Onko kellään kokemusta näistä tableteista sun muista kannontuhoajista? Meillä on vanhaa, rumaa kuusiaitaa pätkä, puut kaadetaan ja kannot pitäis saada nätisti pois. Kaivinkonetta en viittis ottaa tuhoamaan hienoa nurmikkoa.
Kannot pois
helposti?
63431
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Pidä kannon päällä kunnon nuotio esim. pari tuntia niin eiköhän se katoa..
kannon jyrsiminen on yksi keino...
http://www.kanto-jussi.fi/index.php
myös pienempiä koneita löytyy, jossain vuokraamoissa saattaa myös alla tarjolla..
Google löysi esim:
On olemassa yrittäjiä, jotka käyvät koneineen jyrsimässä kannot pois. Pieni näppärä kone eikä painanut paljoa. 4 ison koivunkannon jyrsiminen kävi hetkessä ja maksoi 60 euroa täällä Forssan seudulla.
Kaadon jälkeen kaiva hieman kannon ympäriltä, puhdista kannon tyvi ja sahaa moottorisahalla maan tasalta. Senjälkeen kannot on helppo peittää. Kantojen mätäneminen vie kymmeniä vuosia.
...onko helppoa, mutta ihan perinteinen pistolapio-rautakankiyhdistelmä on ainakin tehokas, jos kannot eivaät ole mitään yli puolimetrisiä halkaisijaltaan.
Ensimmäisen kannon kanssa tulee varmasti rumia sanoja, mutta loppujen lopuksi kanto lähtee yllättävän nopeasti, kun pääsee homman kanssa sinuiksi. Rautakangella pyörittelee kannon alustaa ja tökkii poikki kaikki eteen tulevat juuret.
poistaa kaivinkonetta apuna käytäen. Uuden nurmen rakentaminen on pikku juttu kantojen hävittämiseen verrattuna.
n.20 vuotta ja kannot ovat hävinneet.