Miten tuhota kone?

Bellvorss

Saako prosessorin mitenkään "leikkaamaan kiinni"? Entä miltä nettisivulta saisi koneelle mahdollisimman paljon viruksia? Kertokaa kaikki tietämänne keinot rääkätä konetta käymättä siihen käsiksi, kiitos. (Hajotan vain oman koneeni.)

13

1324

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fgfg mnh,jh,

      a) ota prosessorin tuuletin pois
      b) ota palomuuri ja virusrorjunta pois ja odota. Pöpöt kyllä löytävät koneesi.
      c) tosin jos prosessori palaa et saa pöpöjäkään.

    • deity

      Tosiaan, anna koneesi ensin saastua kunnolla, ilman mitään virus- tai haittaohjelmasuojauksia. Varmuden päälle lataile esim. pornosivuilta kaikkea mahdollista, jossa lukee "free movie", koska sitä ne yleensä eivät ole (*köh köh*). Ja surffaa netissä nimenomaan Internet Explorerilla. Lataile kaikkia mahdollisia "ilmaisia työkalupalkkeja", ja mitä vain, joka vaikuttaa kusettamiselta. Lataa Kazaalla pornoa (vaikkapa saksalaista HC:a :). Jos käyttöjärjestelmäsi on XP, se saastuu hyvin helposti. Suosi kaikkea, mikä on Microsoftilta, niin johan tulee saastetta, ja on porsaanreikiä, joista kakkaa tulee koneellesi.
      Tee uusi sähköpostiosoite itsellesi, anna se kaikkialle netissä, ja avaa kaikki spämmit, mitä koneellesi tulee, niin saastuu.

      Sitten kun kone ei tahdo enää lähteä päälle / pysyä päällä / käynnistelee ja sammuttelee itseään niin kuin haluaa, ota prossun tuuletin pois, jolloin se palaa ja on sen jälkeen käyttökelvoton. Vois myös kokeilla, miten se menisi rikki, kun ylikellotat, mutta et huolehdikaan lisäjäähdytyksestä.

      Lycka till, tuskin menee edes vuorokautta, niin kone on käyttökelvoton, joskin pelastettavissa vielä kärtsänneiden osien vaihtamisella ja kovon täydellisellä siivoamisella ja käyttiksen uudelleenasennuksella. Jos tämä ei vielä riitä, niin konetta voi tuhota myös fyysisesti (vaikka muulla laitteistolla on kyllä ehkä vielä jonkinlainen jälleenmyyntiarvo). Viiden kilon hienosäätöleka siis käteen ja urakoimaan uutta kotelon designia. :)

      - De

    • deity

      Tai anna seitsemänvuotiaalle serkkupojalle vapaat kädet... Ukkoni serkkupoika istui puoli tuntia koneella, eikä kukaan ole sitä sen jälkeen saanut kuntoon. :) Lapset ovat ihania!

      - De

      • ed3

        Sama vaikutus.


    • Jim

      Prossua ei saa leikkaamaan kiinni millään ohjelmilla. Niillä saa windowsin kyllä jumahtamaan mutta korjaus hoituu uudelleenasennuksella. Jos et halua koskea jäähyyn niin voit koittaa kellottaa biossista. Nostat jännitettä mahdollisimman paljon ja sitten alat nostamaan muistien väylää.

      Jos tämä ei riitä niin sitten vaan tuuletukseen käsiksi. virtalähteen tuuletin vaikka paskaksi nii kärähtänee koko kone kun virtalähde lämpenee liikaa. Luonnollisesti rasitat sitä täysillä kellotuksen ja testiohjelmien avulla. Muista pitää sammutus järjestelmä valmiudessa koska tulipalo on mahdollinen. Jos virtalähde ei jostain syystä kärähdä tai haluat vain prossun rikki niin sitten sen vain sen tuuletus uuteen uskoon. Jos et halua kopeloida konetta voit koittaa peittää kaikki tuuletus aukot että lämpö nousee mahdollisimman paljon.

    • Bellvorss

      Olen menettänyt kyseisen koneen takia hermoni täydellisesti kymmeniä kertoja. On varmasti vapauttavaa päästä maksamaan potut pottuina. Sitten kun kone on tiltannut, aloitan sen varsinaisen romuttamisen, enkä lopeta ennen kuin jäljellä on vain tuusan nuuskaa.

      • onnea

        Ehdotan että tukehdutat koneen kun olet sen saanut saastutettua.

        Käärit vaikka koko koneen tuorekelmuun ja pistät sitten 3d markin pyörimään..

        Olisi hauska nähdä jos vielä sen paskan saisi jotenkin capturoitua videoksi kun tietokone yskii itsensä hengiltä.


      • onnea
        onnea kirjoitti:

        Ehdotan että tukehdutat koneen kun olet sen saanut saastutettua.

        Käärit vaikka koko koneen tuorekelmuun ja pistät sitten 3d markin pyörimään..

        Olisi hauska nähdä jos vielä sen paskan saisi jotenkin capturoitua videoksi kun tietokone yskii itsensä hengiltä.

        Tarkemmin ajateltuna jokin muu materiaali kuin tuorekelmu voi sopia paremmin tarkoitukseen. En tiedä kuinka paljon se kelmu kestää lämpöä..


      • Väärä puu

        Hermojen menettäminen maailmassa on turhaa, minkään asian vuoksi.

        Ja se että sinulla menee hermot koneeseesi johtuu ehkä kuitenkin "väärästä" käyttöjärjestelmästä enemmänkin kuin itse koneesta.


      • emt44
        Väärä puu kirjoitti:

        Hermojen menettäminen maailmassa on turhaa, minkään asian vuoksi.

        Ja se että sinulla menee hermot koneeseesi johtuu ehkä kuitenkin "väärästä" käyttöjärjestelmästä enemmänkin kuin itse koneesta.

        Älä kiusaa sun tietokonetta, se ei ansaitse tuhoa!


      • väärä puu...

        Jos tietokoneessa ei ole suoranaista valmistusvirhettä, tai se ei ole fyysisesti vaurioitunut, niin sitten sitä on ihan turha syyttää. Tietokoneella ei ole omaa tietoisuutta, eikä se siksi osaa määrätä itseään, vaan se tekee juuri sen minkä käsketään, ja vain sen minkä käsketään, eikä mitään muuta.

        Se miksi se ei sitten kuitenkaan tee sitä mitä käyttäjä toivoo voi johtua joko huonosta ohjelmistosta, tai käyttäjän omasta typeryydestä.

        Eli jospa katsot ensiksi peiliin, ja mietit vielä kertaalleen riittävätkö taitosi ensinkään koneen käyttämiseen.

        Toisekseen voisit tarkastella ohjelmistovalintojasi.

        Onko koneessasi esim. palomuuri? Entä virustutka?

        Ja muista ettei läheskään aina riitä että lisää palomuurit yms. vasta sitten kun ongelmia ilmaantuu. Vaan tietoturvan pitää olla kunnossa jo ennenkuin verkkokaapeli on edes kiinni.

        Jos on kuitenkin onnistunut ensin sotkemaan koneensa, niin varminta on formatoida kovalevy(t) ja sitten asentaa käyttöjärjestelmä uudestaan.


    • voit

      biossista laittaa voltit täysille. Edes auttaa lämmön tuottamista.

    • mää vaan

      tätä oon aina halunnu kokeilla. En siihen prosessorintuhoamiskohtaan asti, mutta testata kuinka kauan kone kestää maksimaalista saastetta :P
      kertokaahan vielä, mikä käyttis olisi sopivin? 95, 98, ME vai XP? Vai kenties 3.1?

      linkkejä kertomuksiin? Haluan kuulla muiden kokeiluista :)

      ja Bellvorssille vielä vinkiksi: älä odota koneelta liikaa, varsinkaan jos se on vähän vanha. Formatoi kovalevy, formatoi uudestaan, ja uudestaan. Sitten asennat käyttiksen joka toimii HYVIN sillä koneella ja joka on 100% yhteensopiva emon kanssa ja jolla kaikki toimii ja ah, maailma on hyvä paikka elää jne jne...
      itse yritin taannoin tyhmyydessäni asentaa DirectX9:n win95:lle... siitä sitä oppi ettei saa odottaa liikaa... ei tosiaan...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. en vaan saa häntä pois

      Mielestäni pyörimästä. Onko kellekään toiselle käynyt näin? Ihastuin pakkomielteisesti noin vuosi sitten erääseen naiseen. Ei vaan katoa mielestä va
      Ikävä
      176
      2025
    2. Suomi24 kysely: ihmisten kuplautumista ei pääosin koeta vakavaksi ongelmaksi

      “Kuplautumista on mahdotonta estää. Ihmiset ovat aina viihtyneet samankaltaiset arvot ja maailmankatsomuksen jakavassa seurassa ja muodostaneet sen pe
      Suomi24 Blogi ★
      36
      1709
    3. Ohhoh! Glamourmalli Elena, 29, teetti tiimalasivartalon - Vei rahaa ja tuotti tuskaa - Katso kuvat!

      Transtaustainen glamourmalli Elena Vikström on käynyt vuosien ajan plastiikkakirurgisissa toimenpiteissä. Tästä näet lopputuloksen: https://www.suomi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      8
      1358
    4. Sinä olet tärkeä

      Herätät minussa kunnioitusta. Kiehdot minua. En oikein saa kiinni sinusta. Ehkä juuri siksi. Aistin että sinäkin pidät minusta. Vetovoima on ollut alu
      Ihastuminen
      59
      1171
    5. Ostiko Martina uuden ponin tyttärelleen, vai oliko myös Stefan itsekkin valitsemassa ponia .?

      Kiva kun on tyttärelle mielekäs harrastus annettu, ehkä vielä on tulevaisuudessa hänelle tärkeä ja valitsee sen perusteella tulevan ammatin.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      224
      1169
    6. Varisjärvellä mersu.

      Varisjärven tiellä tuli vanhamersu kylkiedellä mutkassa vastaan ja vähällä keulaan mutta tökkäs penkkaan, hyppäsin omasta autosta ulos ja kävin kiskas
      Suomussalmi
      16
      1024
    7. Mitähän ajattelet J

      Tästä kaikesta? Mä välitän susta oikeasti.
      Ikävä
      60
      945
    8. Belorf haistattaa seuraajiaan "You can hate me now"...

      Vai haistattaako lompakkoa, joka taisi viimeinkin ymmärtää häipyä Sofian ulottumattomiin ? Sofia raukka on niin typerä, että ottaa nostetta "omasta tv
      Kotimaiset julkkisjuorut
      58
      934
    Aihe