Mikä videotykissä on tärkeää????

dykki...

Kertokaas mitkä ominisuudet tykissä ovat tärkeimpiä??
Valoteho vai tää kontrastisuhde? Missä kulkeee kelvollisen tykin raja Lumeneissa ja kontrastissa? Itse pelailisin pojan kanssa pleikkaria ja joskus elokuvia kattosin. Olohuonetta ei ihan pimeeks saa, paitsi iltaisin tietysti. Kertokaa tekeekö käytetyillä mitään? Rahat ei riitä uuteen...

4

2742

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jepajeeee

      Valoteho kertoo kuinka valoisassa voit katsoa. Itselläni on tykissä 1200 ANSI lumenia valotehoa ja voin sanoa ettei sitä voi katsoa päivällä, jos ei huonetta pimennä. Ehkäpä sellainen 3 - 4000 ANSI lumenia riittää päivänvaloon.

      Kontrastisuhde kertoo mikä on mustan ja valkoisen suhde. Eli mitä enemmän tykissä on valotehoa, sitä enemmän pitää myös olla tykissä kontrastiasuhdetta. Käytännössä tämä näkyy siten, että musta onkin harmaata. Sanoisin että pimeässä sopiva kontrastisuhde on n. 1000 - 2000 ja valoisassa tilassa 5000 - 15000 riippuen laitteen valotehosta.

      Kuvakoko: Onko tykki 4:3 kuvalla vai 16:9 kuvalla. Aivan lähitulevaisuudessa kaikki lähetettävä materiaali on 16:9 tavaraa, joten kannattaa harkita suosiolla, joka tarjoaa natiivikuvasuhteena tällaista kuvaa.

      Resoluutio: Tällä hetkellä myydään paljon vanhanaikaisia tykkijä joiden resoluutio ei kykene HDTV standardin kuvaan. Minimi HDTV resoluutio on 720p.

      Tässä oli nämä tärkeimmät tykin ominaisuudet. Valitettavasti halvalla et pääse missään nimessä mutta toivottavasti näiden ohjeiden avulla osaat tehdä omat valintasi. Itse päätin hankkia huoneeseeni pimennysverhot, jolla pääsin tuosta voimakkaan valotehon vaatimuksesta.

      • dykki...

        Kiitoksia hienosta ja asiantuntevasta vastauksesta. Eiköhän näillä tiedoilla pärjää. :)


      • Hifi

        Elokuvakäyttöön kotona sopiva valoteho on suunnilleen 800-1200 ANSI lumenia. Suurempi valoteho vain häikäisee katsottaessa kohtuullisen pimeässä. Suuritehoiset tykit ovat yleensä dataprojektoreita joilla on tarkoitus saada jonkinlainen kuva näkyviin myös valaistussa tilassa. Mitä isompi kontrastisuhde, sitä parempi. Minimiarvona voisi pitää 1:1000. Dataprojektorien kontrastisuhde on useimmiten hyvinkin paljon pienempi. Isokaan kontrastisuhde ei pelasta kuvan laatua valoisassa huoneessa. Vaalea projektiopinta on aina vaalea vaikka mitä tekisi, ei tykki pysty sitä tummentamaan!


      • Jaska
        Hifi kirjoitti:

        Elokuvakäyttöön kotona sopiva valoteho on suunnilleen 800-1200 ANSI lumenia. Suurempi valoteho vain häikäisee katsottaessa kohtuullisen pimeässä. Suuritehoiset tykit ovat yleensä dataprojektoreita joilla on tarkoitus saada jonkinlainen kuva näkyviin myös valaistussa tilassa. Mitä isompi kontrastisuhde, sitä parempi. Minimiarvona voisi pitää 1:1000. Dataprojektorien kontrastisuhde on useimmiten hyvinkin paljon pienempi. Isokaan kontrastisuhde ei pelasta kuvan laatua valoisassa huoneessa. Vaalea projektiopinta on aina vaalea vaikka mitä tekisi, ei tykki pysty sitä tummentamaan!

        Valotehojen ja kontrastisuhteiden tuijottaminen on sikäli ongelmallista, että ne ovat valmistajien itsensä ilmoittamia lukemia eivätkä ole keskenään vertailukelpoisia. On parempi etsiä käsiin lehdissä (mm.TM, Hifi,Mikrobitti) tehtyjä vertailutestejä ja lukea ne läpi.

        Aika oleellinen asia tykin hankinnan kannalta on laitteen sijoituspaikka ja haluttu kuvakoko. Pystyykö tykillä heijastamaan halutun kokoisen kuvan aiotusta sijoituspaikasta ? Tässä on eroja eri tykkien välillä ja asia kannattaa selvittää ennen tykin hankkimista.

        Toinen tärkeä asia on liitännät: onko tykissä sellaiset liitännät, joilla se saadaan liitettyä kuvalähteeseen tai kaikkiin käytettyihin kuvalähteisiin.

        Melutaso kannattaa myös tutkia ennen hankintaa. Joidenkin tykkien melu saattaa alkaa ärsyttämään.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2040
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1716
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1375
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1180
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1173
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1026
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      950
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      942
    Aihe