Tässä tiedustelisin miten te muut hevarit pukeudutte? Ei mitään vittuilua. Ei, en ole wannabeteinix hevari. Kuuntelen Nileä, Opethia ja Slayeria.
-Musta farkkutakki jossa Cannibal Corpse-selkämerkki, Slayer- ja Cradle of Filth hihamerkit. Alla on yleensä Kalevala tai Slayer -paita.
-Mustat Levi'n farkut, välillä tummansiniset maastohousut.
-Leatherheavenista ostetut maihinnousukengät.
-Ja hiukset ovat mustat, ei niin pitkät.
(Ja tämä kysely on metallisteille, ei wannabe 69eyes teineille...)
Miten pukeudutte, "hevarit"?
16
1976
Vastaukset
- Miss_Darkness
En oikein tiedä, kumpaan kategoriaan menen paremmin... hevareihin vai gootteihin, vaiko sitten kumpaankaan. Ehkä lokerointi on tarpeetonta. No, vastaan joka tapauksessa...
Itselläni on yleensä:
- Puolipitkä, musta nahkatakki
- Mustat nahkasaappaat
- Mustat sammarit tai pitkä musta hame (toisinaan kyllä menee lyhytkin musta hame ja taitaa tuolla yksi punainenkin olla)
- Musta toppi pusero, rakastan liehuhihoja, mutta omistan niitä liian vähän
Leather Heavenista olisi tarkoitus käydä nappaamassa mukaan nahkahousut ja New Rocksit sitten joskus, kun niihin on varaa. Myös korsetti on ostoslistalla.
Poikaystäväni voisi kai lukea hevariksi (ainakin varmemmin kuin minut) ja hänellä on yleensä musta, pitkä nahkatakki, mustat farkut tai nahkahousut, New Rocksit ja longsleeve päällä... Aika perusvaatetusta taitaa 'näissä piireissä' olla :)- dyingbride
tä vaihtelee usein, mutta tänään on tällaista:
-musta t-paita jossa lukee "angel's tears"
-mustat sammarit, takana lukee the darkness
-niittivyö, ketjuja (yllätys yllätys!)
-mustat, TODELLA paksupohjaiset kengät. ja siis TODELLA paksupohjaiset:)
-musta nahkarotsi niiteillä
-kaulapanta kalloilla ja ketjuilla, niittirannekkeita, pari isoo sormusta, pääkallo sormus...
tällaista siis tänään.
enpä tiedä olisinko saanut tähän kyssään vastata, kun olen teini-ikäinen ja mielestäni 69 eayes on hyvä bändi. tosin, rakastan myös slayeria ja cradle of filthiä, että ehkä saan anteeksi.. - Niko-
dyingbride kirjoitti:
tä vaihtelee usein, mutta tänään on tällaista:
-musta t-paita jossa lukee "angel's tears"
-mustat sammarit, takana lukee the darkness
-niittivyö, ketjuja (yllätys yllätys!)
-mustat, TODELLA paksupohjaiset kengät. ja siis TODELLA paksupohjaiset:)
-musta nahkarotsi niiteillä
-kaulapanta kalloilla ja ketjuilla, niittirannekkeita, pari isoo sormusta, pääkallo sormus...
tällaista siis tänään.
enpä tiedä olisinko saanut tähän kyssään vastata, kun olen teini-ikäinen ja mielestäni 69 eayes on hyvä bändi. tosin, rakastan myös slayeria ja cradle of filthiä, että ehkä saan anteeksi..Ei siinä mitään jos kuuntelee kunnon metalliakin, kuten Slayer ja CoF. :)
- manow
- Nahka/Farkkutakki
-Gladiator bootsit
-Mustat farkut
-pitkät hiukset
-niittivyö
noi riittää ainaski alkuu - oossoo
tyttö siis olen..
käytän mustaa lyhyttä nahkatakkia tai sitten mustaa sellasta farkkutakin tapaista takkia jossa lukee takana burzum, hihoissa on merkit darkthrone ja iron maiden. käytän leveälahkeisia housuja mulla on paksupohjaiset pitkävartiset kengät jossa siinä varressa on sellaisia rautajuttuja... käytän yleensä ihan tavallisia mustia paitoja (myös punaisia ja violetteja,mutta niitä vähän harvemmin..) tai sitten korsetteja. käytän useesti myös hameita, lyhyitä nahkahameita, punaisia minihameita ym.. ja sitten joskus laitan hameen kanssa ketjuja (ja paljon).. eli ketjut ovat pitkiä ja laitan ne niin että ne menee sillain ristiin edestä ja takaa ja sivusta... ..
joskus saatan näyttää huoralta :D :D kaverit sanoi niin :D :D - pelle
Kuin normaalit ihmiset. En käytä bändipaitoja enkä mitään. Ei mulla ole edes mitenkään pitkä letti.
- entwined
mustat leveet reiskat.
yleensä musta nahkatakki tai musta pilotti.
ihan tavallisia mustia paitoja käytän yleensä mut esim ajattaran fanipaitoja löytyy...
vitun paksupohjaset mustat kengät.
noin puolimetrinen mustaksi värjätty letti. - tyttö
Missä asut,mä luulen et oon nähnyt sut...
- Niko-
"Missä asut,mä luulen et oon nähnyt sut..."
Mäntässähän minä :/ - tyttö
Niko- kirjoitti:
"Missä asut,mä luulen et oon nähnyt sut..."
Mäntässähän minä :/Aijaa,sit oon erehtunyt henkilöstä. :)
- taappanainen
Itse "luokittelen" itseni hevariksi pelkästään musiikin perusteella.
Ulkonäön perusteella tuskin kovinkaan moni menisi sanomaan heti ensinäkemältä (tau ylipäätänsä koskaan) että olen hevari, vaikka vaatekaapin sisältö koostuukin mustasta ja myös punaisestakin väristä.
En käytä bändipaitoja. En omista yksiäkään mustia farkkuja (yhdet teinifarkut kylläkin, oli pakko ostaa, perse näyttää niin jumalattoman hyvältä niissä ;) ).
Käytän lähinnä suoria mustia housuja (kenkinä joko mustat mokkakengät, saappaat tai sandaalit), t-paitoja, kauluspaitoja...
Takkina tällä hetkellä vain laskettelutakki (Hennesin tilausta odotellessa).
Oma mielipiteeni on, että ulkonäkö ei ole se tärkein juttu hevariudessa, vaan se on vähän niinkuin pieni kiva lisä siihen.
ps. reilu vuosi sitten vielä näytin ns. täysiveriseltä hevarilta, musta letti, nahkarotsit, mustat farkut ja kaikki...- Niko-
Näin on.
- nayuta
samoin kuin "kaikki" muutkin samoissa piireissä. naisena taitavat useimmat minua pitää.
-musta suora tukka vyötärölle
-aika vahva silmämeikki
-Kalevala Korun sormuksia ja kaulakoru, joskus jotain ketjuja ranteessa
-musta polven alle yltävä nahkatakki tai joskus harvoin prätkärotsi
-mustat leveälahkeiset nahkahousut tai erittäin leveälahkeiset mustat farkut ( niittivyö ja ketjuja)
-TAI erittäin pitkä tai erittäin lyhyt hame, materiaali esim. samettia, nahkaa, farkkua,..
-yläosa arkena aika tavallinen, trikoopaitoja, yksinkertaisia neuleita tms. voipi olla myös kauluspaitoja, erilaisempia toppeja, läpikuultavia tunikoita,jne. tykkään tosi paljon ohuista läpikuultavista materiaaleista (alle simppeli naruolkaintoppi) ja liehuhihoista.
-kengät maiharit tai korkeakantaiset saappaat
-mukana usein keskikokoinen olkalaukku jonka tein joskus ikuisuus sitten vanhoista farkuistani (ja sen se on näköinenin...)
eli minussa ei ole mitään poikkeavaa.. teen kyllä jonkin verran itse vaatteita, mutta eipä nekään mitenkään erikoisia ole.
korsetteja haluaisin käyttää, mutta olen liian laiska sellaista pukemaan ylleni. minulla on myös usein maha kipeä ja korsetin kanssa olisi ehkä vielä vaikeampi olla vatsakipuisena.:/
mustaa käytän enimmäkseen. joskus ehkä kerran - pari vuodessa valkoista tai viininpunaista.
- milli
Pukeudun normaalisti, mutta minua luullaan tyhmäksi ja pintaliitopaikoissa pyöriväksi. Suureen ääneen on ihmetelty, kun käyn hevibaareissa tai bändien keikoilla. Tuskin kaikki ovat tätä mieltä, on vaan yllättävän monelta taholta tullut em. kommenttia...
- Oravaattori
- kokopitkä nahkatakki
- alla musta huppari/ villapaita
- sen alla musta toppi/ t-paita/ joku bändipaita
- jalassa mustat sammarit/ harmaat farkut
- maiharit
niittivyö, niittirannekkeita 2kpl, joitain kaulakoruja ja joskus korvikset - -AVT-
Yleensä päällimäisenä on vanha Saksan Armeijan päällyspaita. Sitten on joku bändipaita/college. Kuluneet ja risaiset farkut. Rähjäiset Adio-Skeittikengät. Kaikenlaista sälää kiinni päälyspaidassa (rintamerkkejä, hihamerkkejä yms.)
Farkkujen taskussa iPod luukuttamassa mättöä 24/7
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874138Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella273019No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452320- 351338
- 10919
- 133901
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124766- 11760