Saako 15-vuotias helpommin hankkimisluvan vai rinnakkaisluvan puoliautomaattihaulikkoon? Voiko yhteen aseeseen antaa monta rinnakkaislupaa? Miten voi todistaa harrastuksen jos metsästää? Ja kutsuuko poliisit jonkinlaiseen kuulusteluun jos aikoo hankkia lupia?
Lupakysymyksiä
4
734
Vastaukset
- Tipu
Saako 15-vuotias helpommin hankkimisluvan vai rinnakkaisluvan puoliautomaattihaulikkoon? -En tiedä onko väliä. Eiköhän sen luvan yleensä saa, jos ei oo rikostaustaa tms. ja sulla on perustelut että miks tarviit sen aseen.
Voiko yhteen aseeseen antaa monta rinnakkaislupaa? -Ei aavistustakaan, järjellä ajateltuna luulis saavan. Kysy poliisilaitokselta.
Miten voi todistaa harrastuksen jos metsästää? -Vaikkapa esittämällä metsästyskortin, ja vaikka metsästysseuran jäsenkortin / jonkun todistuksen että sulla on metsästysoikeus.
Ja kutsuuko poliisit jonkinlaiseen kuulusteluun jos aikoo hankkia lupia? -Kutsuu, jos haet ensimmäistä lupaasi, tai jollekin "erikoisemmalle" aseelle.- jorma123456
ei mulla ainakaan haitannu vaikka oli rikos taustaa eikä ollut mitään kuulustelua vaikka oli ensimmäinen ase
- rikoksia
jorma123456 kirjoitti:
ei mulla ainakaan haitannu vaikka oli rikos taustaa eikä ollut mitään kuulustelua vaikka oli ensimmäinen ase
on olemassa. Voit olla "rikollinen" auton ratista esim. Riippuu mitä rikoksia/rikoksen olet tehnyt, jotka vaikuttaa. Jos huume tai väkivalta-rikostaustaa on niin luvat voi unohtaa..
- Tipu
rikoksia kirjoitti:
on olemassa. Voit olla "rikollinen" auton ratista esim. Riippuu mitä rikoksia/rikoksen olet tehnyt, jotka vaikuttaa. Jos huume tai väkivalta-rikostaustaa on niin luvat voi unohtaa..
Riippuu vielä siitäkin onko rikoksesta kauan aikaa. Entiset jopa ammattirikolliset on saanut lupia parannettuaan todistettavasti tapansa. Ei tietenkään tosin heti linnasta päästyään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874188Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293163No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452340- 351348
- 10929
- 134921
- 6894
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12832Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124776- 11770