Olin tänään soveltuvuustesteissä lähihoitajakoulutukseen. Kun kerroin vanhemmilleni, että haluaisin lähihoitajaksi, he olivat kunnolla vastarannan kiiskejä asiassa.
"Eihän se ole mikään hyvä ammatti?". He unohtivat sen, että jos se on sellaista mitä minä itse tahdon tehdä ja työtä, josta minä tykkään.
Nykyaikana vieläkin lukiota pidetään liian hyvänä. Tuleehan sieltä tietysti yleissivistystä. Mutta tuntuu, että lukio on yliarvostettu. Itse en soveltuisi ollenkaaan lukioon. Ammattikoulua pidetään erittäin huonona vaihtoehtona. Vanhemmat sanelevat nuorilleen, että sinä teet tämän ja tämän. Entäs kahdenkymmenen vuoden kuluttua, kun sinulla on oma perhe ja oma ura? Olet valinnut ammatin, mitä vanhempasi arvostaa, etkä tykkää työstäsi. Olet onneton. Silloin voi vain miettiä, ettei olisi pitänyt silloin uskoa vanhempia.
Isosiskoni oli noin yhdeksän vuotta sitten 16, lopettamassa yläastestta. Hän haaveili nuoriso-ohjaajan työst, mutta isämme tuli sanomaan, että eihän se oli hyvä ammatti, mene nyt vain sinne lukioon. Nyt häntä harmittaa, että kuunteli isäämme.
Haluan vain sanoa teille, jotka ovat nyt ysillä(ja muitankin) ja miettivät mitä tekevät. Taistelkaa vastaan vanhempianne vastaan(en tarkoita muussa asiassa kuin tässä!). Te niistä ratkaisuista kärsitte/nautitte, eivät teidän vanhemmat.
Kommentteja asiaan, haluan kunnon keskustelua!
Miksi vanhemmat päättävät niin paljon koulutuksesta?
8
774
Vastaukset
- ...
Paremmin en olisi asiaa osannut itse kirjoittaa.
- hullut vanhemmat
että ne sotkeentuvat autokouluopetukseenkin!!!
- Milkakuu
Miten ne siihen voivat sotkeutua? Haluaisin vain tietää.
- vanhemmat jyrää kaiken
Milkakuu kirjoitti:
Miten ne siihen voivat sotkeutua? Haluaisin vain tietää.
Soittelevat opettajille ja haukkuvat ja valittavat miten meidän lasta on taas tänään opetettu. Opettaisivat itse jos niin hyviä ovat. Ilmeisesti ei saa myöskään huomauttaa oppilaalle jos oppilas on ajanut väärin. Kaipa ne pyytävät vielä alennustakin jos ei heidän mielestään kunnolla ole opetettu tai lapselle on huomautettu ajotavasta tms.
- terhi
Anteeksi heti alussa, sillä en kunnolla lukenut tekstiäsi. Mutta olen erimieltä siinä, että vanhemmat PÄÄTTÄVÄT koulutuksesta. Tietysti löytyy niitä, jotka kokevat että heillä valtuus päättää, mutta nuoren on tässä kohtaa pidettävä päänsä jos haluaa muuta. Harmi, jos jotkut eivät siihen pysty...mutta pääosin nämä tapaukset ovat harvinaisia. Pikemminkin vanhemmat vaikuttavat nuoren ajatteluun tulevaisuuden työkuvioistaan. Joillakin enemmän, joillakin vähemmän. Ja tämähän on aivan luonnollista, sillä eniten nuoret pääsevät tutustumaan juuri vanhempiensa ammattiin. Ja etenkin korkeakoulutuksen omaavat vanhemmat pitävät koulutusta tärkeänä. ESIMERKKINÄ parin tuttavan vanhemmat, jotka ovat käyneet pelkän peruskoulutuksen(jotkut eivät sitäkään) ja toitottivat suureen ääneen kuinka "vain rikkaiden penskat pääsevät korkeakouluihin ja koulutus on turhaa" ovat voineet omata jotain vaikutusta siihen, että lapset kulkevat nyt samoja jälkiä. Ja usean korkeakoulussa opiskelevan vanhemmat ovat myös koulutettuja. Itsekin menen samoja jälkiä kuin isäni. Hän toivoi että valitsisin korkeakoulutuksen ja yritti kuitenkin saada minua ryhtymästä samaan koulutusohjelmaan. Mutta se oli minun valintani ja pysyin siinä. Ja tiedän tarkalleen, että mahdollisuus tutustua siihen ammattiin(tietenkin samalla lailla myös muihin vaihtoehtoihin) oli vaikuttanut paljon. Omalla kohdallani en siis ole koskaan joutunut kokemaan painostusta ja olen erittäin tyytyväinen siitä. Nykyaikana on jokatapauksessa vaikea kuvitella, että joku nuori alentuisi täysin vanhempiensa muodostamaan omasta tulevaisuudestaan. Kyllä nuoret sen verran fiksuja ovat, että tajuavat kyseessä olevan oma elämä. Silti ei kannata halveksua neuvoja, joita vanhemmat antavat omien kokemustensa perusteella. Kunhan ei sokeasti huomioi vain ja ainoastaan niitä.
Tuohon lukion arvostus-osioon en osaa sanoa mitään, sillä en ylensäkään ole osannut asettaa eri koululaitoksia paremmuusjärjestykseen. Eihän ammattikoulu voi olla niin huono, saahan sieltä valmiudet ammattiin. Ja lukio on taasen täysin eri asia. Lukio on pikemminkin välietappi, yksinään se ei paljoa hyödytä kun taas ammattikoulu voi. Joten nämä laitokset eivät ole verrattavissa toisiinsa. Vaikka lukio ei ole ehdoton vaatimus päästä yliopistoon/AMK:uun niin onhan se hieman siihen valmisteleva ja auttaa jonkin verran. Turha siitä on napista, jos joku koululaitos on yliarvostettu. Kunhan ei aliarvostettu. - lasril
Ota kuitenkin huomioon, että jotkut menevät lukioon ihan omasta tahdostaan kuten vaikka minä..
Ei siinä ole kyllä mitään järkee et lukee jotain mistä ei oo yhtään kiinnostunu. Motivaatiopula, kauhee kasa hommia joista ei jaksais välittää, epätietoisuus tulevaisuudesta jos ei opiskelu sitävarsinaisesti hyödytä..
Jotkut vanhemmat on kyl aika jyrkkiä. En kuitenkaan usko et ihan kaikki.
Mut hei opiskelkaa sitä mitä tahdotte tulevaisuudeltanne. Mieli saattaa kyl muuttuu viel aika monta kertaa.- ammattia
Harva (jos kukaan) nykyisin on koko ikäänsä samassa työpaikassa. On pätkätöitä ym. Ammattia voi joutua vaihtamaan myös terveydellisistä syistä. Itselläni on jo 4 ammattia opiskeltuna, eikä se tähän jää.
- samera
Lukioita arvostetaan liikaa, ei arvosteta sitä ammattitaitoa mitä ammattikoulusta saa.
Toki ymmärrän vanhempia siinä että haluisivat lapsilleen parasta, mutta täytyykö silti tulla sotkemaan toisen tulevaisuuden suunnitelmat. Tulevatko vanhemmat sitten auttamaan kun ei ole töitä kun ei ole ammattitaitoa, vaikka yleissivistystä löytyisikin.
Itse kävin ammattikoulun ja opiskelen merenkulkua ammattikorkeakoulussa, jotkut yrittivät sanoa "olet nainen, ei se ole sinun alasi..." Minulla on neljäs vuosi amk:ssa menossa ja hyvältä tuntuu.
Ammattikorkeakoulussa, ainakin meillä taas huomaa, kuinka ammattikoulusta tulleet ovat etuasemassa. On monia aineita joista lukiolaiset kuulevat amk:ssa ensimmäistä kertaa...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial11598Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1061553- 121328
Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot
Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks4221051Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva2211038- 124871
Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."
Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt2816Kuka omistaa keltaisen vanhan aravan?
Pitäs saada rakennuksen omistajaan yhteys, rappukäytävät on siivottomassa kunnossa. Hiekkaa ja roskia rappusissa, lisäks29797Pirkanlinna yleisötapahtuma
Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks43776- 9770