja mitä vollaamista tuossa on, toinen täyttää vuosia - kukaan ei kai oo kuollu?
Tiesi lähtiessä, ja voihan ne viettää niitä jälkikäteen...

Sitten toi muille (paitsi Antille) tiuskiminen, kun yrittävät lohduttaa - ääliömäistä.
Kyllä A sai hymyn ja "ei haittaa jos tuut". Mutta Tiina äyskäisyn.
Luulis että liikuttaa kun toisetkin yrittää saada paremmalle mielelle (vaikkei niin ystiksiä ookkaan) - ihan omituinen vollottaja.

Vaikee uskoo 38-vuotiaaksi ja äidiksi...
7719
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ja vielä ravintolapäällikkö kaiken lisäksi... vaikuttaa niin kotiäidiltä!!!

Äänestä

Mulla tuli mieleen, että eipä ole taas suhteellisuudentaju ihan kohdillaan.

Hän kuitenkin on poissa sieltä synttäreiltä tämän yhden kerran.. myöhemmin ehkä useammin. Kaikilla lapsilla ja vanhemmilla on edessä se päivä, ettei syntymäpäivinä enää olla samoissa kemuissa jne. Ainakin jos ei kaikilla niin erittäin monilla meistä.

Minna sentään on elossa eikä kuollut. Eli ensi vuonna uudet synttärit edessä. Olisi ollut ihan mukavaa, jos hänkin olisi tajunnut tuon. Mikäli väärin en muista niin eikö jonkin vielä kisassa mukana olleen kilpailijan isä tms. ole kuollut ennen kuin tämä kilpailija on ollut kovin vanha -> tuskin siis hänelle tuntui kovin mukavalta se, että kyseinen nainen vollasi siellä ettei pääse osallistumaan yksille synttäreille.

No eniwei. Mistä tiedän ja taatusti itsekin voisin vollata jos olisin moisessa paikassa ja itselläni olisi lapsia :)

Äänestä

Eikös se olisi ollut lapselle paras lahjaviesti, että näkisi äidin iloiset hymyilevät kasvot. Nyt hän näki peittoihin kaivautuneen itkevän äidin. Vähemmästäkin voi saada lapsi traumoja, että mihin kauheaan paikkaan äiti on joutunut.
Huomion sai kyllä sinä iltana äiti, eikä päivänsankari.

Äänestä

vihdoinkin! big mama kotiin itkemään.

Äänestä
  • ...Minna kasvaa aikuiseksi palatessaan bb-talosta ja kenties lukiessaan näitä totuuksia itsestään. Näköjään mahdollista on ettei 38-vuotiaskaan käyttäydy vielä aikuismaisesti :)

    Niin, Minna todellakin pilasi enemmän lapsensa syntymäpäivän kuin omansa. Oli niin teatraalista se sunnuntain käyttäytyminen.

    Äänestä

  • huh,huh,oon jo kauan ollu kyllästyny millan itkuun ja sen kaksinaamaisuuteen.se oli tosi paha kun tiina yritti auttaa niin tiuskaisi,antin apu ainoastaan kelpasi...se kun on niinku make..huh huh

    Äänestä

kyllä ton verran olis pitänyt ennekoida tilannetta ettei tarvii tellussa pohtia ostiko ukko lapselle lahjaa ja mitä.. kyllä kunnon äiti olis ostanut sen valmiiksi ennen lähtöä.

Toiseksi jos ottaa noin koville ttei ole lapsen 14v synttäreillä niin kannattaa miettiä miten toisa ivaa lapsellisiksi jne.. suurin osa ton ikäisiä ei edes halua juhlia kun kavereiden kanssa mäkissä tai jossain käymällä!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yllätyksenä? kirjoitti:

Eiköhän ole ollut tiedossa että lapsukainen täyttää vuosia ja äippä on pois sillon jos talossa pysyy - jos se NOIN koville ottaa, ois pitäny olla lähtemättä (kai ton ikänen jo ittesä tuntee).
Ja mitä vollaamista tuossa on, toinen täyttää vuosia - kukaan ei kai oo kuollu?
Tiesi lähtiessä, ja voihan ne viettää niitä jälkikäteen...

Sitten toi muille (paitsi Antille) tiuskiminen, kun yrittävät lohduttaa - ääliömäistä.
Kyllä A sai hymyn ja "ei haittaa jos tuut". Mutta Tiina äyskäisyn.
Luulis että liikuttaa kun toisetkin yrittää saada paremmalle mielelle (vaikkei niin ystiksiä ookkaan) - ihan omituinen vollottaja.

Vaikee uskoo 38-vuotiaaksi ja äidiksi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu