SAITKO HYVÄÄ PALVELUA EESTISSÄ ?

Olen todella pettynyt Viron asiakaspalveluun,
tylyä ja tympeää - ei sitten hymyn häivää...
101015
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

... ollaan täällä! Kaupan myyjät ei katsoneet ollenkaan silmiin saati edes kohti. Ei tervehtinyt, ei sanonut olehyvä/kiitos.. eikä yhtään mitään. Kun maksoin ostokseni kassamyyjä käänsi mitään sanomatta selkänsä toiseen suuntaan. Blääh! Kaduttaa että vei euroja sinne maahan =(

Äänestä

kansa mitä voisi heiltäkään odottaa, sitä saa mitä niittää, eikö ?ei ne tuolla svenska maassakaan ole mitään ilopillereitä ?

Äänestä
  • Kyllä sentään ruotsissa osataan hymyillä meille suomalaisillekin toista se on virossa, hyvä ettei syljetä päälle. Näkee vielä tänä päivänä miten pahaa jälkeä neukut saivat aikaan.

    Äänestä

  • Satunnainen matkailija kirjoitti:

    Kyllä sentään ruotsissa osataan hymyillä meille suomalaisillekin toista se on virossa, hyvä ettei syljetä päälle. Näkee vielä tänä päivänä miten pahaa jälkeä neukut saivat aikaan.

    Olen itse vieraillut virossa n. 3 kertaa ja aina olen saanut hyvää asiakaspalvelu, Ei mitään pahaa sanottavaa virolaisista/virosta.

    Äänestä

  • Hips kirjoitti:

    Olen itse vieraillut virossa n. 3 kertaa ja aina olen saanut hyvää asiakaspalvelu, Ei mitään pahaa sanottavaa virolaisista/virosta.

    Sinua on varmaan palvellut joku venäläinen joka sentään osaa sanoa "olga hjuva"

    Äänestä

  • Myös huonosti kohdeltu kirjoitti:

    Sinua on varmaan palvellut joku venäläinen joka sentään osaa sanoa "olga hjuva"

    Virossa erinäisia kertoja käyneenä olen huomannut sen, että nämä vironvenäläiset ovat yleensä asiakaspalvelussa. Ja ne vasta perseestä ovatkin.
    Itse virolaiset ovat huomattavasti ystävällisempää väkeä. Joskaan ei niiltäkään nyt kaikistellen oikein hyvää palvelua saa. Se vaan kummasti avittaa kun itse muutaman sanan viroa osaa tai englantia.
    Ainakin nuoret puhuu mieluummin englantia. Kesällä Kaubamajassa musiikkiosastolla nuoren myyjäpojan kanssa hoitui ostamiset englanniksi. Jossakin kristallikruunu puodissa nuoren tytön kanssa viroksi.
    Tallinkilla taas oli näitä vironvenäläisiä ja se palvelu oli syvältä ja poikittain.

    Äänestä

Olen käynyt useasti Virossa, lähinnä kylläkin Tallinnassa. Yleensä olen saanut hyvää palvelua. Virolaisten mentaliteetti on erilainen kuin Suomessa eli se on totta, etteivät kaikki hymyile (liekö aika Venäjän vallan alla vaikuttaa vielä?). Samanlaista on kuitenkin täällä kotimaassakin. Erittäin hyvää palvelua sain mm. eräällä hammaslääkäriasemalla. Sinne vain.

Äänestä

Älkää ihmiset missään vaiheessa maksako euroilla sillä silloin teitä petetään. Esimerkki: Ruokailimme Arizona Saloonissa siellä jossakin ja laskun summa oli Eeestin kruunuja 607,00 ja kun maksoimme euroina 77,00 niin meiltä perittiin vaihtopalkkiota 7,00 euroa (42,00 vanhaa mk) aika paljon mielestäni!!!!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Satunnainen matkailija kirjoitti:

Olen todella pettynyt Viron asiakaspalveluun,
tylyä ja tympeää - ei sitten hymyn häivää...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu