apua

vanhus

Mitä tehdään kun nymfin ylänokka kasvanut liian pitkäksi, käyrä kuitenkin?
Lintu 15-v. vanha.
Ei syö mitään pähkinöitä, ei porkkanaa.
Mistä apua.
Kiitos vastauksista!

2

376

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Jos vain ohut kärki on liian pitkä voi sitä varovasti koittaa itsekin viilata tai terävällä leikkurilla hiukan lyhentää. Varomattomasti leikattu nokka voi kuitenkin lohjeta pahstikin tai alkaa vuotaa verta.
      Jos on vähänkin epävarma tai nokka vaatii vähän isompaa muotoilua niin kannattaa lyhennyttää nokka eläinlääkärillä, mahdollisesti joku eläinkauppakin voi nokkaa trimmata.

      Varmista että lintu saa tarpeeksi kalsiumia, sen puute voi joskus aiheuttaa nokan liikakasvua. Samaten koittaa laittaa häkkiin seepiansuomu, nokkakiveä, tuoreita ohuita pajunoksia, pahvisuikaleita pinnojen väliin tai mikä nakerreltava nyt lintua suinkin kiinnostaa.

      Voi olla että vanhemmiten alkaa linnun aineenvaihduntakin vähän muuttua joko ikääntymisen tai puutteellisen ruokinnan (jos on ikänsä syönyt vain siemeniä) tms seurauksena ja aiheuttaa nokkaankin kasvuhäiriötä, jolloin sitä joutuu todennäköisesti silloin tällöin trimmaamaan linnun loppuelämän ajan.

    • suhveli-

      Olen lukenut että linnulla kannattaisi olla häkissänsä vaikkapa orsi, jota hän nokkii ja nokka lyhenee kuluamalla. Meillä on orsi häkin ulko- ja sisäpuolella ja aina kun se istuu orrella se alkaa nokkia sitä. Ulkoakin voi hankkia kestävän tuoreen oksan, mutta se pitää pestä kunnolla ettei siinä ole
      ulkolintujen kakkaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä ominaisuutta arvostat eniten hänessä?

      Ihastuksessasi, rakkautesi kohteessa
      Ikävä
      156
      2677
    2. Miksi mies kääntyy poispäin

      Ja teeskentelee, ettei näe minua, kun törmäämme vahingossa? 🫣
      Ikävä
      199
      1947
    3. Kerro kaivatustasi.

      1. Minkälainen koti 2. Ammatti 3. Ulkonäkö 4. Ikä
      Ikävä
      71
      1696
    4. Kysy jotain kaivatultasi

      Laita tunnisteet molemmista
      Ikävä
      92
      1638
    5. Kesä, kesä!

      Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k
      Tunteet
      9
      1411
    6. Minkälaisesta seksistä

      haaveilet kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      74
      1078
    7. Kai me nainen jollain tasolla tykätään

      Toisistamme kun tämä on kestänyt niin kauan
      Ikävä
      81
      1040
    8. Tarkkanäköisyys

      Oon muuten pirun hyvä huomaamaan asioita! Senhän sä varmaan kyllä jo tiesitkin.
      Ikävä
      95
      1019
    9. Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.

      Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes
      Maailman menoa
      191
      944
    10. Milloin viimeksi

      Tunsit perhosia vatsassa? 🦋🦋
      Ikävä
      67
      911
    Aihe