Löytyisikö täältä ketään jolla on revennyt kohtu synnytyksen aikana?
Kokemuksia kohdun repeämästä
9
1946
Vastaukset
- ............
erään jolla on revennyt kohtu ja hän ei pysty saamaan enää lapsia...
- kerron jatkosta mielelläni
Älä usko äskeistä ihan suoralta kädeltä, itse olen lisääntynyt senkin jälkeen. Voisin kirjoittaa mieluummin sähköpostiin, jos vain saisin osoitteesi. Muualta on tietoa vaikea saada, jopa lääkäreillä on omituisia käsityksiä asioista. Itse en löytänyt aikanaan kohtalotoveria, joten mielelläni auttaisin sinua, jos voisin sen tehdä muutoin kuin tämän palstan kautta.
- alk.p
Mukavaa että kohtalotoveri löytyi :)
Olisi kiva saada vaihtaa kokemuksia saman kokeneen kanssa.
os.katsukki@hotmail.com - Tekayllakin
alk.p kirjoitti:
Mukavaa että kohtalotoveri löytyi :)
Olisi kiva saada vaihtaa kokemuksia saman kokeneen kanssa.
os.katsukki@hotmail.comlaitoin sitä kautta sinulle yksityisviestiä.
- alk.p
Tekayllakin kirjoitti:
laitoin sitä kautta sinulle yksityisviestiä.
en ollut minä joka on sinne kirjoittanut.
- käypä ja kurkista
alk.p kirjoitti:
en ollut minä joka on sinne kirjoittanut.
Sitä Aydinin asiantuntija vastaa palstaa. Asiasta löytyy kuulemma englanninkieliset keskustelutkin jostain. Aika hassu sattuma. Itse olen onnellinen 2 kk:n ikäisen prinssin äiti, ja kaikki sujui hyvin, vaikka repeämisen uusiutumisriski oli koko ajan ilmassa!
- m.i
itelläni on neljä sectiota,ensimmäinen syntyi hätäsectiolla joten haava on pystypäi ja samasta haavasta ovat muutkin syntyneet.viime sectiosta on aikaa 10kk ja nyt odotan viidettä lastani.minullekin on puhutu kohdunrepeämästä joka voisi olla mahdollinen,näinkin monen section jälkeen.viime leikkauksen aikana lääkäri kertoi kohtuni olevan hyvässä kunnossa.mutta mielessä pyörii mitä sitten jos kohtu pääsee repeämään?mitä sitten tapahtuu?lääkärit antavat niin pyöreitä vastauksia ja itse mitä olen niitä kuunnellut olen saanut käsitteen että se on hengenvaarallista joka tapauksessa.
- joku vaan
Se, voitko saada vielä lapsia, riippuu varmaan ainakin siitä, miten paha repeämä on ollut, miksi se kohtu repesi ja miten hyvin parantuva kudostyyppi sinulla on. Eli jos lääkäri, joka on nähnyt tilanteen, sanoo sinulle, että kohtusi ei enää kestä uutta raskautta, kannattaa sitä aika herkästi uskoa.
- mutta...
kun nekin lääkärit ottavat kantaa, joilla ei ole mitään käsitystä mitä on oikeasti tapahtunut. Annetaan tosi kamalia kommentteja ilman, että perehtyy asiaan. aiheesta on tosi vaikeaa saada tietoja, ja lääkärit hutkivat "musta tuntuu-meiningillä" ihan mitä mieleen juolahtaa. Nimenomaan siksi kehoitin olemaan uskomatta ihan suoralta kädeltä, koska paras tieto on sillä, joka on nähnyt paikkasi, ja korjannut, eli leikkaava lääkäri....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
en vaan saa häntä pois
Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va1762074Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi
“Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe361733Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!
Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi101412Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?
Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.2291213Sinä olet tärkeä
Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu591203Varisjärvellä mersu.
Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas161048- 60962
Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...
Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv58961